19.11.2022, 11:00Lektura na 4 minuty

Huawei Watch GT 3 SE – test. Sportowo, ale całkiem niedrogo

Po wprowadzeniu sankcji przez USA chiński koncern stracił pozycję lidera, jeśli chodzi o smartfony – nadrabia jednak w pozostałych segmentach, wyśmienicie radząc sobie choćby na rynku smartwatchy. Huawei Watch GT 3 SE jest kolejnym przykładem tej wymuszonej, ale udanej zmiany priorytetów.


Grzegorz „Krigor” Karaś

To zegarek z linii GT, a więc zdecydowanie tańszy od urządzeń z głównej linii Pro i co za tym idzie – z wyglądu też mniej ekskluzywny. Producent jednak fakt ten maskuje sportowymi zastosowaniami.


Lekko i plastikowo

To całkiem rozsądne podejście: dla aktywnych użytkowników nie liczy się wszak porcelana czy tytan, nad powszechnym zastosowaniem tworzywa można więc przejść do porządku dziennego (choć do garnituru GT 3 SE raczej nie pasuje). Zegarek niemal w całości wykonano ze wspomnianego plastiku, a dzięki temu jest on lekki – z paskiem waży ok. 55 gramów. Do dyspozycji mamy dwa kolory – zielony lub czarny – wodoodporna obudowa (5 ATM) nie przeszkodziła zaś producentowi w wyposażeniu sprzętu w mikrofon i głośnik do rozmów przez Bluetooth.

Huawei Watch GT 3 SE
Huawei Watch GT 3 SE

Ekran to AMOLED 1,43 cala, 466 × 466, czyli standard dla tego typu urządzeń. Cieszy poprawna automatyczna regulacja jasności, z kolei tarcze oczywiście możemy wymieniać zarówno w apce Huawei Zdrowie, jak i w menu zegarka. Obsługa jest bezproblemowa: odbywa się za pomocą kombinacji dwóch przycisków (bez obrotowej korony), ekranu dotykowego i aplikacji, z poziomu której np. przeglądamy i eksportujemy zapisy z treningów, instalujemy dodatkowy soft i konfigurujemy odpowiedzi na powiadomienia (nie ma możliwości wstukiwania na wyświetlaczu zegarka własnych tekstów, dysponujemy tylko predefiniowanymi przez nas „gotowcami”). Nie zabrakło za to ładowania bezprzewodowego. A skoro już o tym mowa…


Świetna żywotność i możliwości

Brawa należą się za akumulator – producent deklaruje 14 dni bez ładowania i… nie myli się grubo. Podczas testów sprzęt rozładowałem dwukrotnie: za pierwszym razem zajęło mi to 8 dni, a za drugim – 11. Spory wpływ ma więc tutaj intensywność użytkowania, która u mnie raczej była wysoka. Supersprawa, tym bardziej że wspomniana żywotność nie zależy od „kruczków” w postaci chociażby trybu oszczędzania baterii, jak to nieraz bywa.

Huawei Watch GT 3 SE
Huawei Watch GT 3 SE

Zegarek zmierzy ponad 100 aktywności sportowych, w tym również pływanie. GPS działa dobrze, w pięciu systemach (niejednocześnie, rzecz jasna), ponadto mamy do dyspozycji szereg dodatkowych funkcji związanych ze zdrowiem, m.in. świetny monitoring snu, stresu czy natlenienia krwi. Są też ćwiczenia oddechowe, dziennik aktywności z panelem Zdrowe życie, a z bardziej zaawansowanych bajerów – strefy tętna, udostępnianie tras i funkcja ich eksportu w formatach GPX, TCX i KML (trzeba się jednak trochę natrudzić, by ją znaleźć). Do zegarków choćby Garmina oczywiście konstrukcji Huaweia daleko – m.in. z racji tego, że Huawei Zdrowie to w istocie aplikacja na telefon, a nie żaden poważny serwis dla aktywnych, więc treningi (jako całość – nie chodzi tu o samą trasę GPS) wyeksportujemy jedynie w postaci infografiki.

Huawei Watch GT 3 SE
Huawei Watch GT 3 SE

Bez wątpienia jednak Huawei Watch GT 3 SE to ciekawy sprzęt, którego największą zaletą jest dobry stosunek ceny do jakości i możliwości – mówimy bowiem o zegarku w cenie poniżej tysiąca złotych. I choć profesjonalni sportowcy(*) nawet na niego nie spojrzą, to cała reszta powinna być zadowolona, włącznie z niedzielnymi spacerowiczami i osobami nieco bardziej zaangażowanymi w ruch na świeżym powietrzu.

(*) No, oni i może jeszcze bywalcy bankietów, bo jednak atrapa obrotowego pierścienia na kopercie jest w tej sytuacji nazbyt krzykliwa.

Huawei Watch GT 3 SE
Huawei Watch GT 3 SE

Cena: 799 zł (w przedsprzedaży, potem 899 zł)

Dostarczył: Huawei

HUAWEI WATCH GT 3 SE – PARAMETRY

Ekran: AMOLED 1,43″, 466 × 466, dotykowy, automatyczna jasność • Czujniki: akcelerometr, żyroskop, magnetyczny, pulsometr, barometr, GPS (5 systemów) • Inne: wodoszczelność ATM 5, mikrofon, głośnik, możliwość instalacji aplikacji, najważniejsze funkcje: pomiar snu, tętna, natlenienia krwi, rejestrowanie ponad 100 dyscyplin, ćwiczenia oddechowe, pomiar stresu, funkcje monitoringu Zdrowe życie, powiadomienia, nawigacja i udostępnianie tras, plan biegowy, możliwość prowadzenia rozmów • Wymiary koperty: 46,4 × 46,4 × 11 mm • Obwód nadgarstka: 140-210 mm • Waga: 35,6 g (bez paska)

Ocena

Zegarek dla ludzi z zacięciem sportowym. Bardzo lekki, przyjemny w użytkowaniu na co dzień, a do tego długo działa bez ładowania. Dla amatorów ruchu jak znalazł. Szkoda tylko, że „gryzie się” z garniturami – ale za to jest całkiem tani.

8+
Ocena końcowa

Cieszy

  • wydajność akumulatora
  • całkiem atrakcyjna cena
  • dobry ekran
  • wygodna obsługa
  • świetne sensory snu i tętna, dobry GPS
  • wodoszczelność i tryby dla pływaków
  • ładowanie bezprzewodowe
  • możliwość eksportowania trasy treningu

Niepokoi

  • brak pełnej swobody w odpisywaniu na powiadomienia
  • ekskluzywny to on nie jest
  • tradycyjnie – brak płatności zbliżeniowych
  • nie jest to zegarek dla profesjonalnych czy półprofesjonalnych sportowców
  • brak znanych z droższych modeli funkcji EKG czy pomiaru ciśnienia


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów563

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze