12.11.2024, 15:15Lektura na 8 minut

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7 – test. Dobrze wyposażona i rozsądnie wyceniona płyta pod nowe Intele

Chętni na układy Intela z serii Core Ultra muszą zaopatrzyć się w odpowiednie płyty główne – wśród nich również Gigabyte wypuścił urządzenia z nowym chipsetem Z890.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7 to urządzenie, które możemy zaklasyfikować jako sprzęt na styku średniej i wyższej półki. Przy cenie 1500 zł dostajemy podstawę odznaczającą się konfiguracją bez większych kompleksów i solidnym wykonaniem – no ale po kolei.


Funkcjonalność nad formę

Przyzwyczajeni do w pełni zabudowanych konstrukcji, zwłaszcza już tych z najwyższej półki, mogą poczuć tu pewien niedosyt, ciemnoszary czy wręcz niemal czarny laminat bowiem w kilku miejscach wyraźnie rzuca się w oczy między radiatorami. Nie jest to jednak moim zdaniem nic strasznego – Gigabyte wyraźnie szuka kompromisu pomiędzy funkcjonalnością a oszczędnością, co zresztą znalazło wyraz we wspomnianej cenie, a kluczowe elementy tak czy inaczej zostały przykryte.

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7
Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7

Mamy zatem solidne chłodzenie typowej dla tej półki cenowej sekcji zasilania o konstrukcji 16+1+2 – przykrywają ją dwa duże radiatory, pozostawiając jednak tak czy inaczej wystarczająco dużo miejsca dla głowicy chłodzenia All-in-One i paluchów podczas montażu. Odpromienniki ciepła trafiły również nad wszystkie dyski SSD i chipset, wypuszczona maskownica i obudowa kryje też wajchę z przyciskiem do zwalniania blokady GPU, choć w tym wypadku to oczywiście już akcent czysto estetyczny. Kontrastów za wiele tu nie ma – w oczy rzuca się jedynie wzmocnione, naprawdę solidnie opancerzone gniazdo GPU, z którego wnętrza połyskuje biały plastik. Cieszy fakt, że oznaczenia portów i złączy są czytelne – w większości przypadków można się obyć bez instrukcji obsługi. Ot, w najgorszym razie wystarczy sobie telefonem poświecić, by podczas montażu wyłuskać napisy na laminacie.

Podsumowując: jeśli chodzi o prezencję, mogło być lepiej, ale to, co dostajemy, świadczy o rozsądnie poczynionych oszczędnościach, całość jest bowiem trochę surowa, lecz tak czy inaczej dość estetyczna, a także funkcjonalna. Do tej ostatniej kwestii wrócę zresztą jeszcze nieco później.

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7
Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7

Wyposażenie

To kolejna już płyta gotowa na nadejście ery PCIe 5.0. Producent wyposażył bowiem swoje urządzenie w slot PCIe 5.0 x16, któremu partnerują dwa PCIe 4.0 x16 pracujące w trybie x4.Zagospodarowanie ich nie powinno stanowić problemu: otóż dwa ostatnie znajdują się na tyle nisko, że nawet karta graficzna z rozbudowanym chłodzeniem nie będzie przeszkadzać. Jeśli chodzi o dyski, to również tutaj nie zabrakło PCIe 5.0 x4 w przypadku jednego nośnika – pozostałe trzy korzystają z PCIe 4.0 x4. Zaliczacie się do tradycjonalistów? To świetnie się składa, bo „talerze” podłączycie do czterech SATA 6 Gbps. Wszystkie magazyny danych mogą zaś pracować, robiąc użytek z macierzy RAID 0, 1, 5 i 10.

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7
Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7

Jako że mamy płytę powstałą w oparciu o Z890, to nie mogło zabraknąć złącza Thunderbolt 4 – niestety tylko jednego. Swego rodzaju rekompensatę stanowi tu spory garnitur gniazd USB – jest ich aż dziewięć, z czego jednak cztery to stareńkie USB 2.0. Brakuje mi zaś portów typu C – już nawet niezależnie od ich prędkości. Coraz więcej peryferiów robi z nich użytek (sam mam obecnie takie dwa) i tutaj trzeba będzie posiłkować się przejściówkami. Złącze wspomnianego typu, a konkretniej USB-C 3.2 Gen2, możemy wyprowadzić sobie na przód – wraz z sześcioma innymi, już tradycyjnymi, co stanowi pewne pocieszenie. Brawa należą się za to za obsługę RAM-u – płyta „łyknie” aż 256 GB pamięci DDR5-9200 (z OC), czym odróżnia się na plus chociażby od konkurencyjnych konstrukcji Asusa. Docenić warto również Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 i port LAN 2,5 Gbit.


Wygoda na co dzień

Jeśli mówimy o płycie z wyższej półki, to grzechem byłoby pominąć kwestie wygody. Okazuje się, że Gigabyte stanął na wysokości zadania i Z890 AORUS Elite WiFi7 został wyposażony w parę istotnych z punktu widzenia użytkownika udogodnień. Główny dysk SSD trafia do gniazda M.2 tradycyjnie znajdującego się nad slotem karty graficznej. Wolne gniazdo M.2 przykrywa solidny radiator, który mocowany jest z wykorzystaniem obrotowego „motylka” – wystarczy go przekręcić, zdjąć wspomniany wcześniej kawałek metalu, po usunięciu osłon z mat przewodzących ciepło zamocować dysk i z powrotem założyć odpromiennik ciepła. Cała operacja zajmuje dosłownie minutę. Pozostałe trzy dyski montujemy w podobny sposób – tym razem jednak przykrywa je radiator nieco cieńszy i wspólny dla wszystkich trzech urządzeń. Cieszy również łatwy demontaż karty graficznej: tutaj wystarczy nacisnąć przycisk przy krawędzi płyty głównej, który dzięki poprowadzonej do niego dźwigni zwolni blokadę GPU. Działa to bez najmniejszego problemu.

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7
Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7

Entuzjastów zadowoli także obecność całkiem rozbudowanego panelu sterującego z przyciskami zasilania, resetu i flashowania BIOS-u i z wyświetlaczem alfanumerycznym, który przydaje się przy problemach ze sprzętem. Zresztą pomocne bywają też cztery diody statusu odpowiadające za szybką diagnostykę CPU, RAM-u, karty graficznej i startu systemu. To bez wątpienia miły bonus – tym bardziej że na ogół jednak w tak rozbudowanej formie spotykany raczej w droższych konstrukcjach. A tu proszę – da się.

BIOS jest przejrzysty i nawigacja – niezależnie, czy mówimy o ekranie Easy Mode, czy Advanced Mode – nie nastręcza problemów. W przypadku tego pierwszego pod ręką mamy najczęściej używane opcje związane z konfiguracją pamięci RAM czy trybu pracy procesora wsparte ustawieniami chłodzenia, przełącznikiem Re-Size BAR i podstawowymi informacjami nt. systemu – podejrzewam więc, że większość użytkowników nie będzie nawet czuła potrzeby, by grzebać głębiej. Tym bardziej że dzięki funkcji Quick Access można sobie ten ekran dodatkowo skonfigurować we własnym zakresie. Warto również wspomnieć o funkcji PerfDrive, która, robiąc użytek z AI, pozwoli nam dobrać optymalne ustawienia dla procesora.


Podsumowanie

Ogółem to dobra płyta główna, która może i nominalnie trochę kosztuje, ale równocześnie jest tańsza od wielu modeli konkurencji wyposażonych w ten sam chipset – z całą pewnością da się więc powiedzieć, że jeśli chodzi o konstrukcje X870, to mamy tu do czynienia z urządzeniem oferującym atrakcyjny dla użytkownika stosunek możliwości do kwoty zakupu. Uwagę przykuwa solidnym wykonaniem, kompletem nowoczesnych złączy, a także przyjaznym interfejsem BIOS, w którym nie zabrakło oczywiście funkcji związanych z AI – co może być pomocne tak dla początkujących, jak i dla ludzi, którzy chcą wycisnąć ze sprzętu trochę więcej, a przy tym nie zaprzątać sobie głowy przeciągającym się grzebaniem w opcjach. Moim zdaniem to bez wątpienia warta uwagi opcja – o ile rzecz jasna zdecydujecie się na nową platformę Intela bez czekania na przyszłoroczne, tańsze konstrukcje z serii B.

Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7
Gigabyte Z890 AORUS Elite WiFi7

Cena: 1499 zł

Dostarczył: Gigabyte

GIGABYTE Z890 AORUS ELITE WIFI7 – PARAMETRY

Format: ATX • Gniazdo: LGA1851 (procesory Intel Core Ultra 200) • Chipset: Z890 • Obsługiwana pamięć: DDR5, maks. 256 GB, 4 × do 9200 MT/s • Gniazda PCI Express: 1 × PCIe 5.0 x16, 2 × PCIe 4.0 x16 (tryb x4) • Porty SATA: 4 × 6 Gbit/s, SATA RAID 0/1/5/10 • Złącza M.2: 1 × PCIe 5.0 x4 (do 110 mm), 1 × PCIe 4.0 x4 (do 110 mm), 1 × PCIe 4.0 x4 (do 110 mm), 1 × PCIe 4.0 x4 (do 110 mm, z obsługą SATA), PCIe RAID 0/1/5/10 • Układ dźwiękowy: Realtek ALC1220 7.1 • Porty wideo: 1 × HDMI 1.4 (1920 × 1080, 30 Hz, przód), 1 × DisplayPort 2.1 (4096 × 2304, 60 Hz), 1 × USB-C Thunderbolt z DP 2.1 (do 5120 × 2880, 60 Hz) • Łączność: 1 × Ethernet 2,5 Gbit/s, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, 1 × USB-C Thunderbolt 4, 3 × USB 3.2 Gen1, 2 × USB 3.2 Gen 2, 4 × USB 2.0, 2 × audio jack (mikrofon i wyjście liniowe), S/PDIF • Panel przedni: 1 × USB-C 3.2 Gen2, 2 × USB 3.2 Gen1, 4 × USB 2.0 • Złącza wentylatorów: 7 • Inne: podświetlenie RGB, diody diagnostyczne, przyciski zasilania, resetu i flashowania, alfanumeryczny ekran diagnostyczny, rozbudowany układ radiatorów obejmujący wszystkie gniazda M.2, uaktualnienia BIOS-u po podłączeniu zasilania, w zestawie antena Wi-Fi, przewodnik szybkiego startu, okablowanie, akcesoria

Ocena

Bardzo ciekawa płyta z chipsetem Z890 pod względem stosunku możliwości do ceny. Mamy tu wszystko, czego trzeba, żeby złożyć wydajnego i nowoczesnego peceta: obsługę PCIe 5.0, najnowsze technologie komunikacyjne, a także pokaźną liczbę złączy, w tym Thunderbolta 4. Równocześnie kosztem raczej nierzucających w oczy oszczędności producentowi udało się zbić cenę do całkiem rozsądnego poziomu.

8+
Ocena końcowa

Plusy

  • PCIe 5.0 dla GPU i SSD
  • solidne wykonanie
  • obsługa DDR5 do 256 GB 9200 MT/s
  • dobry stosunek ceny do możliwości
  • przyjazny użytkownikowi BIOS ze wsparciem AI
  • prosty montaż dysków i karty graficznej
  • Wi-Fi 7, BT 5.4, LAN 2,5 Gbps i Thunderbolt 4
  • pokaźna liczba złączy USB – tak z tyłu, jak i do wyprowadzenia na przód
  • nieźle wygląda

Minusy

  • stosunkowo nieduże zmiany względem poprzednika
  • tylko jedno złącze typu C na tylnym panelu
  • na upartego: przydałoby się więcej szybkich portów szeregowych kosztem najstarszych USB 2.0


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów634

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze