10.01.2022, 17:00Lektura na 3 minuty

[Sprawdzam] Co jeśli twój rodzic lub partner_ka jest androidem?

I ważniejsze pytanie – co teraz gotować?!


Iza „9kier” Pogiernicka

Mothered – A Role-Playing Horror Game

Enigma Studio | PC | horror • przygodowa

Twórcy The Enigma Machine, które u mnie ciągle czeka na swoją kolej, w wigilię dali graczom Mothered – jeszcze jeden przygodowy horror z AI jako motywem przewodnim. Tym razem gracz wciela się w Lianę, dziewczynę, która wraca do domu po operacji, a w domu czeka na nią… android utrzymujący, że jest jej matką. Oczywiście sytuacja okazuje się bardziej zagmatwana, niż wydaje się na pierwszy rzut oka, a gra stopniowo podrzuca fabularne okruchy. Każda rozgrywka trwa siedem dni (podzielonych na cztery krótkie segmenty: poranek, popołudnie, wieczór i noc), jednak choć spędziłam w grze cały tydzień, chciałabym w wolnej chwili do Mothered powrócić, bo przeznaczona jest do kilkukrotnego ogrywania i oferuje różne zakończenia – a ja nadal nie widziałam creditsów. Ciekawy projekt, szkoda, że kiepsko zoptymalizowany – żeby w miarę komfortowo streamować, musiałam, pomimo posiadania naprawdę mocnego sprzętu, zejść do niskich ustawień i 720p.

 


Voxelgram

Procedural Level | PC | logiczna • nonogram w 3D

Największe zaskoczenie tego tygodnia – Voxelgram zawiera 196 relaksujących, trójwymiarowych nonogramów podzielonych na różne kategorie-dioramy, takie jak ogród, lochy czy sala tronowa. Liczby oznaczają, ile kostek musi zostać oznaczonych na zielono w danej kolumnie, a resztę można wyrzucić – w ten sposób bezkształtna bryła przekształca się z czasem w rzeźbę. Trójwymiarowość nonogramów w Voxelgramie pozwala na obracanie mapy, a także zaglądanie pod poszczególne warstwy. W ciągu 5-godzinnej sesji zrobiłam zaledwie kilkanaście łamigłówek, bo okazało się, że zabawa jest idealnym tłem do rozmów z widzami, i chyba znalazłam całkiem niezłą alternatywę dla równie relaksujących Coloring Pixels czy Glass Masquerade. Samouczek jest beznadziejny i nie uczy na przykład, że liczby oznaczają sześciany koło siebie, ale kiedy już ogarnie się podstawy, rozwiązywanie zagadek to prawdziwa, choć niezbyt wymagająca przyjemność. A dla chętnych jest jeszcze integracja z Warsztatem Steam, a tam przeszło tysiąc dodatkowych łamigłówek.

 


You Will (Not) Remain

Bedtime Phobias | PC | przygodowa • darmowa • krótkometrażowa


Przyznaję, że z powodu taniej oprawy graficznej na poprzednią grę Bedtime Phobias – opowiadającą o zaburzeniach odżywiania Shrinking Pains – nawet bym nie spojrzała, gdyby mignęła mi w sklepie na Steamie. Jednak stylowe You Will (Not) Remain bardzo trafia w mój gust – retropiksele, paleta składająca się z trzech kolorów, tematyka izolacji i wyrwanego z literatury Lovecrafta stwora wiszącego nad ogarniętym chaosem miastem. Tę darmową produkcję, w której bohater mierzy się z depresją, samotnością, przeszłością, codzienną rutyną i zewnętrznym zagrożeniem, można ukończyć w pół godziny. Powstała w 48 godzin w ramach Women Game Jamu 2021 i uważam, że jest jedną z najciekawszych krótkometrażówek, jakie miałam przyjemność ogrywać w ciągu ostatnich miesięcy.

 

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do czwartku od ok. 13, w piątki od ok. 18, w soboty od ok. 16). Do zobaczenia!

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów252

Obserwujących14

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane