3
20.06.2024, 13:00Lektura na 1 minutę

Zapomniałeś o aktualizacji Windowsa? Uważaj na publiczne Wi-Fi

W zasadzie to zawsze bądźcie ostrożni podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, niezależnie od tego, czy wasz Windows ma zainstalowane świeże poprawki zabezpieczeń.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi niesie ze sobą spore ryzyko, a łącząc się z nimi, musimy mieć na uwadze, że nasz sprzęt może stać się łatwym celem złośliwego oprogramowania i stojących za nim cyberprzestępców.

Dowodem na to może być luka w zabezpieczeniach systemu Windows oznaczona jako CVE-2024-30078. Umożliwiała ona (lub wciąż umożliwia, jeśli nie aktualizowaliście swojego systemu od tygodnia) hakerom przesyłanie zainfekowanych pakietów do urządzeń podpiętych do sieci Wi-Fi w publicznych miejscach pokroju galerii handlowych, lotnisk, a nawet biur. Zainfekowany w ten sposób sprzęt pozwala włamywaczom na uzyskanie pełnego dostępu do systemu i znajdujących się na nim aplikacji oraz danych, a co najgorsze, wszystko to bez wiedzy użytkowników, którzy w większości przypadków mogą być nieświadomi, że padli ofiarą ataku.

Luka CVE-2024-30078, czyli podatność na zdalne wykonanie kodu sterownika Wi-Fi systemu Windows, została załatana w ubiegły wtorek, 11 czerwca. Jeśli od tamtej pory nie aktualizowaliście zabezpieczeń systemu i zdarza się wam korzystać z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, warto przejść do usługi Windows Update i pobrać stosowną poprawkę.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1009

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze