Często komentowane 100 Komentarze

W USA ośmiolatek zastrzelił staruszkę. Winny? GTA IV…

W USA ośmiolatek zastrzelił staruszkę. Winny? GTA IV…
Ech, ileż razy to już słyszeliśmy? Tysiące. Niedawno w Stanach Zjednoczonych ośmiolatek zastrzelił staruszkę. Stróże prawa już wiedzą, kto jest winnym tragedii. Zgadniecie? Grand Theft Auto IV.

CNN donosi, że w miniony czwartek w Luizjanie ośmioletni chłopiec zastrzelił swoją 87-letnią opiekunkę, Marie Smothers, bronią należącą do ofiary. Chłopak przyznał się do winy, stwierdził jednak, że pistolet wypalił przypadkowo w trakcie zabawy. Śledczy szybko odkryli, że to nieprawda – morderstwo dokonane było ponoć z premedytacją. Ośmiolatek wycelował w tył głowy staruszki, gdy ta siedziała na fotelu oglądając telewizję, i nacisnął spust. Nie zostaną mu jednak postawione zarzuty, ponieważ zgodnie ze stanowym prawem przed sądem nie stawia się osób poniżej 10. roku życia.

Policja już znalazła jednak „winnego”. Biuro szeryfa wydało oświadczenie, w którym twierdzi, że co prawda nieznane są jeszcze motywy tej zbrodni, ale najpewniej wpływ na działania chłopca miało granie… w GTA IV. Jak mówią przedstawiciele policji:

Choć motywacja zabójstwa jest nieznana, śledczy odkryli, że na kilka minut przed tragedią nieletni podejrzany grał na PlayStation 3 w Grand Theft Auto IV, realistyczną grę, która zachęca do przemocy i nagradza punktami graczy za zabijanie ludzi.

Po raz kolejny więc to gry – i ponownie (niespodzianka!) GTA – zostały uznane winnym. Na szczęście na te oskarżenia szybko zareagowało Take-Two, a więc wydawca produkcji Rockstara. Jak czytamy w oświadczeniu:

Przypisywanie rozrywce połączenia [z przemocą] – teoria, która została już wielokrotnie obalona przez niezależne badania – zarówno umniejsza tę tragedię jak i pomija prawdziwe problemy związane z tą kwestią.

Oczywiście można byłoby zapytać, kto pozwolił ośmiolatkowi grać w GTA IV… ale to chyba nie ma sensu.

100 odpowiedzi do “W USA ośmiolatek zastrzelił staruszkę. Winny? GTA IV…”

  1. Piotrek akurat w tym przypadku gra mogła być winna. Choćby z motywowała gówniarza do zabawy bronią. Zresztą najmądrzejsze słowa napisałeś na samym końcu – kto pozwolił osmiolatkowi grać w GTA IV ?! Oznaczeń wiekowych trzeba przestrzegać. Uwierz mi że wśród normalnych którzy sobie pograją w GTA znajdą się i debile którzy po tym pojadą ludzi rozjeżdżać. Świat nie jest wypełniony samymi normalnymi ludżmi z których głupków robią media. Ten news to dla mnie kpina i niepotrzebna strata czasu autora.

  2. A co za idiot(k)a trzyma w domu pistolet z ammo? Gowniarza powinni dac do pierdla. A od gier niech sie odwala bo takie wytlumaczenie zabojstwa to glupota

  3. 87-letnia staruszka opiekuje się 8 latkiem w jego domu i „dziwnym zbiegem okoliczności” ma przy sobie naładowaną broń… 'Murica

  4. Hehe pewnie tak jak kiedyś Smugg pisał w felietonie. Policja przeszukała mieszkanie chłopaka i „szukała winnych”. Ciekaw jestem gdzie ta babka trzymała tą broń. W kuchennej szufladzie.|A rozwałka w GTA IV to jedna z najbardziej relaksujących rzeczy przy której można odreagować zły dzień i się odstresować. Jeśli 8-latek naprawdę grał w GTA IV to cóż… gra mogła mieć na niego wpływ. Tym bardziej, że jest dość realistyczna, dzięki fizyce i modelowi obrażeń. Pod tym względem teraz każda gra wydaje mi się słaba

  5. @bavolekto jest usa, tam w każym domu znajdziesz broń, a amunicję i broń kupisz w każdym większym sklepie(nie mam pewności czy w każdym stanie tak jest, ale w wielu napewno)

  6. @Bavolek taka jak ty bo w US posiadania broni jest legalne, dlatego też ma ją prawie połowa gospodarstw domowych. Wytłumacz mi lepiej co za idiot(k)a trzyma broń bez amunicji, bo dla mnie to jest bez sensu o.O. Co nie którzy nie wiedzą, że poza granicami naszej cudownej Rzeczypospolitej są kraje z innym prawem. Oni obwiniają grę, a wy ofiarę gratzy dla obu stron.

