Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCandy Crush Saga plagiatem CandySwipe z 2010 roku? Tak twierdzi twórca gry

Piotrek66 czwartek, 13 lutego 2014, 14:06 News
CandySwipe vs. Candy Crush Saga
CandySwipe vs. Candy Crush Saga

Nowy rozdział w niekończącej się epopei w sprawie firmy King. Kolejny – po twórcy Scamperghost – niezależny developer oskarża spółkę o nieczyste praktyki, twierdząc, że jej sztandarowa gra Candy Crush Saga jest tak naprawdę klonem jego CandySwipe.

CandySwipe to wydana na iOS i Androida produkcja, której zasady rozgrywki są bardzo podobne do Candy Crush Saga – w obu zadaniem graczy jest układanie kolorowych cukierków w jednym rzędzie. W liście otwartym skierowanym do firmy King twórca pierwszej z gier, Albert Ransom, twierdzi, że jej tytuł zarejestrował w urzędzie patentowym w 2010 roku, a więc na dwa lata przed premierą Candy Crush Saga.

Kiedy więc King próbowało opatentować słówko „candy”, próbował temu przeszkodzić, wiedząc, że może to oznaczać „prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd” konsumentów. Niestety, nie udało mu się. Co więcej, sugeruje, że Candy Crush Saga może być plagiatem jego dzieła. Jak pisze:

Dwa lata po tym, jak wydałem CandySwipe, wypuściliście Candy Crush Saga na platformach mobilnych. Ikona aplikacji, cukierki, a nawet nagroda w postaci komunikatu „Sweet!” są prawie identyczne [jak w mojej grze]. Na tyle, że miałem setki przykładów, gdzie użytkownicy myśleli, że CandySwipe to Candy Crush Saga lub CandySwipe jest po prostu podróbką Candy Crush Saga.

Jak dodaje:

Po trwającej rok cichej walce, starając się przeszkodzić w rejestracji znaku handlowego, dowiedziałem się, że teraz chcecie anulować moją nazwę CandySwipe, dzięki czemu nie będę miał prawa korzystać z tytułu swojej własnej gry. Jesteście w stanie to zrobić, bo w ubiegłym miesiącu kupiliście prawa do produkcji Candy Crusher (która nie ma nic wspólnego z CandySwipe czy nawet Candy Crush Saga). Świetnie, wygraliście. Mam nadzieję, że cieszycie się, że udało wam się odjąć jedzenie od ust mojej rodziny, podczas gdy CandySwipe istniało na długo przed Candy Crush Saga.

Ransom twierdzi, że nad swoją produkcją pracował przez trzy lata i stworzył ją w hołdzie dla swojej zmarłej matki, która lubiła tego typu gry. Jak pisze:

CandySwipe było moją pierwszą i najpopularniejszą grą, stanowiła moje źródło utrzymania, a teraz zabieracie ja ode mnie. Odebraliście szansę, by CandySwipe przekształciło się w coś większego. Byłem cicho, nie chciałem wykorzystywać sytuacji mając nadzieję, że obie strony mogą dojść do porozumienia w pokojowy sposób. Ale wasze kupno znaku towarowego tylko po to, by uciec od oskarżeń o naruszenie prawa własności CandySwipe po prostu mnie mierzi.

Na razie King nie odpowiedziało na zarzuty Ransoma. Wszystko zaczęło się po tym, jak twórcy Candy Crush Saga zarejestrowali w urzędzie patentowym słowo „candy”, czyli po polsku „cukierek”, a później pozwali autorów The Banner Saga, twierdząc, że bezprawnie wykorzystali w tytule swojej gry słowo „saga”. Później pewien niezależny developer oskarżył firmę o plagiat jego produkcji Scamperghost – choć spółka zaprzeczyła oskarżeniom, usunęła nieszczęsną, będącą ponoć kopią, pozycję ze swojej oferty.

TUTAJ znajdziecie plik PDF, w którym Ransom porównuje CandySwipe z Candy Crush Saga. Rzeczywiście – widać spore podobieństwa.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Ciekawostki, RPG, Stoic Games, dystrybucja cyfrowa,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 15 lutego 2014, 20:15   ILikeGoodGames

Kto mieczem wojuje, ten od miesza ginie. Słowa kierowane do firmy king.

piątek, 14 lutego 2014, 6:24   Deamar

@Gravedigger15 zapominasz o jednaj bardzo ważnej sprawie, to USA a tak to działa trochę inaczej niż Ci się wydaje...

piątek, 14 lutego 2014, 2:29   Skelldon

A Bejeweled na to: Niemozliwe...

czwartek, 13 lutego 2014, 20:52   anok98

Niech bulą. Jakby nie pozwali twórców The Banner Saga, to nikt by się ich nie czepiał. Mają za swoje.

czwartek, 13 lutego 2014, 20:34   adadid2

Myślę, że ci panowie wkrótce zarejestrują słowa ,,the", ,,hd" i ,,2". Oskarżają ludzi z baner saga za jakieś dyrdymały, a sami jak widać plagiatują gry. LOL o_0

czwartek, 13 lutego 2014, 19:44   boggoo

*chcą w zasadzie

czwartek, 13 lutego 2014, 19:43   boggoo

Tutaj facet jest oburzony tym, że jego grę się myli z Candy Crush Saga i uważa się ją(jak było w komentarzach w .pdf) za "badziewną kopię Candy Crush Saga", "podróbę" itp. oraz to, że ludzie z King są w zasadzie odebrać mu prawa do jego własnej gry. Rozumiem gościa, sam bym się wściekł na jego miejscu.

czwartek, 13 lutego 2014, 19:38   Upadly321

Wykupić prawa do słowa... Tylko mi się wydaje że świat jest nie rąbnięty?

czwartek, 13 lutego 2014, 19:28   Gravedigger15

Oh to straszne! Świat jest pełny złych ludzi,nieuczciwych i hipokrytów! Cóż nic nowego,a co do tej konkretnej sprawy,wydaje mi się nadmuchana. Oparcie swoich argumentów tylko na screenach z internetu że ludzie mylą obie gry jest bardzo słabe. Zależy co jest w środku - kod, czy jest taki sam.Jeśli nie to nie ma sprawy.Prawo działa tak że jeśli ktoś wymyśli to samodzielnie i napisze samodzielnie (może to udowodnić) nie można mu nic zrobić,a nie jest trudne wymyślenie takiej gry o cukierkach.

czwartek, 13 lutego 2014, 19:15   Pegi18

Najlpiej wszystko to wywalić w kosz i pograć w coś porządnego jak już, albo wcale. Strata czasu i pieniędzy.

Podobne newsy

The Banner Saga: Prace nad wersją na Vitę wstrzymane i wznowione. Ufff!

News
czwartek, 24 grudnia 2015

the-banner-saga-prace-nad-wersja-na-vite-wstrzymane-i-wznowione-ufff Przyznam się bez bicia: nie grałem jeszcze w Banner Saga. No dobra, grałem z godzinę – ale kiedy dowiedziałem się, że będzie wersja na Vitę, postanowiłem odłożyć grę, żeby wrócić do niej na handheldzie. A wtedy okazało się, że wersja prawdopodobnie nie powstanie.

Komentarzy:
2

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
3

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
24

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z