60
11.01.2020, 14:45Lektura na 2 minuty

Xbox Series X: Przez pierwsze dwa lata exclusive’y wyjdą również na Xbox One

Po raz pierwszy w historii konsol przejście ma być tak płynne, jak to tylko możliwe.


Stanisław „Wokulski” Falenta

W życiu każdego gracza zdarzały się takie momenty. Szukaliśmy ostatnich gier na napęd CD, ale rzeczywistość była bezlitosna – czas zainwestować w DVD. Chcieliśmy kupić jakiś hit na ledwo zipiącą „trójkę” lub „trzysta sześćdziesiątkę”, po czym dowiadywaliśmy się że upragniony port nie ukaże się już nigdy. W końcu jedyne, co nam pozostawało, to Just Dance lub wykastrowane z zawartości Fify.

Świat się jednak zmienia, a z każdym dziesięcioleciem kolejnych modeli konsol będzie przybywać. Dlatego Xbox postanowił zmienić ten trend, a przynajmniej zdecydowanie wydłużyć „umieranie” poprzedniej generacji. Najpierw otrzymaliśmy więc wielokrotne zapowiedzi kompatybilności wstecznej.

Teraz firma idzie krok dalej; jak zapowiedział Matt Booty, jedna z najbardziej decyzyjnych postaci Microsoftu, wszystkie produkcje produkowane z myślą o nowym Xboksie (zwanym roboczo Series X) otrzymają również wersję na One. Ten stan rzeczy utrzyma się aż przez dwa lata, do momentu całkowitej homologacji nowej generacji.

„W ciągu następnych dwóch lat wszystkie nasze produkcje będą grywalne w górę i w dół – zarówno na Xbox One, jak i Project X” powiedział szef Microsoftu w wywiadzie przeprowadzonym z anglojęzycznym portalem MCVUK. „Chcemy mieć pewność że ci, którzy zainwestują w Xboksa przed premierą Series X będą nadal zadowoleni ze swojego zakupu”.

Tym samym Microsoft łamie kolejną niepisaną zasadę branży. Przypomnijmy, że firma raz na zawsze zerwała z tradycją exclusive’ów ograniczonych do swoich konsol i od kilku lat wydaje swoje produkcje również na system Windows. Pomysł na „dwuletni okres” jest równie wyjątkowy, ponieważ udziela niespotykanej dotąd gwarancji żywotności poprzedniego modelu.

Z drugiej strony, czy konieczność tworzenia exclusive’ów z myślą o przestarzałych konsolach nie spowolni rozwoju najnowszych produkcji? Na wydajność obecnej generacji narzekano już hen, sześć lat temu, kiedy to niesławne Watch Dogs czy nawet trzeci Wiedźmin otrzymały downgrade graficzny. Czy warto utrzymywać sytuację dłużej? Przekonamy się o tym podczas pierwszych premier. Pierwszą grą Microsoftu zgodną z nową polityką i wydaną na Xbox Series X oraz Xbox One ma być Halo: Infinite.

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów444

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane