1571
11.03.2011, 09:50Lektura na 5 minut

Zawartość urodzinowego CDA 4/2011

W najnowszym, urodzinowym (15 lat!) numerze CD-Action, który trafi do sprzedaży 15 marca 2011 (wtorek) nie będzie płyty DVD. Nie będzie też ani 2 razy większej płyty DVD, ani nawet dwóch DVD. Będą TRZY (dwa razy większe :P) płyty DVD. Czyli ok. 25 GB atrakcji. I nie jest to jedyna niespodzianka, jaką dla was mamy z okazji 15. urodzin, ukryta w specjalnym czarno-srebrno-złotym worku.


Daniel „CormaC” Bartosik

Jako że to numer urodzinowy, zacznę opisywać zawartość tego pakietu nie od samego pisma, a od rozmaitych prezentów, które dla was przygotowaliśmy (choć naturalnie treść magazynu też jak najbardziej jest prezentem :)).

Zacznijmy od pełnych wersji gier: tych jest aż 4! Niewątpliwie na plan pierwszy wybija się Call of Juarez: Więzy Krwi – polski, całkiem świeży FPS, osadzony na Dzikim Zachodzie i zupełnie „nieprzeczołgany” przez tanie serie, dostępny w sprzedaży za spore pieniądze. Naturalnie po polsku. Dwie następne propozycje to gra akcji Bionic Commando (też po polsku; nie mylić z platformówką Bionic Commando: Rearmed!) oraz Shaun White Snowboarding PL, czyli coś dla fanów „białego szaleństwa”. W ramach bonusu dorzucamy jeszcze klienta gry MMO Allods Online. Dodatkowo na DVD, poza zwykłym miksem dem, gameplayów, trailerów, modów i bonusów, znajdziecie też zeskanowany w formie PDF rocznik CD-Action z 1996 do poczytania i audiobooki: dwa opowiadania fantasy jednej z najbardziej znanych polskich autorek uprawiających ten gatunek, czyli Anny Brzezińskiej.

Ale mamy dla was jeszcze więcej prezentów! Po pierwsze, wart 20 euro pakiet „itemów” do gry MMORPG Rappelz. Po drugie, specjalna promocja markowej odzieży. Serio. Czytelnicy CD-Action będą mogli kupić 2 markowe T-shirty z motywami związanymi z grami, komputerami itd. w cenie jednego. Po trzecie, wraz z prenumeratą będziecie też mogli nabyć Shoguna 2 lub Homefronta za jakieś 50% ceny sklepowej.

Co do samej zawartości pisma, jest dobrze, a nawet bardzo dobrze! Obrodziło recenzjami, zapowiedziami (w tym takimi, których przed CDA nigdzie nie znajdziecie), a i publicystyki ci w tym numerze obfitość. Ale po kolei: zaczynamy od dwustronicowego (!) wstępniaka, w którym oprócz treści urodzinowo-aktualnych znajdziecie też specjalne rocznicowe komiksy stworzone przez braci Minkiewiczów (autorów komiksów o Wilq) i Marka Lenca. Będzie zresztą jeszcze (ale już nie we wstępniaku) specjalny całostronicowy komiks urodzinowy autorstwa Otisa – rysownika, który przygotowuje paski do naszego działu Info.

Gdy już przebijecie się przez rozmaite ciekawostki i newsy zgromadzone w dziale Info, natraficie na 6 (słownie: sześć) stron poświęconych Battlefieldowi 3. Będą też 4 strony o Prototype 2 (zapowiada się bardzo obiecująco, a do tego mamy to na zasadzie „ekskluziwu”). Odwiedziliśmy również Techland, by bliżej przyjrzeć się będącemu na fali Dead Island oraz współczesnej odsłonie Call of Juarez, czyli The Cartel. W CDP pograliśmy za to w betę Wiedźmina 2 (a fanom Wieśka polecamy konkurs wiedźmiński – jedną z nagród jest możliwość zagrania w tę grę w siedzibie CDP jeszcze przed premierą!), punktując to, co się nam podobało, a co nie. Naturalnie nie są to wszystkie gry, które znajdziecie w Zapowiedziach, ale mnie już śpieszno, by pochwalić się tym, co znajdziecie w dziale Recenzje.

Zaczynamy od Total War: Shogun 2 – to pierwsza recenzja w Polsce. Po becie niektórzy w redakcji byli nieco sceptyczni, ale teraz będą musieli odszczekać swój brak wiary. Drugą recenzją, którą możemy się pochwalić jako pierwsi, jest Homefront, czyli gwiaździsto-patetyczny FPS, w którym CormaC walczył z koreańskim okupantem w USA. Gem zmierzył się z Dragon Age 2 i... krew się polała mocno. Enki popalił gumę w Test Drive Unlimited 2 i parę razy dał po garach tak, że aż pisk się rozległ, a niektórzy czytelnicy zaczną piszczeć po lekturze. Nie mogło też braknąć rodzimego Bulletstorma, to oczywista oczywistość. Pograliśmy też w pecetową wersję Assassin's Creed Brotherhood i sprawdziliśmy, czy Dungeons jest równie dobre jak ongiś Dungeon Keeper, do którego nawiązuje. Z okazji 1 kwietnia i 15. urodzin recenzję Airport Simulator przygotowaliśmy w sposób, który może was zaskoczyć... Albo raczej: na pewno zaskoczy. Konkretów nie zdradzę, musicie to zobaczyć. Qn`ik poboksował w Fight Night Champion, ogłaszając, że lepszej bijatyki to jeszcze nie widział. CormaC potrzaskał się w kolejnej odsłonie Marvel vs. Capcom i niczego nie ogłosił, ale trochę się krzywił. Choć z drugiej strony może nie bardziej niż zwykle...

W dziale publicystyki dominuje wielostronicowy tekst o najbardziej przełomowych grach piętnastolecia. A dokładniej to najpierw wybraliśmy kilkadziesiąt gier z lat 1996-2011, które naszym zdaniem w jakiś sposób pchnęły branżę do przodu, wniosły coś nowego itd. Opis wszystkich tych gier znajdziecie w numerze. Z tej listy po burzliwej dyskusji wybraliśmy elitarne Top 15, a każdą z tych „naj” omówiliśmy szerzej, wskazując jej atuty i „przełomowości”. Całość doprawiliśmy redakcyjnymi wspomnieniami w stylu „kim byłem i co robiłem 15 lat temu”.

Będzie też artykuł o Polaku, który miał szansę stać się światową supergwiazdą informatyki, której Gates i Jobs naraz mogliby – za przeproszeniem – skoczyć. Pokażemy też, jak można takiego człowieka zniszczyć i stłamsić... Krótko mówiąc: Człowiek i świnie, czyli historia Jacka Karpińskiego, wynalazcy i nieuleczalnego patrioty, którego i PRL, i III RP równo wystawiły do wiatru... A że to nieco depresyjna opowieść, na poprawienie humoru serwujemy powiększone edycje Na Luzie i Action Redaction, w którym nie tylko odwróciliśmy zasady (my pytamy, wy odpowiadacie!), ale też zamieściliśmy wyniki konkursów na karykatury redakcji i nowe logo CDA.

W dziale sprzętowym obszerna relacja z CeBIT-u, pełna ciekawostek z owych targów. Nasz megatest to tym razem tekst o tym, jak zmienił się (hardware’owy) świat w ciągu ostatnich 15 lat. Przypomnimy ówczesne konfiguracje kompów, popatrzymy, czym wówczas się szpanowało i ile to kosztowało. Po czym porównamy to z sytuacją obecną, pokazując, jak duży postęp się dokonał. Aż strach pomyśleć, co będzie za następne 15 lat! Naturalnie nie braknie też „standardowych” testów kart graficznych, klawiatur, dysków twardych... i elektronicznego mikroskopu.

Nie są to wszystkie niespodzianki w tym numerze CD-Action. Resztę zobaczycie, gdy już dorwiecie kwietniowe wydanie w swoje łapki.

Przypominam: 3 DVD (!), premiera 15 marca (wtorek), cena 16,99 zł. Warto!

Redaktor
Daniel „CormaC” Bartosik

Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.

Profil
Wpisów1210

Obserwujących17

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze