Strajk aktorów: Gwiazdy wychodzą z premiery „Oppenheimera”
A jeden z postulatów strajkujących dotyczy sztucznej inteligencji.
Codziennie poznajemy nowe doniesienia dotyczące ogromnego strajku aktorów w Hollywood. Jednym ze spektakularnych wydarzeń inaugurujących protest było wyjście gwiazd, które grały w „Oppenheimerze”, z londyńskiej premiery filmu: salę opuścili m.in. Robert Downey Jr. czy znana z „Cichego miejsca” Emily Blunt. Aktorzy domagają się między innymi wyższych zarobków, ale niepokoi ich również rola sztucznej inteligencji w przemyśle filmowym.
Zakaz pracy
Strajk został zainicjowany przez związek zawodowy SAG-AFTRA, a o groźbie protestu (gdy studia filmowe nie spełnią postulatów związku) pisaliśmy już na początku czerwca. Zrealizował się więc najczarniejszy scenariusz, którego skutki obserwujemy codziennie.
Portal Variety podaje, że aktorzy zaangażowani w strajk w ramach protestu nie mogą wykonywać jakiejkolwiek pracy przed kamerą (grać, ale i śpiewać czy tańczyć); zabronione jest też podkładanie głosu, a także udzielanie wywiadów czy uczestniczenie w trasach lub wydarzeniach w ramach swojego kontraktu z wytwórnią. Aktorzy nie mogą również negocjować kontraktów np. na temat produktów związanych z produkcją, w której grają.
Strajkują najważniejsze nazwiska: protesty poparł znany z „Sukcesji” Brian Cox (grający Logana Roya), występujący w komediach Jason Sudeikis czy Rosario Dawson, którą możecie kojarzyć z „Sin City”. Strajkujących wsparli znani reżyserzy, m.in. Christopher Nolan.
Zatrzymano również zdjęcia do niektórych filmów, m.in. do „Deadpoola 3”, „Mission: Impossible - Dead Reckoning Part Two”, „Gladiatora 2” czy „Venoma 3”.
Godne płace
Głównym postulatem SAG-AFTRA jest podwyżka płac aktorów. Zdaniem strajkujących, prezesi największych firm przemysłu filmowego zarabiają zbyt dużo i nie dostosowują wypłacanych gwiazdom pensji do warunków rynkowych, szczególnie w przypadku produkcji, które mają premierę na serwisach streamingowych.
Aktorzy obawiają się również sztucznej inteligencji: SAG-AFTRA domaga się wypracowania „wyczerpującego zbioru reguł, by chronić pracę człowieka i wymagać świadomej zgody lub uczciwej zapłaty” w przypadkach, w których wykorzystywany jest cyfrowy wizerunek aktora wytworzony przez AI.
Czytaj dalej
Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.