7
12.10.2022, 13:00Lektura na 3 minuty

ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24 GB – wyniki testów i galeria

W tym miejscu miał znaleźć się pełny test karty ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24 GB. Niestety siła wyższa sprawiła, że nie mogliśmy go ukończyć. Z tego względu dzielimy się pierwszymi wrażeniami, częścią wyników i fotkami przedstawiającymi tego giganta.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Przez wspomnianą siłę wyższą należy rozumieć… cóż, kuriera. Zapewne miłego w życiu prywatnym pana, jednak na tyle lekceważąco podchodzącego do swoich obowiązków służbowych, że pomimo ponagleń i trzech złożonych w przeciągu kilku dni zleceń nie raczył odebrać od nadawcy RTX-a 3090 Ti, którego nam zabrakło jako punktu odniesienia dla najmocniejszej karty obecnej już generacji. Dlatego na razie możemy pokazać wam jedynie część wyników testów oraz galerię zdjęć najnowszej karty Nvidii, a do pełnego porównania wrócimy, gdy rzeczone GPU w końcu do nas dotrze.


Ta wydajność!

Co tu dużo mówić: ta karta to istny potwór. W porównaniu do RTX-a 3080 wyniki nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z GPU, które wyprzedza wszystkie inne. W niektórych tytułach, jak choćby w WoT enCore, F1 22 czy w Metro: Exodus, różnica pomiędzy kartami jest na tyle duża, że 4090 w surowej wydajności – czyli z wyłączonymi DLSS i RT – dubluje w rozdzielczości 4K osiągi RTX-a 3080. W innych przypadkach liczby też robią wrażenie: w Red Dead Redemption RTX 4090 „wyciąga” w 4K taki sam wynik, jak RTX 3080… w Full HD. Pokazuje to wyraźnie, że Nvidia przygotowała potężnego zawodnika. Zresztą bez zbędnego przynudzania – rzućcie okiem na tabelkę, gdzie zestawiamy surową wydajność dwóch wspomnianych kart.

Sam RTX 4090 w szatach ROG Strix to również monstrum pod względem gabarytów. Przy wymiarach 357,6 × 149,3 × 70,1 mm zajmuje 3,5 slotu. To oczywiście z powodu naprawdę wielkiego chłodzenia, jednak dzięki temu karta się nie grzeje (maksimum w testach to 64°C). Szczytowo pecet z omawianym GPU pobrał 748 W, w tych samych okolicznościach RTX 3080 zadowolił się 693 W. Jak widać, różnica jest niewielka, a przyrost wydajności – wręcz ogromny.


Cena?

Niestety karta jest znacznie droższa niż model referencyjny – w chwili, gdy piszę te słowa, można już złożyć na nią zamówienie w jednym ze sklepów, a życzy on sobie za RTX-a 4090 lekko ponad 12 000 zł. Cóż, pandemiczne ceny najwyraźniej stały się normą. O tym, że będzie drogo, wiedzieliśmy jednak już od jakiegoś czasu – z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie wskazujące, co można kupić za kwotę, na którą Nvidia wyceniła najmocniejszą kartę serii RTX 40. Jak już obejrzycie galerię poniżej, koniecznie rzućcie okiem.

16
zdjęć

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów270

Obserwujących21

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane