27
19.11.2018, 16:16Lektura na 2 minuty

Ministerstwo Finansów zabiera głos w sprawie legalności loot boksów w Polsce

Rząd odpowiedział na nasz list otwarty.


Mateusz Witczak

Dwa tygodnie temu na łamach cdaction.pl wystosowaliśmy apel do minister finansów Teresy Czerwińskiej (do przeczytania TUTAJ). Jak podnosiliśmy – w ciągu ostatniego roku na temat rzekomych podobieństw skrzynek z łupami i gier hazardowych wypowiedzieli się urzędnicy w Chinach, Holandii, Australii, Singapurze, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Szwecji, Francji, Korei i USA. W tej ponadnarodowej debacie zabrakło jednak polskiego głosu.

Poprosiliśmy pracowników ministerstwa, by ci ustosunkowali się do następujących kwestii:


Czy oferujące płatną, losową zawartość gry wideo (których odbiorcami są również osoby nieletnie) powinny podlegać takim samym regulacjom, jak gry hazardowe? Czy gry z serii FIFA naruszają art. 2 pkt. 2 par. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych („Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości”)? A jeśli tak, to czy pod ten sam paragraf nie kwalifikują się i inne gry oferujące płatne paczki z losową zawartością (np. bardzo w Polsce popularne PlayerUnknown’s Battlegrounds, Fortnite, Overwatch, CS:GO, League of Legends)? Czy zamierzają Państwo podjąć kroki prawne, których celem byłoby unormowanie sytuacji?



Otrzymaliśmy właśnie odpowiedź, którą publikujemy w całości (pisownia oryginalna):


Ministerstwo Finansów dostrzega ryzyko związane z coraz większą popularyzacją elementów łączących w sobie losowość i odpłatność, które stają się integralnymi częściami gier komputerowych. Niemniej jednak, w opinii MF aktualnie obowiązujące brzmienie ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, która zawiera zamknięty katalog tych gier, nie pozwala na uznanie tzw. „loot box`ów” za grę hazardową. Nie wypełniają one bowiem ustawowych przesłanek gier hazardowych. Niezależnie od powyższego, należy podkreślić, że MF, jako regulator rynku gier hazardowych w Polsce, jest członkiem GREF (Gaming Regulators European Forum), która to organizacja w ramach grupy roboczej eGambling zajmuje się m.in. problematyką elementów gier komputerowych (loot box, skin), które swoją charakterystyką mogą przypominać gry hazardowe lub mogą być wykorzystywane do brania udziału w grach hazardowych (w szczególności nielegalnych).



Więcej o sprawie prawnego statusu loot boksów przeczytacie w nadchodzącym wydaniu CDA (13/2018). A skoro już o mikrotransakcjach mowa – warto napomknąć, że nowy tytuł Valve znalazł się przez nie w ogniu kontrowersji.


Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3463

Obserwujących21

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze