4
29.04.2022, 10:30Lektura na 2 minuty

Okładka komiksu „Kajko i Kokosz. Szranki i konkury” wylicytowana za 60 tys. zł

DESA Unicum, największy i najstarszy dom aukcyjny w Polsce, poinformował o doskonałym wyniku aukcji w ramach akcji „Komiks. Re-generacja”.


Jakub „rajmund” Gańko

Kajko i Kokosz przeżywają ostatnio prawdziwą drugą młodość. Kultowe postaci z komiksów Janusza Christy wystąpiły niedawno w serialu animowanym Netfliksa, trwają także prace nad grą mobilną osadzoną w tym uniwersum oraz osobnymi produkcjami na Nintendo Switcha. Na łamach cdaction.pl mogliście niedawno przeczytać recenzję 3. tomu złotej kolekcji „Kajka i Kokosza” przygotowanej przez wydawnictwo Egmont z okazji 50-lecia marki. Zainteresowanie tematem potwierdziła również niedawna aukcja w ramach akcji „Komiks. Re-generacja”.

DESA Unicum, największy i najstarszy dom aukcyjny w Polsce, zorganizował w kwietniu licytacje prac komiksowych, których całkowity obrót przekroczył 420 tys. złotych. Największy udział w tej kwocie miała okładka komiksu Janusza Christy „Kajko i Kokosz. Szranki i konkury”, który doczekał się pierwszego albumowego wydania w 1985 roku (pierwotnie był drukowany w odcinkach na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1973-1974). Praca została sprzedana za aż 60 tys. złotych.

Okładka komiksu „Kajko i Kokosz. Szranki i konkury” wylicytowana za 60 tys. zł
DESA Unicum

Dużym zainteresowaniem mogły się pochwalić także grafiki Papcia Chmiela związane z serią „Tytus, Romek i A'Tomek”. Okładkę Księgi VII komiksu pt. „Tytus poprawia dwójkę z geografii Polski” wylicytowano za 48 tys. zł, a Księgi X („Ochrona przyrody”) – za 38 400 zł. Jak zwraca uwagę Wprost, prace te trafiły do zaledwie jednego kolekcjonera, który nabył je ze względu na wartość sentymentalną. Niestety, na podobne zainteresowanie nie mogły liczyć dzieła młodszych artystów, takich jak Kamila Szcześniak czy Kasia Babis.

Na aukcjach dostępne były także m.in. prace Tadeusza Baranowskiego, Bogusława Polcha i Szarloty Pawel. Obecne były również pojedyncze dzieła zagranicznych legend, takich jak Simon Bisley i Mike Mignola. Prosty rysunek szkieletu autorstwa ojca Hellboya sprzedano za ponad 2 tys. zł.

Pełną listę wylicytowanych prac znajdziecie TUTAJ (patrząc na wylicytowane ceny, pamiętajcie o opłacie aukcyjnej wynoszącej 20% końcowej ceny).

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów562

Obserwujących5

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane