23
16.03.2020, 14:25Lektura na 3 minuty

Xbox Series X: Poznaliśmy pełną specyfikację [WIDEO]

Pokazano też, jak działa opcja Quick Resume oraz porównano czasy ładowania na nowej i starej konsoli. A do tego Microsoft zestawił swoje urządzenie z lodówką.


Witold Tłuchowski

Problemy z produkcją w chińskich fabrykach spędzają sen z powiek graczom – jeżeli się przedłużą, mogą wpłynąć na dostępność konsol nowej generacji przy okazji ich debiutu. Chcąc przegnać pesymistyczne myśli z naszych głów, Microsoft postanowił więc nareszcie pochwalić się specyfikacją Xboksa Series X, o którym do tej pory słyszeliśmy sporo ogólnych sformułowań, ale niewiele szczegółów.

Dowiedzieliśmy się naprawdę sporo. Co zabawne, firma opowiadając o sporej mocy swojego urządzenia i chwaląc się jego osiągnięciami, ustami dyrektora Jasona Ronalda jednocześnie zapewniła, że „nie wierzy, iż ta generacja będzie definiowana wyłącznie przez jakość grafiki i rozdzielczość”. 

Nie przedłużając:

 • Procesor: 8 rdzeni, 3.8 GHz (3.66 GHz z SMT) Custom Zen 2 CPU
 • Karta graficzna: moc 12 teraflopów, 52 CUs z 1.825GHz, Custom RDNA 2
 • Pamięć: 16GB GDDR6
 • Dysk: 1TB Custom NVMe SSD z 1TB Expansion Card; Wsparcie dla USB 3.2 HDD
 • Napęd: 4K UHD Blu-ray Drive
 • Wszystko to ma zapewnić moc obliczeniową pozwalającą uruchamiać gry w 4K i 60 FPS-sach, a w niektórych wypadkach nawet w 120 FPS-ach. Microsoft pochwalił się również, że podczas wewnętrznej prezentacji pokazywano różnice między Gears 5 na Xboksie Series X a Xboksem One X. W skrócie: wyższa rozdzielczość i o 50% wyższa liczba cząsteczek niż na pececie z ustawieniami Ultra. Przy okazji wstecznej kompatybilności firma korzysta też z uczenia maszynowego do uruchamiania w HDR gier do tej pory go nieobsługujących (chociaż nie wiadomo, czy opcja ta pojawi się w każdej produkcji).

  Firma chwali się również architekturą równoległego chłodzenia konsoli „dzielącą przepływ powietrza wewnątrz konsoli na kilka osobnych strumieni”. Pokazano także, o ile krócej na rozgrywkę czekać będziemy na nowej konsoli w porównaniu z Xboksem One X. 

  Miło prezentuje się też opcja Quick Resume – nie mam pojęcia, jak często będziemy z niej korzystać i czy to właśnie jej potrzebowaliśmy do szczęścia, ale wygląda naprawdę dobrze. W ten sposób równolegle uruchomimy co najmniej trzy tytuły.

  Microsoft zdradził także, jakie wymiary będzie miał. Dla porównania: lodówka.

  Tutaj zaś bardziej szczegółowa specyfikacja:

  Xbox Series X na rynek trafi w okresie świątecznym.

  Redaktor
  Witold Tłuchowski

  Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

  Profil
  Wpisów5498

  Obserwujących12

  Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

  Polecane