Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITMoralność Kalego? Twórcy Candy Crush Saga oskarżeni o splagiatowanie gry

Piotrek66 piątek, 24 stycznia 2014, 15:52 News
Scamperghost i Pac-Void
Scamperghost i Pac-Void

Na usta ciśnie mi się znane przysłowie – „kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. W sieci pojawiły się informacje, jakoby kilka lat temu studio King – twórcy Candy Crush Saga, którzy zarejestrowali niedawno znak towarowy „candy” oraz pozwali autorów The Banner Saga za wykorzystanie słowa „saga” – skopiowało niezależną produkcję, wydając ją pod inną nazwą.

O Scamperghost słyszeli pewnie nieliczni, głównie osoby interesujące się grami we Flashu. To wydana w 2009 roku niewielka, będąca rozwinięciem idei Pac-Mana, produkcja, w której gracze kierują małym niebieskim ludzikiem, zbierają monety – pozwalające na przykład spowolnić czas – starając się przy tym unikać wrogich duchów. Im dłużej im się to udaje, tym osiągają lepszy wynik punktowy.

Niepozorna gra może jednak okazać się poważnym ciosem dla firmy King, która w ostatnim czasie znajduje się pod ogromną falą krytyki, tak ze strony graczy jak i branży – twórcy Candy Crush Saga zarejestrowali jakiś czas temu znak towarowy „candy” i złożyli pozew przeciwko ludziom ze studia Stoic, oskarżając ich o bezprawne wykorzystanie słówka „saga” w The Banner Saga.

Tyle tylko, że jak się okazuje, King nie jest bez winy – spółka miała kilka lat temu skopiować właśnie Scamperghost wydając grę pod tytułem Pac-Void. Rzut oka wystarczy, by przekonać się, że rzeczywiście mamy do czynienia z klonem zrobionym bezprawnie. O sprawie napisał na swoim blogu Matthew Cox, projektant w studiu Stolen Goose. Aby nie być gołosłownym, przedstawił kopie maili, jakie jego firma wymieniła kilka lat temu z szefostwem King.

W skrócie – twórcy Scamperghost prowadzili rozmowy z Larsem Jornowem, wiceprezesem King ds. gier mobilnych, w związku z możliwością wydania produkcji w serwisie RoyalGames należącym do autorów Candy Crush Saga. W międzyczasie Stolen Goose otrzymało lepszą propozycję od portalu MaxGames.com, z której skorzystało, wycofując się z wcześniejszych negocjacji. Cox zaznacza przy tym, że żadne umowy nie zostały wówczas jeszcze podpisane.

Znieważone takim traktowaniem władze King postanowiły nie dać za wygraną… i zapłacili 3 tysiące dolarów innemu niezależnemu studiu, Epic Shadow Entertainment, by ekipa sklonowała Scamperghost. Tak powstał Pac-Void.

Informację tę potwierdził mailowo Coxowi Matt Porter, jeden z autorów plagiatu. Zaznacza przy tym, że Lars Jornow wprowadził jego zespół w błąd – miał mu powiedzieć, że Stolen Goose wycofało się ze współpracy już po podpisaniu stosownych umów. A tak ponoć nie było, o czym przekonuje Cox. Jak pisze Porter:

Uważam, że Stolen Goose najprawdopodobniej zrobiło coś, co nie było do końca etyczne, ale nie usprawiedliwia to tego, o co poprosiło nas King – czyli sklonowania gry.

Cox podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że Scamperghost nie jest odkrywczą produkcją – tyle tylko, że Pac-Void jest jej kompletnym klonem. Jak pisze:

Scamperghost nie jest najoryginalniejszą grą na świecie. Jest oczywiście inspirowana Pac-Manem, ale skierowaliśmy ją w oryginalną stronę […] King.com okazało jednak brak szacunku dla własności intelektualnej, kiedy stworzyli bezpośredniego klona Scamperghost. Teraz zarejestrowali słówko „candy” i używają swojej potężnej mocy prawnej przeciwko mniejszym developerom. Podwójne standardy?

Swoją drogą – gratuluję odwagi/głupoty (niepotrzebne skreślić) pracownikom King, którzy zdając sobie sprawę, że firma ma na swoim koncie wątpliwe etycznie działania, ściga innych oskarżając ich o złamanie praw autorskich…

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Ciekawostki, RPG, Stoic Games, dystrybucja cyfrowa,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 26 stycznia 2014, 17:44   Dexter666

Czy ja śnię?. Czyżby była jednak jakaś szczątkowa sprawiedliwość na tym świecie?!.

sobota, 25 stycznia 2014, 22:25   Demilisz

JA tam się dziwię, że Namco do tej pory z nimi nie porozmawiało o tym "Pac" w tytule xD

sobota, 25 stycznia 2014, 9:04   Paladyn_Rage

Nie ma zmartwienia. Panowie z King już wyrzucili inkryminującą grę z oferty.

piątek, 24 stycznia 2014, 22:43   Horo

A może news o tym że prawnicy JayZ kazali zmienić bohemii nazwe dayz ?

piątek, 24 stycznia 2014, 21:59   chronokles

Można można pomylić, skoro twórcy TES przyczepili isę do gry Scrolls...

piątek, 24 stycznia 2014, 21:39   PeaCross

Nie Pac Void tylko Pac AVoid >[

piątek, 24 stycznia 2014, 21:37   nymph

Mały, wredny i zawistny ludzik, który we mnie mieszka uśmiecha się teraz od ucha do ucha.

piątek, 24 stycznia 2014, 21:31   subiektywny

może jestem dziwny, ale z całego artykułu najbardziej rozśmieszyło mnie imię/nazwisko Matthew Cox - fani LOSTa dobrze znają Matthew Foxa ;)

piątek, 24 stycznia 2014, 20:02   anok98

Mam nadzieję, że <tutaj wstaw najbardziej obraźliwe słowo, jakie znasz> dostaną za swoje i ostro zabulą. I że twórcy The Banner Saga na tym wszystkim jednak zyskają.

piątek, 24 stycznia 2014, 19:44   Olaf

A ja dalej nie rozumiem jak ktoś może pomylić "Candy Crush Saga" z "The Banner Saga"... To tak jakby pomylić FIFĘ z Call of Duty. Ktoś widzi w tym sens? Widać, że to reklama zrobiona w zły sposób.

Podobne newsy

The Banner Saga: Prace nad wersją na Vitę wstrzymane i wznowione. Ufff!

News
czwartek, 24 grudnia 2015

the-banner-saga-prace-nad-wersja-na-vite-wstrzymane-i-wznowione-ufff Przyznam się bez bicia: nie grałem jeszcze w Banner Saga. No dobra, grałem z godzinę – ale kiedy dowiedziałem się, że będzie wersja na Vitę, postanowiłem odłożyć grę, żeby wrócić do niej na handheldzie. A wtedy okazało się, że wersja prawdopodobnie nie powstanie.

Komentarzy:
2

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
3

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
24

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z