Zawartość CD-Action 03/2019
Takiej okładki z pewnością nie przegapicie w punktach sprzedaży prasy, do których nowe CDA dotrze we wtorek 12 lutego. Za 10,99 zł dostaniecie 132 strony magazynu, w którym czuć już, że branża budzi się ze snu zimowego, oraz zdrapkę z kodem umożliwiającym pobranie dwóch pełnych wersji gier na Steama – Deponia Doomsday (PL/EN) oraz Commandos 3: Destination Berlin (EN).
Na dzień dobry przyglądamy się aferze związanej z aresztowaniem pracownika polskiego oddziału Huaweia pod zarzutem szpiegostwa, przedstawiając całe zdarzenie jako element większej układanki. W dziale W produkcji znajdziecie m.in. Crash Team Racing Nitro-Fueled (szykuje się kolejny świetny remake klasyka z Crashem!), The Waylanders (RPG, w którym palce maczał m.in. Mike „Dragon Age” Laidlaw) oraz Blacksad: Under the Skin (adaptacja komiksowego kryminału). Okazale jest w sekcji Już graliśmy – zostaliśmy zaproszeni przez wydawców The Division 2, Mortal Kombat 11 i Total War: Three Kingdoms do własnoręcznego sprawdzenia tych gier, a każdy wyjazd zaowocował czterostronicowym artykułem. Przedpremierowo ograliśmy też kilka innych produkcji, w tym dwie polskie: Bug Academy oraz 2084 (FPS w świecie Observera).
Nie mogło być inaczej – wizytówką działu Recenzje jest Resident Evil 2, któremu poświęciliśmy aż osiem stron. Łącznie zrecenzowaliśmy w tym wydaniu ponad ćwierć setki gier, wśród których znalazły się Ace Combat 7: Skies Unknown, The Walking Dead – The Final Season: Broken Toys, Catherine Classic, PUBG na PS4, trzy DLC objęte przepustką sezonową do Pillars of Eternity II: Deadfire, dodatek Gathering Storm do Sid Meier’s Civilization VI, Travis Strikes Again: No More Heroes, Slay the Spire, Onimusha: Warlords (remaster pierwszej odsłony cyklu), At the Gates (nowa gra głównego projektanta Civilization V) czy The Council (świetna hybryda przygodówki i RPG). Warto dodać, że aż pięciu grom wystawiliśmy ocenę 9/10 lub wyższą. Kompletną listę znajdziecie w spisie treści.
Gdy dotrzecie do działu Publicystyka, powita was uśmiechnięty John Romero. Karierze współautora legendarnych gier studia id Software (Wolfenstein 3D! Doom! Quake!) poświęciliśmy trzy strony. Na jedną stronę więcej zasłużyła kultowa firma Spike Chunsoft, która wylała fundamenty pod gatunek jRPG i od lat przekuwa ryzykowne pomysły w ogromne sukcesy. Z okazji premiery interaktywnego filmu „Black Mirror: Bandersnatch” przyglądamy się firmie Imagine Software, autorom niedoszłego prawdziwego Bandersnatcha. W czasie przeniesie was także Smuggler, który rozmówił się z twórcami Księcia i tchórza, by przybliżyć wam historię najlepszego jego zdaniem polskiego point’n’clicka. Wyjaśniamy też tajemnicę szyfru 0451, który nieprzypadkowo pojawił się w kilkunastu grach. Dział tradycyjnie dopełniamy felietonami (czterema) oraz Szpilami.
W Technologiach czeka na was 13 testów. Pecetowych graczy z pewnością najbardziej zainteresują dwie karty graficzne oparte na układzie GeForce RTX 2060, ale mamy też klawiatury, monitory, smartfony, słuchawki, najbardziej zaawansowanego technologicznie pada do PS4 i czytnik e-booków.
PEŁNE WERSJE GIER
Deponia Doomsday PL/EN (Steam)
przygodowa • podróże w czasie • Rufus i Goal
Wymagania: Win Vista/7/8/10, procesor dwurdzeniowy 2 GHz, 2 GB RAM, GeForce 9400/Radeon HD 3400
Na początku – i z założenia – Deponia była trylogią, której kolejne części znajdziecie w CDA 08, 10 i 12 z 2017 roku. Potem jednak pojawiła się także część czwarta – Doomsday. To klamra trzech poprzednich, a dla nas okazja, by przez nawet kilkanaście godzin prowadzić Rufusa i inne osoby dramatu, gdy ci metodą ciągłych prób usiłują naprawić przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jednocześnie. Nie zmienia się udanej formuły, więc technicznie Deponia Doomsday to klasyczna rysowana (czyt. dwuwymiarowa) przygodówka typu wskaż i kliknij. Standardowo też gra wymaga od graczy sporej kreatywności w podejściu do stawianych przed nimi wyzwań, bo zakręcona, a nawet zapętlona bywa jeszcze bardziej niż poprzednie.
Commandos 3: Destination Berlin EN (Steam)
taktyka • czas rzeczywisty • próby i błędy
Wymagania: Win XP/Vista/7/8/10, procesor 700 MHz, 256 MB RAM, karta graficzna 32 MB
Trzecia część kultowej serii Commandos proponuje minikampanie rozgrywające się w Stalingradzie, na pograniczu francusko-niemieckim oraz w Normandii. To gra taktyczna w czasie rzeczywistym, a jeszcze bardziej skradanka i łamigłówka zarazem, której 12 misji, zwykle na tyłach wroga, znacznie bardziej zmęczy mózg niż mięśnie. Naszymi podkomendnymi jest szóstka tytułowych komandosów: ikoniczny zielony beret, ale także szpieg, saper, złodziej, snajper, a nawet nurek. Specjalizacja nie przeszkadza im jednak – wreszcie – korzystać z broni palnej. Technicznie Commandos 3 utrzymana jest w klasycznej formie – otwarte przestrzenie są dwuwymiarowe, ale pojawiły się elementy 3D, w tym wnętrza, które można podziwiać z różnych stron. Choć po grze widać wiek, to jeśli wciąż czujecie niedosyt po Shadow Tactics: Blades of the Shogun (pełna wersja z CDA 13/2018, która wyrosła z Commandos) – polecamy sprawdzić Destination Berlin.
BONUS – ZNIŻKI NA SŁUCHAWKI MARKI LOGITECH
Dzięki kodom pobranym z naszego serwisu kody.cdaction.pl (po użyciu zdrapki dołączonej do tego wydania CDA) będziecie mogli kupić promocyjne słuchawki w następujących cenach:
Promocja obowiązuje w sklepie internetowym euro.com.pl i w sklepach stacjonarnych RTV Euro AGD. Ważna jest do 18 marca 2019 lub do wyczerpania zapasów. Liczba egzemplarzy promocyjnych ograniczona.
%pagebreak%
SPIS TREŚCI
W PRODUKCJI
JUŻ GRALIŚMY
RECENZJE
PUBLICYSTYKA
TECHNOLOGIE
Testy
Trendy
INNE
Czytaj dalej
Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.