Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Niepozorny Hegemon: Historia Creative Assembly [FRAGMENT]

DaeL środa, 5 czerwca 2019, 15:18 O grach inaczej

Zaczęło się w roku 1987. W salonach gier królowały Contra i Operation Wolf, szczęśliwi posiadacze komputerów grali w pierwszą część Larry’ego i Piratów Sida Meiera. A Tim Ansell zakładał studio, które miało sprawić, że świat pokocha wojnę totalną.

Nie od razu jednak Rzym zbudowano. Creative Assembly było w latach 80. firmą jednoosobową, trudniącą się wyłącznie przygotowywaniem portów popularnych produkcji innych autorów. Ansell stworzył w tym czasie pecetowe wersje amigowych hitów ze stajni Psygnosis (Blood Money, Baal czy Shadow of the Beast), a także konwersję niezwykle popularnego Stunt Car Racer. To wystarczyło, by zapewnić środki na rozruch. W lata 90. Creative Assembly wkroczyło już jako pełnoprawne studio zatrudniające sześć osób.

W cieniu giganta

Pierwsze sukcesy dały Ansellowi odwagę, by zapukać do drzwi Electronic Arts. Był to dobry adres, w 1993 koncern zaproponował Brytyjczykom nowy projekt – port gry sportowej, która miała lada dzień ukazać się na konsoli Sega Mega Drive. FIFA International Soccer, pierwsza z długiej listy kopanek od Elektroników, zachwycała jednak szczególnie w wersji na komputery osobiste. Przede wszystkim za sprawą przygotowanego przez Creative Assembly komentarza popularnego brytyjskiego dziennikarza sportowego, Tony’ego Gubby.

Zadowolone z rezultatu EA podpisało z Creative Assembly kontrakt na całą serię gier sportowych. Przez sześć lat młodzi developerzy z regularnością szwajcarskiego zegarka dostarczali Electronic Arts kolejne pecetowe konwersje. Brali się za bary z rugby, rzucali na futbol australijski, a nawet uderzali do krykieta. Ale Tim Ansell zawsze pragnął zbudować coś własnego. Grę, która na zawsze kojarzona będzie tylko ze stworzonym przez niego studiem...

 


…o dalszych losach Creative Assembly (nieudanych próbach emigracji do Chin i podrobienia Command & Conquer, powstaniu i ewolucji Total Wara oraz współpracy z brytyjską telewizją i nieudanych decyzjach biznesowych) – przeczytacie w CDA 07/2019.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 7 czerwca 2019, 22:58   Quel
Jak tylko CD action stanie się e-magazynem to sobie takie artykuły z chęcią poczytam
czwartek, 6 czerwca 2019, 15:42   DaeL
@le_Fey Nie wiem, ja tam jestem prostym klawiaturowym wyrobnikiem. Ale tyle wiem, że wyniki sprzedaży e-pism w Polsce są bardzo niezachęcające.
czwartek, 6 czerwca 2019, 13:52   le_Fey
@DaeL
Spoko, tylko ta "intensyfikacja" mnie zainteresowała. Nie ukrywam, że od dawna czekam na radykalne "przesunięcie" zainteresowani CDA w stronę mediów elektronicznych. Może sytuacja dojrzała do tego, że moje marzenie jest bliskie realizacji? ;)
czwartek, 6 czerwca 2019, 12:23   DaeL
@le_Fey To po prostu synergia :)
czwartek, 6 czerwca 2019, 7:54   le_Fey
Ostatnio zauważyłem zintensyfikowane działania marketingowe wspierające "papierowe" CDA.
Trochę to wygląda jak "...zespół czynności ratowniczych stosowanych u chorych, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia" ;)
czwartek, 6 czerwca 2019, 3:20   DaeL
@Muidus. Więcej. 1:30 to zazwyczaj youtuberzy poświęcają na prośby o "łapki w górę" i "dawanie suba" ;)
A po więcej tekstu zapraszamy do nowego numeru CDA. To był tylko taki fragmencik w ramach akcji "pierwsza działka gratis" ;)
środa, 5 czerwca 2019, 23:38   Muidus
jak by to był materiał video to chyba miałby 01;30

Artykuły

Siedzę w domu po powrocie z Wielkiej Brytanii. Ciągle tylko jem, śpię albo gram w gry. Niech mnie ktoś uratuje!

Komentarzy:
1

Tym razem polecamy wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z graniem. A może wy podrzucicie coś dla nas?

Komentarzy:
11

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z