  7. GTA IV jest od 18 lat, ale to nieważne. Poza tym – to świetny pomysł na pozbycie się amerykan. Dać każdemu broń i niech się strzelają

  8. Co do tego nagradzania to może grał w multi? No i nie musi gra nagradzać oczywistymi rzeczami. Zabijesz gościa – masz samochód, to też pewien sposób nagrody.

  9. Gdyby staruszka też miała broń palną i mogła się bronić nigdy by do tego nie doszło.

  10. NIKCZEMNY STOLEC 27 sierpnia 2013 o 15:10

    @MrMleczko heheeh zacny trolling

  11. Prawo jest tam jakie jest, co nie zmienia faktu, że 8-letnie dziecko nie powinno grać w GTA IV – grę przeznaczoną dla pełnoletnich odbiorców, a tym bardziej nie powinno nawet dotykać broni palnej… Tak mówi czysta logika, bez niej społeczeństwo nie mogłoby istnieć i tak właśnie kończy się jej brak, jak również brak odpowiedzialności ze strony opiekuna. Jakakolwiek dyskusja o grze jest zbędna, ponieważ jej kategoria wiekowa jest jasna…

  12. Aha. To winne jest GTA a nie opiekun który pozwolił bawić się bronią? Logiczne.

  13. Swoją drogą niezły hardcor 😀 Najpier rozbroił staruszkę, później kazał usiąść plecami do niego i z zadowoleniem rozwalił jej łeb 😀 Kozak 😀

  14. A idąc dalej takim tokiem rozumowania należałoby wyeliminować wszelkie formy rozrywki tylko dla dorosłych, bo zawsze przecież istnieje ryzyko, że wpadną w ręce jakiegoś dziecka. Ale w sumie przecież mówimy o USA… 🙂

  15. @sebogothic – czekaj, to potrzeba GTA do tego, żeby zrozumieć, że jak kogoś zabijesz, to możesz zabrać jego rzeczy? W GTA za przestępstwa ściga cię policja, która chce cię ukarać. To, że jest dzieckiem nie zmienia faktu, że należy do najinteligentniejszych stworzeń na ziemi, więc tak prostą logikę powinien mieć w małym palcu i zapewne rozumiał, że za zabicie kogoś czeka go kara…

  16. Obstawiałbym raczej, że znalazł pistolet i chciał się nim pobawić (możliwe, że pod wpływem gry, ale nie z jej winy, po prostu chłopcy lubią takie zabawki), nieświadomy zagrożenia jakie powoduje wycelował do staruszki mógł nie przemyśleć, że pistolet może być nabity, albo nie wiedział w którym momencie dotykania spustu pistolet wystrzeli. To jest normalne u dzieci taki brak odpowiedzialności i czysta głupota, jednak nie można stwierdzić, że zabił kogoś w grze to wstał i chciał kogoś na prawdę zastrzelić.

  17. @lobo1985 w którym miejscu jest napisane, że dała mu broń do zabawy (może czytać nie umiem?). Takie żarty imo bardziej na sadistica się nadają niż na CDA.|@AoS z tego co wiem to spust nie chodzi od tak sobie jak przysłowiowy nóż w maśle i tę odrobinę siły jednak włożyć trzeba do pociągnięcia zań. Jak już pisałem oni obwiniają grę a wy ofiarę.

  18. A nie są winni rodzice? Przecież PEGI jeszcze istnieje 😉

  19. @AoS Może i tak było może nie, ale nie bądź my naiwni, |dzieci są tak samo wredne jak dorośli, a 8 latek jest na tyle dorosły żeby zrozumieć, że ludzie umierają jak się do nich strzela. Jedyna różnica polega na tym, że dzieci nie do końca pojmują dalekosiężne skutki swoich działań, przez co są bardziej skore do zachowań radykalnych. Nic więcej nic mniej.

  20. @velvetekk – owszem, spust stawia opór, jednak nie taki, by 8 letnie dziecko nie dało rady go pociągnąć, z resztą ów opór mógł też zachęcić dziecko do dalszego ciągnięcia za spust. Nie obwiniam o to w żadnym stopniu gry ani ofiary, bo 8 letnie dziecko już jest w pełni świadomym człowiekiem, więc to ono jest winne swojego czynu, jednak osoba dorosła powinna także zdawać sobie sprawę, że broń w dostępnym dla dziecka miejscu to nie za dobra sprawa.

  21. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że dziecko miało bezproblemowy dostęp do broni, oraz jak już w.w była ona „nabita”, i mogę się założyć o flachę (choć w tym wypadku nie powinienem tego napisać) że broń była również odbezpieczona.Sam posiadam replikę Beretty, często przyjeżdża do mnie siostrzeniec 7-letni i NIGDY nie zostawiam nabitej replik NAWET Green Gazem, a to przecież „tylko” zabawka 🙁

  22. @velvetekk|Wina ofiary jest logiczna, albo kogoś innego, kto jest odpowiedzialny za dziecko, broń, konsolę i grę, bo to wszystko po prostu nie powinno mieć miejsca. Jak już pisałem, dzieciak nie powinien grać w grę przeznaczoną dla dorosłych i tym bardziej dzieciak nie powinien dostać do ręki broni palnej. Kto jest za to odpowiedzialny, jest również odpowiedzialny za tę tragedię. Koniec tematu. Dyskusja o tym czy gra zachęca do zabijania czy nie jest zbędna, bo nie jest to gra, w którą mogą grać dzieci.

  23. „…bronią należącą do ofiary”? Po co 87-letniej staruszce klamka? No i jeśli była to opiekunka dlaczego dopuściła by ośmiolatek bawił się .38?

  24. @dxh11 I bardzo dobrze, bo ta „zabawka” może komuś zrobić krzywdę, jednak prawdziwa broń miała służyć zapewne do obrony, nie do zabawy jak twoja replika, a co ci po gnacie jak ammo nie masz 😛

  25. Myślę, że każdego gracza powinno się profilaktycznie zamknąć w pokoju bez klamek, żeby reszta społeczeństwa mogła żyć w pokoju i bez strachu! Tak samo ludzie, którzy kiedykolwiek obejrzeli porno – wykastrować zboków! I tak dalej, i tym podobne. W końcu przestępczość zmaleje do 0! Tak samo jak populacja homo sapiens. 😀 Ale kto by się tym przejmował, prawda?

  26. Rockstar powinien w końcu wydać oświadczenie w stylu: „Jeśli pozwalasz swojemu bachorowi grać w grę dozwoloną od lat 18tu to wsadź se w dupę pozwy i odp*erdol sie od nas marna, rozleniwiona imitacjo rodzica.”

  27. Tak jak pisze asrudy – pytanie powinno brzmieć, skąd szczeniak miał dostęp do broni opiekunki? To nie gra jest winna, a brak wychowania.

  28. Wiatrownik320 27 sierpnia 2013 o 18:19

    Ta jasne..;Ludzie się zabijają przez gry od kąd ino są.Nieprawda.A co do tej sprawy to po pierwsze skąd to dziecko miało dostęp do broni,po drugie czemu rodzice ani nikt nie zadbał żeby nie grał w gta.W Polsce jest wiele dzieci które grają w takie gry.Raz pamiętam że grając w Dead Island dołączyło do gry patrząc po głosie chyba 5 letnie dziecko!!!!Możliwe chociaż mało prawdopodobne dziecko miało broń w ręce i celował w opeikuna bawił że w nią strzela a na koniec niechcący strzelił.I sprawa gotowa.

  29. @asrudy czemu ludzie się tak dziwią, że kobieta miała broń skoro mogła!? Taka klamka to tylko narzędzie i może służyć w wielu celach i idę o zakład, że ona nie wiedziała, że dzieciak bawi się jej bronią i celuje jej w tył głowy (co jest chyba logiczne chyba, że miała lustro nad TV).

  30. Gry to zło!

  31. Oczywiście można byłoby się zapytać, co broń robiła w miejscu dostępnym dla 8 letniego dziecka…

  32. http:www.youtube.com/watch?v=Z00WrgIdcio Racja w USA łatwo można dostać broń

  33. GTA 4 JEST OD 18 LAT !!! NIE OD OŚMIU, WINA GRY ? NIE SĄDZĘ RACZEJ RODZICÓW I DARUJCIE SOBIE TEKSTY TYPU: gry to zło.

  34. @velvetekk|A ile znasz kobiet w tym wieku, które posiadają broń i opiekują się dziećmi? Przyznaj, że jest to trochę dziwne. Tym bardziej, że nie upilnowała podopiecznego i – o ironio – zginęła od czegoś co miało ją chronić…

  35. @asrudy mieszkamy w Polsce, więc siłą nie możemy znać ludzi co posiadają broń i opiekują się dziećmi, chyba że ktoś ma znajome staruszki, opiekunki w USA. Za to znam masę ludzi ( w tym mnie) którzy w wieku 8 lat grali w Mortal kombat i inne brutalne/ nakłaniające do przemocy gry i dziwnym trafem nikogo nie zabiliśmy (jeszcze xD ) Więc bajki o szkodliwości gier można sobie w buty włożyć. Kiedyś w ten sam sposób mówiono o filmach. Prasa znalazła sobie po prostu nowego kozła ofiarnego i tyle w tym temacie.

  36. Jakoś mnie to nie dziwi w koncu to ameryka…

  37. Co jest dziwnego w tym, ze babcia opiekuje się dzieckiem? Poza tym w USA nie ma PEGI, jak już jesteście tacy dokładni.

  38. czemu nie podaliscie ze ten dzieciak byl czarny??:) )

  39. Jak powiedział prawie sławny NRGeek00 – media wydają wyrok. Jeżeli strzelił w tył głowy na prawdę to na prawdę przypadek bądź pomylił (ja byłbym w stanie 😀 ) ze sztucznym pistoletem na wodę/kulki. Ale po tekście „nagradza punktami graczy za zabijanie ludzi” media same na siebie wydały wyrok (jak już to hajs w multiplayer) a jako jedyne GTA pokazało że nie warto zadzierać z policją bo bez doświadczenia zgon gwarantowany. No ale jeżeli ktoś trzyma naładowaną pukawkę przy dziecku a dziecko ponoć czarne…

  40. … to pewnie było tak. Kolega z highschool wbija na chatę ale że dostał zlecenie na opiekunkę, zapłacili mu 50000$ a zastanemu koledze wmówił że to jego wina. To na pewno było mroczne, czarne bractwo ze SKYRIM’a (albo od razu pocisk FUS-RO-DAH’em wprawił w ruch)!!! |P.S. w USA można zostać zabitym za wyrażenie złej opinii o zawodach skręcania w lewo samochodem i to jeszcze przez białą 50-letnią kobietę.|Oczywiście mam nadzieję że nikt na serio tego nie odbierze co w 21. jest przyczyną sporów.

  41. Nie wiem jak wy ale ja nie miałem dostępu do broni w wieku 8 lat. A btw CDA zaczyna się powoli zamieniać w Fakty …

  42. @Xalor ta babcia miała 90 lat, w tym wieku ludzie mają słabą pamięć, więc nie umieją się opiekować dzieckiem.

  43. Gdy na świecie tv było czymś nowym, też wielu ludzi tłumaczyło się że to przez brutalny film. W dzisiejszych czasach już nikt się tak nie tłumaczy bo zostało to obalone. Teraz się tłumaczy wszystkie zbrodnie grami. Za 5lat każde morderstwo będzie winą Oculusa Rifta. „Bo to takie realistyczne”.

  44. Gdyby Amerykanie nie byli takimi tchórzami, to stare babcie w ogóle nie posiadałyby broni. Mnie to wygląda na typowy przykład nieodpowiedzialności opiekunów. Ciekawe gdzie byli rodzice…

  45. Dobrze, że nie grał w Simsy, bo wrzuciłby ją do basenu bez drabinki.

  46. Jakie niby punkty w GTA?

  47. Kto trzyma broń w miejscu dostępnym dla dziecka i jakie punkty dostanę w GTA za zabijanie ludzi ?

  48. Ośmiolatek a gra dla osiemnastolatków -,- TO mówi samo za siebie, jak dzieciak jeszcze średnio rozgarnięty umysłowo był to wcale się nie dziwię. Już nie ważne te opisy gry wyssane z palca ale sam fakt, że „mądrzy” rodzice pozwalają swoim bachorom grać w takie produkcje. Idiots, idiots everywhere

  49. http:kwejk.pl/obrazek/1893270/gry.html

  50. @BladyPiter, chyba punkty w postaci policyjnych gwiazdek w prawym górnym rogu ekranu. Ale one raczej nie zachęcają do zabijania ludzi. 😉

Dodaj komentarz