6
22.10.2018, 13:40Lektura na 6 minut

PGA 2018: Rekordowa 13. edycja za nami

W weekend 12-14 października Poznań stał się stolicą polskiego, a może i europejskiego gamingu. W dziesięciu pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja Poznań Game Arena – wyjątkowa z co najmniej kilku powodów.


Tomasz „Ninho” Lubczyński-Wojtasz

Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście rekordowe liczby. We wspominanych już dziesięciu pawilonach swoje stoiska przygotowało ponad 220 wystawców, wśród których nie zabrakło największych producentów ze świata gier. Między innymi Sony, Microsoft, Nintendo czy CD Projekt przygotowały łącznie przeszło 1200 stanowisk, na których można było przetestować setki tytułów – w tym kilka (np. The Division 2 czy Just Dance 2019) przedpremierowo. Liczba miejsc do gry nie może jednak dziwić, zważywszy na absolutnie rekordową liczbę odwiedzających. Tegoroczne PGA przyciągnęło bowiem na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich 76 199 osób! Na szczęście na tłumy czekało całe mnóstwo atrakcji, wykraczających także poza gry wideo.

10 GB/s zabawy
Choć piątek był dniem VIP, to nie zmieniło to faktu, że od samego rana na otwarcie bramek prowadzących na teren targów czekały tłumy. Wiele osób kupowało wówczas jeszcze bilety, nie zabrakło wśród nich czytelników CD-Action, wykorzystujących kupon zniżkowy, który dołączyliśmy do numeru 11/2018. Do godziny 10:00, gdy zaczęto wpuszczać pierwszych odwiedzających, nie można było mieć już wątpliwości – zainteresowanie PGA było w tym roku ogromne.

Uroczyste otwarcie w hali nr 5 miało wiele odsłon, ale na pierwszy plan wysunęła się konferencja firmy INEA, która zaprezentowała ofertę symetrycznego internetu 10 Gb/s. Szybkość to zawrotna, dość napisać, że tym samym Polska stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, a szóstym na całym świecie, w którym oferuje się tak zaawansowaną technologię. Osiągnięcia gratulował sam premier Mateusz Morawiecki, ale najlepiej możliwości, jakie niesie ze sobą takie łącze, pokazują liczby. Red Dead Redemption II pobrane w niespełna minutę? Trudno nie być pod wrażeniem, wszak mówimy o grze zajmującej ponad 100 GB miejsca na dysku (co jest rekordem na PS4).

Jeszcze przed wspomnianą konferencją znalazłem chwilę, by pobieżnie rozejrzeć się po terenie targów. Nie sposób było przegapić dwóch ogromnych stoisk Xboksa, na których do wypróbowania były m.in. największe hity Ubisoftu: Assassin’s Creed Odyssey i znajdujące się wciąż w produkcji The Division 2. Wrażenie robił także Farming Simulator, który przywędrował do Poznania najprawdziwszym traktorem. Sporym hummerem na PGA zawitali natomiast developerzy Farm 51 wraz ze swoją najnowszą produkcją – World War 3. Choć gra zaliczyła falstart we wczesnym dostępie, to po 30-minutowej rozgrywce w trakcie targów wyżej podpisany nie ma wątpliwości – Polacy nie muszą się wstydzić w starciu z Battlefieldem. Nieco pracy przed nimi, ale to, co zdążyłem już zobaczyć, napawa optymizmem.

Wśród wystawców nie zabrakło także największych producentów sprzętu – nowości gamingowe zaprezentowały między innymi HP, LG, Samsung, Asus czy TP Link. Pierwszy dzień targów zwieńczony został wyjątkowym koncertem. Epic Game Music to wydarzenie przygotowane przez blisko setkę artystów – członków orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra oraz Chóru Akadmieckiego UAM. W roli głównej wystąpiła muzyka z gier wideo, a wysłuchanie doskonale znanych utworów na żywo okazało się wielkim przeżyciem, które było warte przezwyciężenia całodniowego zmęczenia.

Gwiezdne targi
Sobota, dzień w pełni otwarty dla wszystkich odwiedzających, była pierwszą sposobnością do spotkania się z youtuberami i influencerami w ramach Star 4 Fans. Równie wielu zainteresowanych przyciągnął jednak pawilon 5a, w którym rozstawiona została ogromna strefa gier niezależnych. Aby zagrać we wszystkie przedstawione tam tytuły, potrzeba było wielu godzin, i to nie tylko ze względu na ogromną liczbę chętnych. Znalazło się tam bowiem około stu gier do przetestowania – w zdecydowanej większości mowa o produkcjach więcej niż interesujących. Kilkadziesiąt minut spędzonych przy Driftlandzie – strategii autorstwa Star Drifters – pozwala mi stwierdzić bez cienia wątpliwości, że gra zasłużyła w pełni na tytuł najlepszego „indyka” PGA 2018. Jeśli jednak miałbym wskazać inną produkcję, która skradła serca odwiedzających, to byłby to bezsprzecznie Bee Simulator autorstwa Varsav Game Studios. W kategorii najlepszego kontrolera do gier bezkonkurencyjne okazało się natomiast Evil Indie Games, w którego No Thing można było zagrać przy pomocy... bananów.

Skoro już o nagrodach mowa, to ważnym wydarzeniem sobotniego wieczoru było rozdanie Central & Eastern European Game Awards, których wielkich zwycięzcą okazało się 11 bit studios (Frostpunk). Wręczenie laurów odbyło się w tym samym miejscu, w którym dzień wcześniej byliśmy świadkami Epic Game Music, a pełną listę nagrodzonych można zobaczyć TUTAJ. W ciągu dnia w pawilonie 15 miała natomiast miejsce konferencja Game Industry Conference, podczas której dało sie wysłuchać ponad 130 wykładów, prowadzonych między innymi przez cieszących się uznaniem na całym świecie developerów: Josha Sawyera z Obsidian Entertainment (twórcy Neverwinter Nights i Pillars of Eternity) czy Patrice’a Désiletsa i Stephane’a Assadouriana stojących np. za pierwszymi częściami Assassin’s Creed. Na terenie GIC-u nie zabrakło także specjalnej strefy karier, gdzie można było poszukać pracy w branży gier.

Turnieje i cosplay
W trakcie targów nie mogło oczywiście zabraknąć dwóch rzeczy: e-sportu i cosplayu. Podczas PGA spotkać można było chociażby zawodników Izako Boars, a także kibicować Polakom podczas dwóch dużych turniejów CS:GO – Pro European Championship oraz Mistrzostw Polski ESL. Tytuł wicemistrza Europy w pierwszych zmaganiach zdobyli nasi rodacy z AGO Esports, którzy w finale uznali wyższość francuskiego Team LDLC. Mistrzem Polski w Counter-Strike’u okazał się Team Kinguin. W League of Legends równych sobie nie miał natomiast Illuminar Gaming.

Wiele emocji wzbudził także wybór najlepszego cosplayu targów. Na PGA zobaczyć można było 250 cosplayerów, z czego 30 znalazło się w finale PGA & Modecom Cosplay Show. Poniżej prezentujemy listę laureatów:

  • Grand prix: Mateusz „Magister” Andruszkiewicz jako Foltest z Wiedźmina
  • Najlepszy strój: Ewa „Kicking Machine” Geisler jako D'vorah z Mortal Kombat
  • Najlepsza prezentacja: Karolina Szerejko jako Ścierwojad z Gothica
  • Po łącznie 28 godzinach 13. edycja targów Poznań Game Arena dobiegła końca. Potwierdzone zostało, że to wciąż impreza rozwijająca się (pobity rekord frekwencji), z którą liczą się nie tylko fani gier wideo, ale także najwięksi producenci. Organizatorzy zapraszają po więcej za rok (25-27 października 2019), a CD-Action na pewno tam nie zabraknie.


    Czytaj dalej

    Redaktor
    Tomasz „Ninho” Lubczyński-Wojtasz

    W CD-Action jestem od 2016 roku, wcześniej publikowałem m.in. w Przeglądzie Sportowym. W redakcji robiłem chyba wszystko – byłem sprzętowcem, prowadziłem działy info i zapowiedzi, szefowałem newsroomowi, jak i całej stronie. Następnie bezpieczną przystań znalazłem w social mediach, którymi zajmowałem się do końca 2022 roku, gdy odszedłem z CDA. Nie przestałem jednak pisać – wciąż możecie mnie więc czytać: zarówno na stronie www, jak i w piśmie.

    Profil
    Wpisów733

    Obserwujących7

    Dyskusja

    • Dodaj komentarz
    • Najlepsze
    • Najnowsze
    • Najstarsze