Stevie Wonder: chciałbym ZOBACZYĆ gry bardziej przystępne dla niewidomych [WIDEO]
![Stevie Wonder: chciałbym ZOBACZYĆ gry bardziej przystępne dla niewidomych [WIDEO]](https://cdaction.pl/wp-content/uploads/2021/11/19/a35fdf71-60b5-474a-8961-f1ef0ed752de.jpeg)
Przesłanie Wondera, piosenkarza niewidomego od urodzenia, było proste: „Chciałbym zobaczyć firmy, które sprawiłyby, że gry wideo byłyby bardziej przystępne – tak, by ludzie tacy jak ja również mogli czerpać z nich przyjemność„. Czy jest szansa, że w medium polegającym w zasadzie wyłącznie na obrazie (jak też wskazuje sama nazwa: video games), gdzie nawet gry muzyczne wymagają przecież patrzenia na monitor/tv – pojawi się developer, który podejmie wyzwanie?
Wiadomo na pewno, że nie jest to niemożliwe. Najlepszym dowodem jest przykład niewidomego od urodzenia gracza, który dzięki pomocy fanów Zeldy jest w stanie w miarę sprawnie poruszać się po Legend of Zelda: Ocarina of Time:
Jak zatem będzie odpowiedź wielkich developerów na apel Wondera? Miejmy nadzieję, że będzie w ogóle…
Czytaj dalej
21 odpowiedzi do “Stevie Wonder: chciałbym ZOBACZYĆ gry bardziej przystępne dla niewidomych [WIDEO]”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Słyszałem kiedyś (choć nie wiem na ile to prawda) o modzie do nfsa z klikerem. Wysokość i częstotliwość dźwięków informowały gracza o przeciwnika, przeszkodach i prędkości.
Gry dla niewidomych, trudna sprawa .
Ludzie nie ma rzeczy nie do zrobienia. Jeśli to ja byłbym szefem jakiegoś studia to bym zaprosił Pana Stevie-go Wonder-a do swojego biura i na pewno byśmy coś wymyślili, a z pomocom innych całkiem mogło by się udać.No ale łatwo mówić trudniej zrobić.
Hmm niektóry niewidomy trudno przyzwyczaić do gry jako dźwięku .
Ehh, trochę głupio. Bo praktycznie cała radość gry bierze się z obrazu – jak dla mnie, pomysł bez sensu. Co z tego, że ten niewidomy koleżka („Zelda”) klika w klawisze, skoro wszyscy mówią mu, co ma robic?
Nie wiem dlaczego, ale mówiąc sobie w myślach „gry dla niewidomych” od razu kojarzy mi się Wii.
Trochę to śmiesznie brzmi. Gra = doświadczenia wizualne. Nie ma szans, żeby niewidomy czerpał przyjemność z Mirror’s Edge. Marzenia, marzeniami, ale… Można stworzyć grę specjalnie dla niewidomych, jakąś grę dźwiękową. Ale gry dla ogółu nigdy nie będą „bardziej przystępne”, dla niewidzących.
A wiecie, kiedyś zastanawiałem się nad tym problemem, Myślałem nad czymś jak guitar hero, ale z 4 „progami” po jednym na każdy palec i piosenkami z uproszczonym schematem gry (coś jak poziomy easy i medium). Gracza o zbliżającej się nutce informowała by wibracja odpowiedniego klawisza. No dalej Activision. Zacznij brać kasę od niewidomych.
Nie tak dawno Stevie Wonder był na meczu NBA(Los Angeles Lakers vs. NY Knicks, w dniu rozdania American Music Awards), więc czemu by nie mógł zagrać? Chociaż nie mam pojęcia, jak taka gra by miała wyglądać…
zdenio wszystko jest możliwe jeszcze nie tak dawno ( no dobra ok 40 lat temu ) prawie nikt nie miał telewizorów a teraz wszyscy mają(no przynajmniej większość) także apel Wondera może się ziścić ale dopiero za kilkadziesiąt (kilkaset ?) lat
Co mają telewizory, do gier, które mają być zarówno dla widzących, jak i niewidzących? 😛
Coś pewnie mają 😛 TheMe – leć do urzędu patentowego! Na jednej nodze!!! Gry na dotyk to też super pomysł 😀
Kiedyś nie będzie TV tylko wszystko będzie działo się wewnątrz głowy gracza w wyobraźni 😀 i wtedy wszyscy będziemy równi.
Przecież wszystkie gry przygodowe wywodzą się w prostej linii z gier tekstowych, gdzie wszystko co działo się dookoła gracza było opisane tekstem. Coś jak interaktywna książka. Twoje decyzje wpływają na przebieg historii. Wystarczy syntezator mowy czytający tekst, albo nagrać wszystkie kwestie i mamy grę dla niewidomych.
Bardzo ciekawy temat. Wiadomo, bardzo ciężko by było stworzyć grę dla niewidomych ale spójrzmy ot, na komputer. I internet. O czymś takim nawet człowiek nie byłby w stanie pomyśleć. Ale jednak się udało stworzyć rzecz niemożliwą do wykonania. Więc i grę dla niewidomych można by było stworzyć, wykorzystując inne zmysły ludzkie.
Rzeczy niemożliwe są nie do wykonania tak długo, aż znajdzie się ktoś, kto o tym nie wie i tę rzecz zrobi 🙂 Poza tym, jedynymi sposobami jakie mi przychodzą do głowy do dźwięk, dotyk, bądź obraz przesyłany, pomijając oczy, bezpośrednio do mózgu (taki Matrix?). | | | |TheMe, naprawdę ciekawy pomysł 🙂 Gorzej trochę przy szybszych utworach…
Jak najbardziej wykonalne. Kiedyś tworzono przecież gry RPG, które opierały się wyłącznie na tekście. Gdyby go zastąpić narracją i dodać do komputera klawiaturę z brajlem, można by stworzyć grę dla niewidomego. Teraz czytam komentarze i widzę,że Chronos myśli podobnie. Ja tu problemu nie widzę.
Wszystko jest możliwe, tylko, żeby się chciało komuś zrobić cokolwiek musi to być opłacalne. Taki smutny ten nasz świat. Warto wspomnieć, że niewidomi mają wyostrzone inne zmysły. Obraz to nie wszystko.
Niestety prawdziwą rzecz zauważył Lenon… Pieniądz ma władzę… Ciekawe ile jest osób niewidomych, które skusiłyby się na taką grę oraz ile na tym by zarobiła firma, która takową by stworzyła. Oczywiście zakładając, że zrobi to porządnie i utrzyma tym niewidomych graczy.
@SergiJa go uprzedze.A co do tematu to przecież niejest zbyt trudne teoretycznie rzecz jasna…|Ciekawe czy kiedyś wyjdzie CDA dla niewidomych
W nowym CDA jest news o tworzonej grze Action-adventure dla niewidomych! Hmmm, 89% forumowiczów CDA należy do 11%, które uważa, że grafika nie jest najważniejsza, więc pewnie jej całkowity brak nie będzie im przeszkadzał. A tak na serio, to temat bardzo interesujący. Niemogę doczekać się dokładniejszych informacji, jak w to się gra. No i mam nadzieję, że CDA też napisze więcej o tej grze ( może jakieś screeny? 😉 ).