Narodziny Donkey Konga, Twittera i Amazona [RetroKalendarium]
Do tego debiut Famicoma i światowa premiera gry Bad Day LA Americana McGee… na naszym coverze! A to tylko część godnych uwagi wydarzeń, jakie miały miejsce w przeszłości w dniach 8-16 lipca, opisanych w tej edycji RetroKalendarium!
📅 9 lipca 1981. Premiera naszej gry tygodnia – Donkey Konga! To produkcja, która wylansowała dwie postacie: samego Konga oraz Jumpmana, czyli późniejszego Mario (wbrew pozorom pełniącego tu zresztą funkcję… czarnego charakteru, jakby się temu dokładniej przyjrzeć – zaciekawionych odsyłam do mego tekstu w Retro #4). Sukces DK pomógł Nintendo stać się jedną z dominujących firm na rynku growym.
📅 9 lipca 1982. Disney wypuszcza film SF pod tytułem „Tron”. Chwalono się w kampanii reklamowej użytymi w dziele efektami specjalnymi wygenerowanymi przez komputery. W roli głównej wystąpił Jeff Bridges. Wcielił się w Kevina Flynna, programistę, który próbuje udowodnić, że skradziono mu jego gry wideo. Gdy włamuje się do systemu oskarżonej o proceder firmy, zostaje niespodziewanie wciągnięty do wnętrza komputera przez wszechwładny program nadzorujący – Master Control Program (MCP). W cyfrowym świecie mężczyzna odkrywa, że różnego rodzaju software ma humanoidalną formę i jest zmuszany do udziału w brutalnych igrzyskach.
Swoją drogą, tylko niewielką część efektów w tym filmie wygenerowano komputerowo (np. wyścigi tzw. lightcycles). Większość powstała tradycyjnymi „analogowymi” sposobami, a potem poprzez obróbkę – m.in. rotoskopię – nadawano jej taki futurystyczny styl. Działało to wówczas na tyle przekonywająco, że Akademia Filmowa odmówiła nominowania „Trona” do Oscara za efekty specjalne, argumentując, że te są oszustwem, bo nie wyszły spod ręki człowieka.
📅 10 lipca 1962. Wystrzelono satelitę Telstar. Tym samym transmisje TV pomiędzy kontynentami na żywo stały się faktem. Acz po prawdzie, jako że Telstar nie znajdował się na orbicie geostacjonarnej, która okazała się niedostępna w 1962 roku dla cięższych satelitów. W efekcie transmisje nie trwały więcej niż dwie sesje po 20 minut dziennie.
📅 15 lipca 1928. Armia niemiecka otrzymuje Enigmę, pierwszą maszynę szyfrującą.
📅 15 lipca 2006. Oficjalna publiczna premiera serwisu Twitter, obecnie – tfu! – X. W 2025 ma on 388 mln aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie, co zresztą oznacza spadek o 33 mln w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak trzymać, Elon!
📅 15 lipca 1983. Premiera Famicoma (od FAMily COMputer), czyli konsoli Nintendo, która po „zamerykanizowaniu” (patrz: Retro #8) podbiła pod nazwą NES świat, sprzedając się w blisko 62 mln egzemplarzy. Najsłynniejszą grą na ów sprzęt jest powstałe w 1986 roku Super Mario Bros. Rozeszło się w ok. 40 mln sztuk.
📅 16 lipca 1995. Amazon rozpoczyna działalność. Wszystko zaczęło się 5 lipca 1994 roku, kiedy Jeff Bezos założył w Seattle firmę Cadabra, Inc. – nazwę szybko zmieniono na Amazon.com. 16 lipca 1995 nastąpiło zaś uruchomienie strony internetowej. Początkowo sprzedawano tylko książki.
📅Premiery ważniejszych gier. W tym tygodniu zmienię nieco konwencję i szerzej omówię część tytułów.
9.07.2008 – Wiedźmin: Versus (PC)
Ta gra przeglądarkowa stanowiła spin-off serii erpegów CD Projektu Red, ale miała zupełnie inną mechanikę i styl rozgrywki. Istniała także wersja mobilna (Java), dostępna na starsze telefony komórkowe. Serwery zamknięto w 2012 roku.
9.07.2009 – Super Mario Bros. X (PC)
To platformówka inspirowana klasykami z serii Super Mario Bros. Została stworzona bez wiedzy Nintendo przez Andrew Spinksa (znanego jako Redigit). Wielkie N oczywiście zareagowało i w 2011 roku wysłało do autora SMBX tzw. cease and desist (wezwanie do zaprzestania naruszeń). W efekcie stronę produkcji zlikwidowano, a oficjalne pliki gry zniknęły z sieci. Tym niemniej społeczność fanów nadal rozwija ów projekt.
10.07.1997 – Armored Core (PS)
14.07.2006 – (American McGee Presents) Bad Day LA (PC)
Światowy debiut Bad Day LA miał miejsce w Polsce. A konkretnie na płytce dołączonej do CDA. Zgadza się! Okej, delikatnie ujmując, nie była to za dobra gra, ale sam fakt, że dzieło Znanego Twórcy pojawiło się premierowo na naszym coverze – nawiasem mówiąc, spolszczone przez EGM-a – wywołało sporo huku, tak w Polsce, jak i za granicą.
15.07.1997 – X-COM: Apocalypse (PC)
16.07.1973 – Space Race (arcade)
To druga, po Pongu, gra stworzona przez Atari. W sumie dość trywialna ścigałka, choć uznawana za pierwszą wyścigówkę w historii – dwa statki dążą do górnej krawędzi ekranu, unikając kropek-asteroidów. Trafienie w „ścianę” powodowało, że sterowany obiekt znikał na parę sekund i pojawiał się ponownie na samym dole. Podobnie jak w Pongu, do zabawy potrzebne były dwie osoby – nie istniała w grze AI do rywalizacji.
Czytaj dalej
Byt teoretycznie wirtualny. Fan whisky (acz od lat więcej kupuje, niż konsumuje), maniak kotów, psychofan Mass Effecta, miłośnik dobrego jedzenia, fotograf amator z ambicjami. Lubi stare, klasyczne s.f., nie cierpi ludzkiej głupoty i hipokryzji, uwielbia sarkazm i „suchary”. Fan astronomii, a szczególnie ośmiu gwiazd.