8
11.04.2022, 15:30Lektura na 4 minuty

[Sprawdzam] Degustacja dem

Zrobiłam kolejny przegląd dem i w moim prywatnym rankingu wygrało Kaiju Wars. Jednak o tej taktycznej grze wkrótce usłyszycie, bo premiera pełnej wersji nadchodzi wielkimi krokami – prezentuję więc trzy inne dema, z których każde wyhaczyłam podczas festiwalu na Gogu.


Iza „9kier” Pogiernicka

Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit

Tag of Joy | PC, XSX, XBO, And | 6 maja 2022 | przygodowa


Drugi, udostępniony w demie rozdział Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit rozpalił we mnie na nowo – choć mnie samej trudno w to uwierzyć – chęć pogrania w jakąś przygodówkę. I to nie w quasi-film pokroju Jenny LeClue – Detectivu, tylko pełnoprawnego point’n’clicka z gromadzeniem i wykorzystywaniem przedmiotów. Produkcja Tag of Joy na pewno mnie do siebie przekonała. W grze wcieliłam się w młodą kobietę, która odwiedza stary dom dziadka i zostaje wplątana w intrygę związaną z jego przeszłością. Są tu i łamigłówki środowiskowe, i tradycyjne wyzwania logiczne, a dialogi są w pełni udźwiękowione i nie powodują zgrzytu zębów. Oczywiście nie jest to poziom The Dream Machine czy The Last Door – również dlatego, że to kompletnie inny klimat – ale przywodzi mi na myśl moje przyjemne doświadczenia z Broken Age’em. A że premiera pełnej wersji już na początku maja, na pewno się z nią zapoznam.


Terror of Hemasaurus

Loren Lemcke | PC, XSX, XBO, And | II/III kwartał 2022 | beat ‘em up, kaiju

W tej pikselowej retrogrze banda kultystów chce udowodnić ludzkości, że nie powinna była dopuścić do efektu cieplarnianego – namawia więc stwora, który wylazł z roztopionego lodowca, by niszczył kolejne miasta. Bestia może pożerać i kopać pieszych, wskakiwać na budynki, tłuc okna i miażdżyć grupy przestraszonych nieszczęśników swoim zielonym dupskiem. Pomysł na tego beat’ em upa jest prosty i dobry, więc tym większa szkoda, że radość z gry odebrało mi sterowanie. Gra nie radziła sobie z wykrywaniem pada do PS4, więc musiałam grać na klawiaturze... numerycznej. Kocham blok numeryczny całym sercem, bo robię tam wszystkie pauzy, półpauzy, symbole funtów i kropki, ale podczas grania nie chcę mieć z nim nic wspólnego. Było koszmarnie niewygodnie – zwłaszcza takie opadnięcie zadem na chodnik czy rzucenie przechodniem w konkretne miejsce – a tempo rozgrywki nie pomogło. Budynki są zdecydowanie zbyt trudne do zniszczenia u nasady, więc chcąc doprowadzić do pełnej destrukcji, za dużo czasu spędzałam w jednym miejscu. Gra o niszczeniu miast powinna być dynamiczna, a Terror of Hemasaurus niestety nie jest.


Silt

Spiral Circus | PC | wiosna 2022 | logiczna • pod wodą


Podwodne Silt przewija się przez newsy branżowe podczas wszystkich maratonów dem, ale sama konsekwentnie unikałam z nim kontaktu. Nie podoba mi się jej mroczna, inspirowana Limbo stylistyka, a też nie przepadam za grami logicznymi tego typu – mrocznymi, bez dialogów, z wiecznym chodzeniem w prawo. To chyba powód, dla którego nie żywię zbyt ciepłych uczuć ani do Inside, ani do Little Nightmares. W efekcie moja przygoda z Silt była krótka i oziębła. W grze wcielasz się w płetwonurka, który potrafi wcielać się w okoliczne ryby, by rozwiązywać łamigłówki – na przykład używać zębisk do przecinania wodorostów albo twardej paszczy do torowania przejść. Nie jest to jednak szczególnie zajmujące. Kiedy pod koniec całkiem długiej sekwencji dotarłam do nieintuicyjnego fragmentu, w którym zostałam zabita, a gra cofnęła mnie do początku lokacji, uświadomiłam sobie, że tu nasza wspólna podróż się kończy. Mogłabym przeżyć wiele rzeczy – na czele z faktem, że Silt wygląda na pełnym ekranie znacznie biedniej niż na grafikach – ale nie cierpię, kiedy developerzy tracą w taki sposób mój czas.

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI.

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do czwartku od ok. 13, w piątki od ok. 18, w soboty od ok. 16). Do zobaczenia!

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów276

Obserwujących19

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane