2
2.04.2025, 10:30Lektura na 5 minut

Komórki, Microsoft i Apple – pół wieku z wielkimi technologiami i firmami [RetroKalendarium]

Co za tydzień! Z jednej strony masa wydarzeń – 63 lata od premiery Spacewar!, 52 lata telefonów komórkowych, 50 lat Microsoftu, 49 lat Apple’a, pojawia się pierwszy laptop… – z drugiej wręcz zdumiewający nieurodzaj w grach!


📅 1 kwietnia 1976. Steve Jobs wraz z kumplem Steve’em Wozniakiem oraz niejakim Ronaldem Wayne’em powołał do życia firmę Apple Computer.

📅 1 kwietnia 1998. Założono studio Troika Games L.L.C.

📅 4 kwietnia 1975. Powstał Microsoft! A dokładniej dwaj studenci (Bill Gates i Paul Allen) uznali, że pisanie programów jest lepszym pomysłem na życie niż studiowanie, i założyli Micro-Soft (od MICROprocesor i SOFTware). Początki były trudne. W pierwszym roku działalności firma zarobiła na czysto jakieś 22 tys. dolarów i zatrudniała w sumie sześć osób. Obecnie kapitalizacja rynkowa Microsoftu wynosi ok. 3,09 bln dolarów amerykańskich, a pracuje w nim ponad 150 tys. ludzi.

📅 3 kwietnia 1973. Martin Cooper, pracujący w Motoroli inżynier, zadzwonił do Joela Engela z Bell Labs i powiedział: „Zgadnij, skąd dzwonię”. A dzwonił z nowojorskiej Szóstej Alei, po której spacerował w otoczeniu dziennikarzy, trzymając w dłoni skonstruowany przez siebie prototyp pierwszej komórki, zwany DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage). Ten ważył ponad kilogram, rozmiarami przypominał cegłę (229 × 44 × 127 mm) z dłuuugaśną zewnętrzną antenką. Miał niewielki wyświetlacz LED, analogową klawiaturę, baterię wymagającą 10 godzin ładowania (i wystarczającą na 30 minut konwersacji). Urządzenie pozwalało na prowadzenie rozmów telefonicznych i… tyle. Ale jak stwierdził jego konstruktor: „Kiedy wziąłem go do ręki, czułem, że widzę przed sobą przyszłość”. I nie przesadzał, choć wynalazek potrzebował 10 lat, by stać się czymś więcej niż ciekawostką, i aż 20 lat, by trafić pod strzechy.

Martin Cooper wraz z prototypem komórki, rok 2007 (© Rico Shen, CC BY-SA 3.0)
Martin Cooper wraz z prototypem komórki, rok 2007 (© Rico Shen, CC BY-SA 3.0)
Pierwszy komercyjny telefon komórkowy DynaTAC8000X (© Redrum 0486 CC BY-SA 3.0)
Pierwszy komercyjny telefon komórkowy DynaTAC8000X (© Redrum 0486 CC BY-SA 3.0)

📅 3 kwietnia 1981. Zadebiutował Osborne I, pierwszy w historii laptop… choć może lepiej nazwać go komputerem przenośnym. Ważył 12 kg, miał procesor Zilog 80 taktowany zegarem 4 Mhz, 64 KB pamięci, dwa napędy dyskietek 5,25″ o pojemności 90 KB i wyposażony był we wbudowany monochromatyczny monitorek CRT 5″, na którym wyświetlał grafikę w trybie tekstowym o rozdzielczości 24 × 52 znaki. W skład zestawu wchodził też spory pakiet oprogramowania, w tym edytor tekstu WordStar, arkusz kalkulacyjny i baza danych. Całość kosztowała 1795 dolarów. W szczytowym momencie producent wypuszczał na rynek ok. 10 tys. sztuk Osborne’a I miesięcznie. Tym niemniej we wrześniu 1983 ogłosił bankructwo.

Bilby, CC BY-SA 3.0
Bilby, CC BY-SA 3.0

📅 4 kwietnia 1994. Powstała firma Netscape Communications Corporation, a raczej Mosaic Communications Corporation, bo tak brzmiała jej pierwotna nazwa. Koronnym dziełem tegoż korpo była arcypopularna w swoim czasie (w 1997 korzystało z niej ok. 90% internautów!) przeglądarka internetowa Netscape Navigator.

📅 6 kwietnia 1992. Premiera Windowsa 3.1, poprawionej wersji 3.0. Była to, parafrazując słowa Neila Armstronga, mała zmiana w nazwie Windows, ale wielka zmiana dla użytkowników. Nowa edycja miała, rzecz jasna, to wszystko, co 3.0 (acz usprawniono wiele aspektów, np. programy uruchomione w DOS-ie dało się obsługiwać myszką), a do tego dorzucono sporo nowości. Co było w niej takiego innowacyjnego? Wersja ta porzuciła pracę w trybie rzeczywistym i przeszła na pracę w trybie chronionym. Brzmi nieco enigmatycznie? W praktyce znaczyło to tyle, że od tamtej pory „Okienka” mogą pracować w multitaskingu, a aplikacje mają dostęp do większej ilości pamięci niż słynne 640 KB, „które powinny wystarczyć każdemu”.

Nie zapomniano też o przeciętnych zjadaczach chleba. Ta wersja Windowsa została wzbogacona o podstawową obsługę multimediów: nagrywanie dźwięku, odtwarzacz muzyki z CD, obsługę kart muzycznych, MIDI. Niby drobnostka… ale dzięki temu ówczesne pecety zrobiły duży krok w stronę stania się dla milionów użytkowników multimedialnym centrum i podstawową platformą gamingową. Polaków zaś bardzo ucieszył fakt, że edycja 3.1 została – pierwszy raz w historii – oficjalnie wydana w polskiej wersji językowej i obsługiwała specyficzne dla polszczyzny litery. W dwa miesiące od premiery rozeszły się – po 149 dolców od sztuki – aż trzy miliony Win 3.1. A w ciągu roku stał się on najpopularniejszym na świecie graficznym system operacyjnym (ok. 10 mln sprzedanych egzemplarzy!).

📅 7 kwietnia 1964. Premiera IBM 360, pierwszego komputera na układach scalonych.

Arnold Reinhold, CC BY-SA 3.0
Arnold Reinhold,  CC BY-SA 3.0

📅 Premiery ważniejszych gier.

Ależ, kurna, „obrodziło”… :)

4.04.2002 – Armored Core 3 (PS2)
5.04.2002 – Dungeon Siege (PC)
7.04.1997 – Outlaws (PC)
7.04.2006 – Tomb Raider: Legend (PC)

Nie będę więc wybierał gry tygodnia z tak „obszernej” puli. Acz przyznam, że w Outlaws – western z ręcznie rysowaną grafiką, zrobiony przez LucasArts – grało mi się w 1997 całkiem przyjemnie. Do tego to właśnie tutaj po raz pierwszy w historii FPS-ów pojawiła się snajperka. 

Warto też zauważyć, że to w kwietniu (konkretna data nieznana) 1962 roku miała miejsce premiera Spacewar! – jednej z pierwszych współczesnych gier komputerowych. Tytuł stworzono na komputery mainframe, później został przeniesiony na automaty arcade. Z uwagi na skomplikowane sterowanie nie odniósł komercyjnego sukcesu.


Czytaj dalej

Redaktor
Smuggler

Byt teoretycznie wirtualny. Fan whisky (acz od lat więcej kupuje, niż konsumuje), maniak kotów, psychofan Mass Effecta, miłośnik dobrego jedzenia, fotograf amator z ambicjami. Lubi stare, klasyczne s.f., nie cierpi ludzkiej głupoty i hipokryzji, uwielbia sarkazm i „suchary”. Fan astronomii, a szczególnie ośmiu gwiazd.

Profil
Wpisów323

Obserwujących55

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze