5
15.01.2025, 09:30Lektura na 4 minuty

23 lata Medal of Honor, czyli growej odpowiedzi na „Szeregowca Ryana” [RetroKalendarium]

Pojawia się pierwszy komercyjny komputer z GUI i pierwszy model BlackBerry (ale to nie telefon!), rodzi się Will Wright. Do tego mamy premierę Medal of Honor: Allied Assault, a to tylko część wydarzeń mająca miejsce pomiędzy 15 a 23 stycznia.

📅 18 stycznia 1983. Premiera komputera Franklin Ace 1200. Był wyposażony w procesor Zilog Z80, 1 MHz, 48 KB RAM-u, 16 KB ROM-u, dwie dyskietki 5,25 cala i cztery gniazda rozszerzeń. De facto mowa o nieautoryzowanym klonie Apple’a II, bo producent zrobił po prostu „kopiuj-wklej” ROM-u i systemu operacyjnego rzeczonego urządzenia. Apple’owi to się nie spodobało, pozwał więc twórców Ace’a i wygrał proces. Pomimo tego Franklin Computer Corporation uzyskało od sądu zgodę na kontynuowanie sprzedaży sprzętu, a proceder ten trwał do 1985 roku. W 1986 firma przerzuciła się na klony IBM PC.

📅 19 stycznia 1983. Premiera Apple Lisy, czyli pierwszego komputera w historii wyposażonego w GUI obsługiwane myszą(*). We wnętrzu Motorola 68000 5 MHz, 1 MB RAM-u i dwie dwustronne stacje dyskietek 5,25 cala, a także opcjonalnie (za dodatkową opłatą) HDD 5-10 MB. Steve Jobs początkowo twierdził, że LISA to skrótowiec utworzony od Local Integrated System Architecture, choć później przyznał, iż urządzenie nazwano na cześć jego córki, Lisy Nicole Brennan. Sprzęt – bez HDD – wyceniono na aż 10 tys. dolarów (dziś byłoby to ponad trzykrotnie więcej), co w połączeniuco w połączeniu z ubogim software’em i niekompatybilnością z Apple’em II przełożyło się na, delikatnie mówiąc, słabą sprzedaż. W sumie rozeszło się zaledwie 60 tys. sztuk. Firma wyciągnęła wnioski i rok później pokazała Macintosha (o nim za tydzień), który dla odmiany okazał się ogromnym sukcesem.

A co z Lisą? W 1985 roku została przemianowana – by wykorzystać sławę młodszego brata – na Macintosha XL, którego sprzedawano za ok. pięć tysięcy dolarów. To jednak niewiele pomogło i w 1986 zakończono produkcję tego komputera.

(*) W teorii za pierwszy uznaje się Xeroksa Alto, ale była to „maszyna” eksperymentalna, wyprodukowana w kilkuset egzemplarzach i nieprzeznaczona do masowej dystrybucji.

Wikimedia Commons/Timothy Colegrove, CC BY-SA 4.0.
Wikimedia Commons/Timothy Colegrove, CC BY-SA 4.0.

📅 19 stycznia 1999. Na rynku pojawiło się pierwsze urządzenie kanadyjskiej firmy RIM sygnowane logiem BlackBerry, czyli BlackBerry 850. To nawet nie smartfon czy choćby telefon mobilny, tylko rodzaj sporego pagera, pozwalającego – pomijając standardowe funkcje tego typu sprzętu – na odbiór maili w czasie rzeczywistym. To znaczy bez konieczności manualnego logowania się do serwera pocztowego, co wtedy było czymś niecodziennym. Ba, na wiadomości dało się również odpisywać dzięki wbudowanej w pager klawiaturze w układzie QWERTY! Taka klawiatura stała się potem zresztą znakiem rozpoznawczym linii BlackBerry. Urządzenie zostało bardzo ciepło przyjęte przez konsumentów. Dość powiedzieć, że w trzy miesiące po jego premierze wartość akcji RIM wzrosła aż o 50%. Firma uznała zaś, że trzeba zrobić kolejny krok i stworzyć na bazie BlackBerry 850 telefon komórkowy.

Wikimedia Commons/ Ruben de Rijcke, CC BY-SA 4.0
Wikimedia Commons/ Ruben de Rijcke, CC BY-SA 4.0

📅 20 stycznia 1960. Urodził się Will Wright – amerykański projektant gier, twórca serii SimCity oraz The Sims.

📅 22 stycznia 2002. Zadebiutowała nasza gra tygodnia – Medal of Honor: Allied Assault, kultowy FPS osadzony w realiach II wojny światowej. Był jednym z pierwszych reprezentantów gatunku, w których gracz kierował nie „jednoosobową armią”, lecz zwykłym żołnierzem, współdziałającym z towarzyszami broni sterowanymi przez AI, co znacząco zmieniło odbiór produkcji i dało możliwość udramatyzowania przeżyć i pokazania traum doznawanych przez ludzi na polu walki. Pamiętna misja z lądowaniem na plaży Omaha, inspirowana filmem „Szeregowiec Ryan”, do dziś jest uważana za jedną z najefektowniejszych i budzących wielkie emocje scen w grach. Niestety kolejne odsłony Medal of Honor nie były już równie widowiskowe.

📅 Inne godne uwagi premiery:

  • 16.01.1997 – Flying Corps (PC) (W paru polskich pismach gra nosiła tytuł Flying Corpse – bo jaka tam różnica pomiędzy „corps” i „corpse” ☺. Swoją drogą, nie ma to jak amigowskie Wings, tyle powiem!)
  • 16.01.2003 – Carnivores: Ice Age (PC)
  • 17.01.1993 – Życie Maklera (C64) (Polska premiera, tadam! Za grę odpowiedzialne było efemeryczne studio o nazwie… Mockba, czyli Moskwa, a to jego jedyne dzieło! Tytuł wydała… spółdzielnia Bajtek).
  • 21.01.1999 – Super Smash Bros. (N64)
  • 13.01.2003 – Highland Warriors (PC)
  • 21.01.2005 – Emergency 3 (PC)
  • 22.01.2008 – Burnout Paradise (PS3, X360)
  • 22.01.2010 – Treasure Island: The Gold Bug (PC)
  • 23.01.1997 – Emperor of the Fading Suns (PC)


Czytaj dalej

Redaktor
Smuggler

Byt teoretycznie wirtualny. Fan whisky (acz od lat więcej kupuje, niż konsumuje), maniak kotów, psychofan Mass Effecta, miłośnik dobrego jedzenia, fotograf amator z ambicjami. Lubi stare, klasyczne s.f., nie cierpi ludzkiej głupoty i hipokryzji, uwielbia sarkazm i „suchary”. Fan astronomii, a szczególnie ośmiu gwiazd.

Profil
Wpisów302

Obserwujących55

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze