10.01.2022, 16:52Lektura na 4 minuty

DJI OM 5 – test gimbala, który spodoba się fanom selfie

Każdy, kto próbował rejestrować pozbawiony drgań materiał wideo z ręki, wie, jakie to trudne – i prędzej czy później albo klnie na kiepską zazwyczaj stabilizację w smartfonie, albo kupuje gimbala, np. takiego jak DJI OM 5.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Piątka w tytule sugeruje, że to kolejne urządzenie z serii. I rzeczywiście: w stosunku do poprzednika mamy dwie rzucające się w oczy zmiany. Pierwsza to wbudowany selfie stick, druga – mniejszy akumulator. Cóż, coś za coś – ale tak źle nie jest, gdyż ogniwo 1000 mAh tak czy inaczej pozwoli na ok. 6 godzin pracy urządzenia. Jeśli jednak ktoś przedkłada długą pracę urządzenia nad wygodne robienie zdjęć przednim obiektywem, to powinien zwrócić uwagę na poprzednią edycję urządzenia. Znajdziecie je jeszcze w sprzedaży, do tego w cenie niższej niż OM 5 – kosztuje ok. 500 zł. Warto jednak przy tej okazji pamiętać o innej kwestii: DJI OM 4 z racji większego akumulatora 2450 mAh waży o ok. 100 gramów więcej od testowanego tutaj modelu, co na dłuższą metę i po uwzględnieniu dodatkowej masy smartfona może już powodować pewien dyskomfort. W przypadku „piątki” dźwigamy zaś w sumie ok. pół kilograma – a więc jest całkiem znośnie, dosłownie i w przenośni.

DJI OM 5
Gimbal możemy złożyć, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w podróży.

Sam gimbal jest urządzeniem wygodnym, przemyślanym i prostym w obsłudze. Telefon mocujemy, korzystając z magnetycznej klamry. Cała operacja zajmuje kilka sekund. Potem wystarczy sparować obydwa urządzenia, korzystając z protokołu Bluetooth i... możemy nagrywać. Warto również zainstalować opcjonalną aplikację DJI Mimo – trzeba ją jednak ręcznie pobrać ze strony producenta (w Google Play jej nie znalazłem). Rzeczona apka pozwala np. śledzić ruchome obiekty, w prosty sposób stworzyć panoramę, timelapse itp., a także wprost zasypuje nas podpowiedziami i wskazówkami, które na początku są całkiem pomocne. Powróćmy jednak do samego urządzenia.


Interesująca zabawka, która zauważalnie podnosi jakość rejestrowanych materiałów.


Uruchomiony OM 5 będzie stabilizować pozycję smartfona, utrzymując go w pozycji „na wprost” niezależnie od ruchów użytkownika. Do tego mamy możliwość zablokowania obrotu poprzez naciśnięcie spustu, możemy też szybko wycentrować obiektyw. Ręczne korekty kierunku nagrywania umożliwia grzybek podobny do analoga z pada. Część przycisków na korpusie urządzenia jest obłożona podwójnie i pozwalają one np. przerzucać się między robieniem zdjęć i nagrywaniem wideo, a także zmieniać orientację telefonu lub wybierać, z której kamery smartfona chcemy skorzystać. Łatwo wykadrujemy też fotę lub film dzięki suwakowi przybliżenia. Całość pracuje bez zastrzeżeń, choć sporo zależy również od przyzwyczajeń użytkownika. Ja z początku trzymałem urządzenie pod kątem, przez co zakres ruchu gimbala w pionie był ograniczony – podczas użytkowania trzeba o tym po prostu pamiętać i utrzymywać OM 5 pionowo. 

DJI OM 5
Zawartość opakowania.

To interesująca zabawka, która zauważalnie podnosi jakość rejestrowanych materiałów. Sprzęt jest nastawiony raczej na turystę i młodszego użytkownika – o czym świadczy obecność zarówno kijka do selfie, jak i dokręcanego trójnoga w zestawie. Sprawdzi się jednak u każdego – tyle że ludzie z większymi wymaganiami mogą zatęsknić do mocarnego akumulatora z DJI OM 4.

Cena: 720 zł | Dostarczył: DJI ARS

PARAMETRY • Stabilizacja: 3-osiowa • Zakres ruchów: poziomy -161,2° do 172,08°, pionowy -127,05° do 208,95°, wychył -101,46° do 229,54° • Sterowanie: suwak zoom, włącznik/zmiana trybu foto-wideo, czterokierunkowy joystick, spust blokady/centrowania, przycisk zmiany aparatu i orientacji, przycisk nagrywania • Łączność: Bluetooth 5.0 LE, USB-C (ładowanie) • Akumulator: Li-ion 1000 mAh, 7,74 Wh, ok. 6 godzin pracy, ok. 2 godziny ładowania • Inne: w zestawie gimbal, nakręcany statyw (uniwersalny gwint), pokrowiec, magnetyczna klamra na smartfona, gumowa nakładka do klamry, opaska, kabel zasilający; oprogramowanie m.in. z funkcjami Active Track 4.0, ShotGuides, panoramy, timelapse; wbudowany wysięgnik, magnetyczne mocowanie telefonu przez klamrę, składana konstrukcja, wskaźnik stanu akumulatora, sygnalizacja pracy • Wymiary: 264,5 x 111,1 x 92,3 mm (rozłożony), 174,7 x 74,6 x 37 mm (złożony), 67,8 x 40 x 18 mm (klamra) • Waga: 290 g (gimbal), 34 g (klamra)

Ocena

Ciekawy gadżet dla ludzi, którzy chcą nagrywać smartfonem materiały wideo lepszej jakości. Działa bez zarzutu, sterowanie zaś jest intuicyjne. Można co prawda ponarzekać na mniej pojemny tym razem akumulator, jednak DJI OM 5 tak czy inaczej działa bez ładowania ok. 6 godzin.

8+
Ocena końcowa

Plusy

  • bardzo wygodny
  • stosunkowo lekki
  • trójnóg w zestawie
  • intuicyjna obsługa
  • kryjący się w obudowie selfie stick

Minusy

  • akumulator mniejszy niż w przypadku poprzednika
  • aplikacji sterującej nie ma w Google Play


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów585

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze