Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Na Luzie Classic, odcinek 20

Smuggler piątek, 20 grudnia 2019, 18:30 O grach inaczej

Myśl na dziś: Nienawidzę, kiedy ludzie mówią, „hej, powinniśmy się kiedyś spotkać”, a potem rzeczywiście chcą się spotykać.

Życzymy Wesołych Świąt!

/życzenia w wersji dla prawników/
 

Złożone Tobie (zwanej lub zwanemu poniżej: "Przyjmującym Życzenia") przeze mnie (zwanego poniżej: "Życzącym").

Przyjmij proszę, z wyłączeniem wyraźnej lub domniemanej mocy wiążącej, najlepsze życzenia przyjaznych środowisku, świadomych społecznie, bezstresowych, nieuzależniających i neutralnych płciowo świąt przesilenia zimowego, celebrowanych w ramach tradycji wyznania religijnego albo praktyk świeckich wedle wyboru Przyjmującego Życzenia, w szczególności zgodnie z tradycją Bożego Narodzenia, Chanuki lub Kwanzy, z zachowaniem należnego szacunku dla religijnych lub świeckich przekonań lub tradycji osób trzecich, albo ich wyboru niepraktykowania żadnych religijnych ani świeckich tradycji, jak również finansowo korzystnego, osobiście pomyślnego oraz medycznie nieskomplikowanego przebiegu ogólnie przyjmowanego roku kalendarzowego 2009, z zachowaniem należnego szacunku dla kalendarzy przyjmowanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub wyznaniowe, bez względu na rasę, wyznanie, poglądy polityczne lub filozoficzne, kolor skóry, wiek, stopień sprawności fizycznej, wybór platformy komputerowej, lub preferencje seksualne Przyjmującego Życzenia.
 

Przyjęcie niniejszych życzeń oznacza jednoczesne przyjęcie następujących warunków i zastrzeżeń.

  1. Niniejsze życzenia podlegają dalszemu sprecyzowaniu, wycofaniu lub odwołaniu przez Życzącego bez zachowania jakichkolwiek terminów wypowiedzenia oraz bez potrzeby uzasadnienia. Niniejsze życzenia mogą być nieodpłatnie przenoszone przez Przyjmującego Życzenia w niezmienionej treści na rzecz osób trzecich. Niniejsze życzenia nie implikują żadnej obietnicy ze strony Życzącego do rzeczywistego wprowadzenia w życie któregokolwiek z wyżej wymienionych życzeń, a w szczególności nie stanowią oferty w rozumieniu odpowiednich przepisów prawa. Jakiekolwiek fragmenty niniejszych życzeń sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa należy uznać za niezłożone, bez wpływu na pozostałe fragmenty życzeń. Niniejsze życzenia nie mają wartości finansowej.
     
  2. Życzący gwarantuje działanie niniejszych życzeń zgodne z powszechnie przyjętym działaniem życzeń w zakresie dobrych wiadomości przez okres jednego roku albo do chwili wydania kolejnych życzeń świątecznych, którekolwiek z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. Gwarancja jest ograniczona do wymiany niniejszych życzeń lub wydania nowych życzeń, bez potrzeby uzasadnienia przez Życzącego.

 


Teleportacja?

Najprostszym sposobem na przeteleportowanie jakiegoś obiektu jest odczytanie dokładnej informacji o każdym z jego atomów, zniszczenie ich a następnie odtworzenie w miejscu w którym miały być teleportowane z informacji którą odczytaliśmy na początku procesu.

Jakie zatem szanse ma Dziadek Mróz (*) na to iż jego obawy się spełnią i ktoś niecnie go teleportuje w jakieś dalekie miejsce??  Dla uproszczenia zakładam iż mamy możliwość dowolnego i nieograniczonego manipulowania materią na poziomie atomowym a nawet głębszym , powiedzmy pracować możemy też na elektronach neutronach i protonach montując z nich dowolne atomy dowolnych pierwiastków. Możemy pracować na nich jak na klocach lego budując z nich co tylko chcemy.

Dziadek Mróz jak każdy typowy człowiek składa się z około 10^28 atomów. Zakładamy iż możemy odczytać całą informację o każdym z nich. (Zasadę nieoznaczonośco dla uproszczenia pomijamy).  Dla każdego atomu wymagane jest miejsce w przestrzeni, co wymaga podania 3 współrzędnych (x,y,z). Następnie potrzebujemy stanu wewnętrznego każdego z tych atomów (które jego poziomy energetyczne są zajęte przez elektrony , czy jest związany z sąsiednim atomem jaki ma spin itp. itd.). Powiedzmy ze zajmie to 1kB informacji (kolejne uproszczenie, ale co tam to jest NaLuzie a nie Politechnika).

Informacja o Dziadku Mrozie którą musimy przesłać w trakcie teleportacji zajmie nam więc 10^28 kB. Czyli 10^25 MB lub 10^22 GB. Powiedzmy że do zapisu mamy dostępne  10 TB dyski twarde. Potrzeba by nam było zatem 10^18 dysków. Załóżmy że dysk taki ma 1 cm grubości.1km=10^5cm. Zatem ułożone jeden na drugim dyski te miały by 10^14 km. 1 rok świetlny to w przybliżeniu 10^13 km. Zatem stosik ten miał by 10 lat świetlnych wysokości.

Teraz wyślijmy te dane na miejsce w którym ma być odtworzony nasz Dziadek. Załóżmy transfer szybkości 1GB/s – co da nam czas transferu 10^22 sekund.  Rok ma około 30 000 000 sekund ( 3*10^8 ). Czas przesyłania wyniesie zatem  10^14/3 czyli 33 333 333 333 333 lat.

Jest to czas 2200 razy dłuższy od tego który minął od początku naszego wszechświata. Nie wspominam już o tym jaka energia wydzieliła by się podczas anihilacji atomów składających się na Dziadka Mroza (najprostszy sposób na pozbycie się cząstek to potraktowanie ich antycząstkami) przed ich przesłaniem. Jak ktoś chce to niech sobie wyliczy E=mc^2 (Masa Dziadka Mroza około 70 kg , c= 300 000 km/s ). Powiem tyle. że Hiroshima przy tym to pierdnięcie w porównaniu do tsunami.

(*) Mikołaj, Gwiazdor, co tam chcecie.

 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 21 grudnia 2019, 23:16   Smuggler
Uplink - To takie nawiazanie do pewnej sceny z "Zywotu Briana" Monty Pythonow.
sobota, 21 grudnia 2019, 0:47   Uplink
Z tym zamachowcem w Jerozolimie to tylko o to chodzi, że nie zaszkodził innym czy mi coś umknęło? Bo takie jakieś mało śmiesznawe (a nie mam nic przeciwko żartom z zamachowców).
piątek, 20 grudnia 2019, 19:17   lee32147
Problem teleportacji mógłby pojawić się też przy podawaniu współrzędnych. Za początek układu współrzędnych można przyjąć środek wszechświata, czyli miejsce Wielkiego Wybuchu. Wiadomo, że wszechświat ciągle się rozszerza (pomimo tego, że może być nieskończenie wielki). Pytanie tylko, czy to rozszerzanie polega na "dopisywaniu" materii (próżni czy co tam jest we wszechświecie) na końcach osi współrzędnych, czyli ich wydłużanie, czy na rozciąganiu tych osi. Jeżeli to drugie, to jest problem ze współrzędnymi.

Artykuły

Kwiecień to miesiąc urodzinowy CD-Action, postanowiliśmy sięgnąć więc do początków magazynu i ze szczególną uwagą przyjrzeć się zamieszczanym w nim reklamom. Na pierwszy ogień idą roczniki 1996 i 1997 – przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które przypominają dawne, prostsze czasy. 

Komentarzy:
3

Myśl na dziś: Jeśli twoje życie staje się trudniejsze, może to być znak, że właśnie awansowałeś na kolejny poziom.

Komentarzy:
0

Mamy kilka ciekawych propozycji, czekamy też na wasze!

Komentarzy:
11

Przeglądając redakcyjne archiwa odnaleźliśmy sporządzoną w kwietniu 1996 roku recenzję pierwszego numeru naszego pisma. Prezentujemy ją poniżej, wraz z oryginalnymi komentarzami, jakie do niej nadesłano.

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z