18.07.2022, 12:00Lektura na 2 minuty

Twórca „Gremlinów” twierdzi, że Baby Yoda to perfidny plagiat

Reżyser „Gremlinów” twierdzi, że wizerunek Grogu z serialu „Mandalorian” został „całkowicie skradziony” od Gizmo, czyli stworka z jego najpopularniejszego filmu.


Michał „Perzi” Perzanowski

Kiedy „Mandalorian” miał swoją premierę w 2019 roku, internet oszalał na punkcie małego stworka bliźniaczo podobnego do mistrza Yody z głównej sagi. Imię powszechnie uznawanego za „Baby Yodę” bohatera widzowie poznali dopiero w drugim sezonie. Grogu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci ze świata „Gwiezdnych wojen”.

Jedną z osób, która nie jest całkowicie przychylna wizerunkowi zielonego stworzenia, jest reżyser „Gremlinów”, Joe Dante.

Dziś film ten jest niemal kultowy. Na długie lata stał się wzorem opowiadania historii z gatunku fantasy horror. Złe stworzenia ze spiczastymi uszami i dużymi oczami działały z kolei na wyobraźnię widzów. Mimo podobieństw między „gatunkami” tych stworzeń, czy można w tym przypadku mówić o plagiacie?

Jest jasne, że Gizmo i Grogu mają wiele podobieństw, ale pomysłodawcy postaci drugiego z nich w pełni zaczerpnęli wizerunek z mistrza Yody, który w kanonie „Gwiezdnych wojen” jest już od początku lat 80. Zielony mistrz Jedi pojawił się na ekranach kin na cztery lata przed premierą pierwszych „Gremlinów”. Joe Dante idzie jednak w zaparte.


Myślę, że długowieczność moich filmów jest naprawdę kluczowa dla postaci dobrego Gizmo. Co prowadzi mnie, oczywiście, do tematu „Baby Yody”, który jest całkowicie skradziony i po prostu skopiowany. Bezwstydnie, jak sądzę.


Joe Dante<br>

Możliwe jest, że Dante żartował w rozmowie z prasą, co ma w swoim zwyczaju. Jak na razie intencje jego wypowiedzi są niejasne. W zeszłym roku gwiazda serialu „Secrets of the Mogwai (2022)”, Zach Galligan, również odniósł się do podobieństw między tymi dwoma postaciami.


Ludzie bombardowali mnie w mediach społecznościowych porównaniami, rysunkami w skali i wszystkim innym. Wymyślali wszelkiego rodzaju teorie na temat tego, czy stała za tym jakaś świadoma decyzja, czy nie.


Zach Galligan<br>

Trudno jest określić, co mogło mieć wpływ finalny design Grogu. Jedyne podobieństwa między zielonym kosmitą ze świata „Star Wars” a Gizmo to niski wzrost, duże wyraziste oczy, płaskie głowy i pary dużych spiczastych uszu. Różnic również jest sporo: to m.in. skóra pokryta futrem i proporcjonalne kończyny w przypadku bohatera „Gremlinów”.

Dante żałuje z pewnością, że jego marka nie może pochwalić się takim potencjałem marketingowym. W przypadku Grogu powstała już seria zabawek i osobne historie, a młodzi fani chętniej kupują przedmioty z jego wizerunkiem.

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów171

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane