20
26.06.2017, 20:14Lektura na 4 minuty

Radeon RX Vega: To będą wyjątkowe karty, a wersje Frontier pojawią się już jutro!

Wyjątkowe będą przynajmniej z pięciu powodów, bo na obiecywanej przez AMD bardzo wysokiej wydajności wcale się nie kończy. Niestety, nie wszystkie z pozostałych objawów wyjątkowości można uznać za zalety...


Aleksander „Allor” Olszewski

Póki co nie zdradzono wprawdzie specyfikacji Radeonów RX Vega przeznaczonych dla graczy (Frontier to edycja dla entuzjastów, co tłumaczy choćby cenę – ale o niej na końcu), bo te mają mieć premierę dopiero podczas Siggraph 2017. Impreza ta zaczyna się zaś 30 lipca, a więc za ponad miesiąc. Już jutro do sprzedaży trawią jednak wersje Frontier Edition, które bazować będą na tej samej architekturze (i to na topowej wersji chipu). Czego się po nich spodziewać?

Szybkość nowych kart, jeśli wierzyć AMD, będzie bardzo wysoka: firma obiecuje 13 TFLOPS. To oznacza ponad dwukrotnie wyższą wydajność w obliczeniach pojedynczej precyzji niż osiąga Radeon RX 580. Dla porównania topowy obecnie GeForce, czyli GTX 1080 Ti, zapewnia ok. 11 TFLOPS, a półprofesjonalny Titan Xp – 12 TFLOPS. Oczywiście nie musi mieć to bezpośredniego przełożenia na fps-y w grach, ale na razie to jedyne, co o szybkości nowych chipów wiemy (w każdym razie pomijając prezentację, w czasie której AMD chwaliło się wydajnością dwóch układów Vega, prezentując Preya w 4K – bo to akurat zbyt dobrego wrażenia nie zostawiło, skoro pojedynczy GTX 1080 Ti wystarcza, by na maksymalnych detalach zapewnić w 4K powyżej 90 fps-ów...)

Do tego topowa wersja (a na niej bazują Frontiery) będzie miała aż 16 GB wbudowanej pamięci HBM2. Obecnie w Radeonach serii 500 jest maksymalnie 8 GB, nawet GeForce GTX 1080 Ti ma 11 GB RAM-u (i to wolniejszego). Na razie w grach nie ma to żadnego znaczenia, bo żadna takiej ilości pamięci nie wykorzysta, ale w końcu Frontier to edycje specjalne. Zresztą wiadomo już, że pojawi się także Radeon RX Vega z 8 GB, co powinno pozytywnie wpłynąć na cenę, nie zmniejszając przy tym wydajności w grach. Także tych, które dopiero powstaną, bo teoretycznie nowe Radeony będą potrafiły korzystać z własnego RAM-u jak z pamięci cache dla danych, jeśli te będą zajmowały więcej miejsca. 

Żeby jednak nie było zbyt pięknie, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze dwie rzeczy: cenę oraz zapotrzebowanie na energię. Na razie znamy je tylko dla kart Frontier Edition, które występują w dwóch wersjach: z chłodzeniem powietrznym oraz cieczą, z osobną pojedynczą chłodnicą. W tym pierwszym przypadku TDP wynosi 300 W, w tym drugim – 375 W. Dla porównania:

 • Titan Xp: 250 W
 • GeForce GTX 1080 Ti: 250 W
 • GeForce GTX 1080: 180 W
 • GeForce GTX 1070: 150 W
 • Wprawdzie wersje zwykłe mogą mieć dużo niższe zapotrzebowanie na energię, ale nadzieje te rozwiał jeden z wysoko postawionych ludzi z MSI, który napisał na jednym z forów sprzętowych takiego oto posta:

  untitled-1_178t6.png

  W skrócie znaczy to tyle co:


  Kurcze, ta karta potrzebuje prądu.


  Dla producentów kart stworzenie cichego chłodzenia nie powinno wprawdzie stanowić zbyt dużego problemu, skoro AMD ma w ofercie kartę z pojedynczą turbiną, ale w rachunkach za prąd będzie to odczuwalne... Do tego znacznie utrudni stworzenie niewielkich a mocnych pecetów z Radeonami RX Vega (nie mówiąc już o ewentualnych konsolach).

  A ceny? Na razie wiemy jedynie, ile kosztują wersje Frontier Edition – to odpowiednio 1200 oraz 1800 dolarów, co po uwzględnieniu podatków przekłada się na 5600 oraz 8400 zł. Jeśli faktycznie okaże się, że nawet tańsza Vega będzie szybsza niż Titan Xp, ceny te będą wprawdzie usprawiedliwione, tyle że to i tak kosmos z punktu widzenia zwykłego gracza (nie bez powodu najpopularniejsze obecnie karty na Steamie kosztują poniżej 2000 zł).

  Wprawdzie według przecieków konsumenckie wersje Radeonów RX Vega mają mieć bardzo dobry stosunek wydajności do ceny, ale co to oznacza w praktyce, na razie nie wiadomo. Za to wiadomo, że pamięci HBM2 są droższe niż GDDR5 i GDDR5X, a sam chip jest większy niż układy Nvidii – a to każe wątpić w to, że nowe Radeony mogłyby być tańsze niż GeForce’y...

  Redaktor
  Aleksander „Allor” Olszewski
  Wpisów723

  Obserwujących0

  Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

  Polecane