6
12.02.2024, 19:00Lektura na 4 minuty

[Sprawdzam] Kult Maszyny

I inne religie, o których powinno się uczyć w szkołach.


Iza „9kier” Pogiernicka

Warhammer 40,000: Mechanicus

Bulwark Studios | PC, PS5, PS5, XSX, XBO, NS, And, iOS | taktyczna • uniwersum Warhammera 40,000Długo zwlekałam z pisaniem o Mechanicusie, bo miałam nadzieję, że bardziej się w niego wkręcę i będę mieć na temat produkcji Bulwark Studios więcej do powiedzenia. Jednak po dwóch sesjach się na to nie zanosi – oczekiwałam XCOM-a w świecie Warhammera 40,000, a to, co dostałam, jest względem serii Firaxis zbyt okrojone, by wciągnąć mnie na dłużej przy takim zatrzęsieniu dobrych strategii i gier taktycznych. Wkurzają mnie raczej drobne rzeczy – to, że żołnierze nie mogą sobie ustawić warty, albo powtarzalność sekwencji z odkrywaniem znaczenia obcych symboli. Podoba mi się za to możliwość personalizacji buildu, wybór misji, a już najbardziej mocarna scena otwierająca grę. Jestem absolutnie zakochana we fragmencie „From the moment I understood the weakness of my flesh, it disgusted me. I craved the strength and certainty of steel. (...) But I am already saved, for the Machine is immortal...” (nie pokuszę się o tłumaczenie, bo byłoby zapewne bardzo pokraczne). Przeczuwam, że gdybym spędziła z Mechanicusem więcej czasu, bardziej doceniłabym jego mechanikę, ale pierwsze i drugie wrażenie było zaledwie w porządku, więc – choć gra ciągle czeka na moim dysku – nie jestem pewna, czy jeszcze się zobaczymy.


Roots of Yggdrasil

ManaVoid Entertainment | PC | city builder • karcianka • roguelite • mitologia nordycka • wczesny dostęp


To jedna z bardzo wielu produkcji, które odkryłam podczas swoich regularnych maratonów dem. Roots of Yggdrasil jest wprawdzie dopiero we wczesnym dostępie, ale gra jest tak dopieszczona, że mogłaby konkurować z niejedną premierą. To roguelite’owy karciany city builder w nordyckiej konwencji, z grupą osób uwięzionych w pętli czasowej, podróżujących od wyspy do wyspy swoim latającym statkiem. Aby go zasilić, potrzebują energii specjalnych drzew, które muszą najpierw wyrosnąć z sadzonek. Trzeba im w tym pomóc, gromadząc zasoby, rozbudowując osadę, eksplorując okolicę i spełniając zróżnicowane potrzeby roślin. Wszystko to robi się w turach za pomocą kart z poszerzanej stopniowo talii, trochę na modłę Islanders, ale sto razy lepiej. A pomiędzy sekwencjami rodem z city buildera brnie się dalej w górę proceduralnie generowanej mapy, biorąc udział w wydarzeniach losowych i wzbogacając ekspedycję o artefakty czy nowe bądź lepsze karty. Wszystko to jest nieźle zaprojektowane i dopracowane, gra wygląda ślicznie, a upgrade’y odblokowywane między podejściami oraz szersza fabuła stanowią dodatkową zachętę, by zaczynać kolejne podejścia. Mnie to wszystko wciągnęło i na pewno do Roots of Yggdrasil wrócę, choć jakaś część mnie kusi, by poczekać na pełną wersję.


Normal Fishing

The Bworg | PC | horror • wędkarstwo • demo


Dziwaczne wioski rybackie i mroczne wędkarstwo znajdują się wysoko na liście moich ulubionych motywów. Solidnej postury demo Normal Fishing, które można pobrać z itcha, bardzo mnie zaintrygowało i nie mogę doczekać się pełnej wersji – szkoda tylko, że na Steamie nie ma jeszcze informacji o dacie premiery. W grze wcielasz się w mężczyznę, który codziennie udaje się nad jezioro, by łowić ryby. Tytuł oczywiście, jak to w tego typu produkcjach bywa, jest przewrotny, bo z czasem robi się coraz mniej zwyczajnie. Podobają mi się w Normal Fishing klimatyczna, rozwijająca się powoli fabuła, stylowa oprawa graficzna złożona z brązowych i pomarańczowych pikseli oraz dziwacznych projektów postaci, zwłaszcza żony bohatera, a także prosta rozgrywka, polegająca głównie na eksploracji jeziora, minigierkach łowieckich ze skoczną muzyką i krótkich dialogach. Polecam je fanom Dredge’a, Sunless Sea, Earl’s Day Off i wszystkich innych produkcji z mrocznym wędkarstwem – z którego powoli robi się, mam wrażenie, osobny gatunek – oraz entuzjastom zwrotów fabularnych.

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do soboty po 12). Do zobaczenia!


Czytaj dalej

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów386

Obserwujących27

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze