5
28.12.2023, 15:00Lektura na 2 minuty

Xiaomi pokazało… samochód. Elektryczne auta w ofercie chińskiego producenta

Chiński producent elektroniki, znany u nas chyba przede wszystkim z telefonów, pokazał pierwszy w swej ofercie samochód elektryczny i podzielił się ambitnymi planami na przyszłość.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Xiaomi SU7 jest sedanem i według producenta będzie pierwszym krokiem na drodze do sukcesu firmy na nowym polu.


Samochód Xiaomi jak smartfon?

Cóż, telefon i samochód będą do siebie podobne. No, przynajmniej jeśli chodzi o system operacyjny, Xiaomi chce bowiem wykorzystać OS opracowany na potrzeby smartfonów – nie wiadomo jednak, jak kompleksowo. Jasne za to jest, że auto pojawi się na rynku w dwóch wersjach. Podstawowy model SU7 posiada napęd na tylne koła z opracowanym przez Xiaomi silnikiem V6 o maksymalnej mocy 220 kW i momencie obrotowym 400 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 5,28 sekundy. Auto będzie wyposażone w akumulator o pojemności 73,6 kWh, który zapewni zasięg 668 km według standardu CLTC (China Light-Duty Vehicle Test Cycle).

Wersja SU7 Max będzie z kolei wyposażona w napęd na wszystkie koła i w podwójne silniki o maksymalnej mocy 425 kW i momencie obrotowym 838 Nm. Przyspieszenie 0-100 km/h wynosi 2,78 sekundy, a prędkość maksymalna to 265 km/h. Samochód może również przyspieszyć od 0 do 200 km/h w 10,67 sekundy, na wyposażeniu ma zaś akumulator Qilin NMC firmy CATL ma pojemność 101 kWh, który zapewnia zasięg 800 km według standardu CLTC.

Pomimo stagnacji i zażartej konkurencji cenowej na chińskim rynku motoryzacyjnym władze koncernu są dobrej myśli i w premierze nowych zabawek widzą pierwszy krok na drodze do sukcesu.


Dzięki ciężkiej pracy przez następne 15–20 lat staniemy się jednym z 5 największych producentów samochodów na świecie, starającym się ożywić cały chiński przemysł motoryzacyjny.


Lei Jun, Xiaomi

Xiaomi zobowiązało się do zainwestowania aż 10 miliardów dolarów w samochody w ciągu dziesięciu lat i jest jednym z niewielu nowych graczy na chińskim rynku pojazdów elektrycznych, którym udało się uzyskać aprobatę władz. Co ciekawe, samochody Xiaomi będą produkowane przez oddział państwowego producenta samochodów BAIC Group w fabryce w Pekinie o rocznej zdolności produkcyjnej szacowanej na 200 000 pojazdów.

Cena samochodu niezależnie od wersji jak na razie nie jest znana.

Foto: Xiaomi


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów582

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze