Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPSN: Ponowne uruchomienie możliwe w przyszłym tygodniu. Plus: pozew zbiorowy i zainteresowanie władz

Piotrek66 czwartek, 28 kwietnia 2011, 11:51 News
PlayStation Network - logo
PlayStation Network - logo

Kolejny dzień PlayStation Network nie działa. Na amerykańskim blogu PlayStation oznajmiono, że usługa powinna zostać uruchomiona w ciągu tygodnia. Tymczasem z powodu awarii w Stanach Zjednoczonych złożono zbiorowy pozew przeciwko firmie. A sytuacją zaczęły interesować się również władze niektórych państw.

W oficjalnym FAQ opublikowanym przez Patricka Seybolda, starszego dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej i mediów społecznościowych w Sony na amerykańskim blogu PlayStation, pojawiła się informacja, że PSN powinien zostać częściowo uruchomiony w ciągu tygodnia (licząc od 26 kwietnia). Oznacza to więc, że usługa zacznie działać najwcześniej 3 maja. Według przedstawicieli koncernu, po powrocie PlayStation Networkdo świata żywych”, użytkownicy będą poproszeni o zmianę swojego hasła ze względów bezpieczeństwa.

We wspomnianym FAQ zapewniono, że dane o kartach kredytowych zostały zaszyfrowane i na razie nie ma dowodów na to, iż zostały one wykradzione, choć firma nie wyklucza takiej możliwości.

Tymczasem na wniosek Kristophera Johnsa, mieszkańca Alabamy, kancelaria Rothken Law złożyła w Kalifornii pozew zbiorowy przeciwko Sony w imieniu „milionów użytkowników PSN-u”.

Johns uważa, że Sony nie podjęło „odpowiednich starań w celu ochrony, zaszyfrowania i zabezpieczenia prywatnych i poufnych danych swoich użytkowników”. Według niego, koncern zbyt długo zwlekał z poinformowaniem o powadze sytuacji, nie dając klientom odpowiedniej ilości czasu na „podjęcie świadomej decyzji o zmianie numerów kart kredytowych, zamknięcia narażonych kont bankowych, sprawdzenia wyciągów lub podjęcia innych działań”. Jak czytamy w pozwie:

To wywołało i nadal wywołuje strach miliony konsumentów, ich lęk i szkody, w tym dodatkowy czas, wysiłki i koszty potrzebne do monitorowania pieniędzy oraz wymiany kart i numerów kont bankowych […].

Johns żąda od koncernu odszkodowania za wyżej wymienione szkody. Jako że jest to pozew zbiorowy, każdy poszkodowany użytkownik PlayStation Network może do niego się przyłączyć.

Afera z PSN-em nabiera coraz większego rozpędu i zaczynają się nią interesować nie tylko gracze. Władze Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady zaczęły się bowiem przyglądać całej sprawie. Agencje rządowe tych państw zwróciły się do Sony z prośbą o złożenie wyjaśnień, nie wykluczając podjęcia środków mających na celu zabezpieczenie praw klientów do ochrony ich danych osobowych.

Jak ponadto donosi Reuters, powołując się na anonimowe źródła, Sony skontaktowało się z biurem FBI w San Diego, a konkretniej z jednostką ds. zwalczania cyberprzestępczości, która ma zbadać sprawę ataku na PSN. Potwierdza to poniekąd wspomniane kilka akapitów wyżej FAQ, w którym pojawiła się informacja, że koncern współpracuje z „siłami porządkowymi” w celu odnalezienia osób odpowiedzialnych za obecną sytuację.

Jak zauważa Dan Burk, profesor z uniwersytetu w Kalifornii w rozmowie z Reutersem, najgorsze jeszcze przed Sony:

Państwa europejskie "zwariują" w związku z tą sytuacją. Mają całkowitą obsesję na punkcie firm przechowujących poufne informacje.

Tymczasem ze względu na aferę z PSN-em, wartość akcji Sony straciła pięć procent. Jest to największy spadek od połowy marca.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Piractwo, Rynek gier, Ciekawostki, Sony, PlayStation,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 29 kwietnia 2011, 9:14   Sergi

@Makintosh:
Jeśli faktycznie nastąpił włam, to rzeczywiście, można odnieść takie wrażenie - Jakaś grupa wykorzystała okazję żeby popsuć PR Anonów. Ale jest też teoria że ataku wcale nie było, tylko Sony coś zepsuło. W taki fail nie wierzę, więc niewykluczone, że chodziło im o to samo - wkurzenie graczy na anonów. Pewnie nigdy się nie dowiemy.

piątek, 29 kwietnia 2011, 0:48   Makintosh

@Sergi:
Jedyne co można zauważyć, że jakaś (zua) grupa hackerów wykorzystała moment zamieszania z Anonymous, próbując zwalić winę na nich...
Bo jakby nie patrzeć - wykradanie takich właśnie poufnych danych to był niegdyś konik Anonymous. Poza tym - oni wypowiedzieli wojnę SONY więc, racjonalnie patrząc - to oni powinni być winni.
Proste acz skuteczne zagranie psychologiczno-strategiczne.
Czuję w powietrzu sztukę a&039;la Niccolò Machiavelli... dziwne, nie?

czwartek, 28 kwietnia 2011, 23:57   Sergi

@legoingr - Mogli, ale wygląda na to, że ten atak (jeśli rzeczywiście to atak) nie ma związku z GH. Więc nic by w ten sposób nie zmienili.

czwartek, 28 kwietnia 2011, 22:21   legoingr

Jak mnie ci amerykańce wkur*iają! Nie dość, że dostają gry przed nami, mają tańszy sprzęt, pasą się w macdonaldach, to jeszcze na biedne (hi, hi) SONY pozew składają... Pewnie ten, jak mu tam, o, Johns, to gruby gościu w przepoconym t-shircie, z kawałkami mięsa i buły na brzuchu, i w okularkach. A przecież to wspaniały naród, tyle wojen (młehehehe) wygrali. Ja sam mam Xboxa, ale szkoda mi się SONY robi. Choć to odrobinkę ich wina, bo mogli tego Geohota nie pozywać. I się wplątali...

czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:13   Vagrant

@Sergi - I dlatego telewizor robi u mnie tylko jako monitor do kompa, ewentualnie służy do pogrania na PS2. Od dobrych 5 lat nie daję sobie prać mózgu tym ścierwem, co jest puszczane w dziesiątkach stacji.

czwartek, 28 kwietnia 2011, 21:04   Pindek

@matiyyy
Całkowicie się zgadzam.

czwartek, 28 kwietnia 2011, 20:17   Sergi

@Shion, Makintosh - Macie telewizory od wczoraj? ;) Przecież było wiadomo, że podadzą tylko ogólniki, spłycą problem, uproszczą sprawę dla totalnych laików albo jeszcze sypną stereotypem. Jeszcze w kwestiach gier czy IT jestem w stanie wyłapać bujdy, aż strach pomyśleć jak mówią np. o ekologii czy psychologii ;)

czwartek, 28 kwietnia 2011, 19:46   Shion

@Makintosh - czyli p oraz kolejny sprawdza się powiedzenie, że jak chcemy dotrzeć do wszystkich, to nie dotrzemy do nikogo. ;D W sumie ja też rozważałem jakiegoś eksperta, któy nie ma pojęcia, co dzieje się u niego w kieszeni, ale jakoś obeszło się bez niego. I tak, wiem, polska telewizja kłamie, ups, przedstawia swoje zdanie, jak jej się podoba. I to nie tylko polska. ;)

czwartek, 28 kwietnia 2011, 19:43   Makintosh

@Shion:
A czego spodziewałeś się po Polskiej Telewizji? No prócz tego, że "zagraniczne firmy są be, tylko to co polskie jest najlepsze"... Zastanawiałem się tylko czy do wypowiedzi na temat wezmą jakiegoś podstarzałego profesora/doktora, któremu trzęsą się ręce, a on sam pamięta jeszcze moment jak wprowadzono do użycia język Pascal ;)
Wydaje mi się, że TVN próbowało "wyjaśnić" tę sprawę jak najprzystępniej - ale, wyszło jak wyszło - pół rodziny do mnie dzwoniło, bo mam PSP...

czwartek, 28 kwietnia 2011, 19:33   Shion

@Makintosh - moja druga wypowiedź też była ironiczna, tak samo jak Twoja. ;) A słyszałeś, że powiedzieli w Faktach, że Sony wydało lakoniczne oświadczenie na temat całej tej sprawy? http:www.cdaction.pl/news-18922/playstation-network-sony-wydaje-oswiadczenie-gorzej-byc-nie-moglo.html - oświadczenie na pewno mogło być dłuższe, ale według mnie jest bardzo obszerne i lakonicznym bym go nie nazwał...

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
4

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
24

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z