15
6.03.2019, 17:53Lektura na 2 minuty

Polscy naukowcy przekonują, że gry wcale nie ogłupiają

Mało tego, mogą spowolnić proces starzenia i pomóc w odbudowie uszkodzeń mózgu.


Jakub „rajmund” Gańko

Kiedy następnym razem rodzice każą wam zostawić wreszcie „te głupie gry” albo ktoś będzie nabijał się z waszego „dziecinnego” hobby, dajcie mu do przeczytania artykuł z Rzeczpospolitej poświęcony badaniom nad zmianami, jakie zachodzą w mózgach zaangażowanych w swoją pasję graczy. Na nic się zda tym razem argumentacja o wątpliwej rzetelności mitycznych amerykańskich naukowców, którzy na ogół kojarzeni są z takimi analizami. Tym razem za badaniami stoją bowiem rodzimi naukowcy i psychologowie ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jest jednak jeden kruczek: aby wszystko się zgadzało, musicie być fanatykami RTS-ów, a najlepiej StarCrafta II. Naukowcy przez dwa lata badali grupę 31 graczy, którzy „grali w grę” przynajmniej sześć godzin w tygodniu, a ponad połowę tego czasu poświęcali właśnie produkcji Blizzarda. Pod uwagę wzięto również grupę kontrolną kolejnych 31 osób, które spędzały przed monitorem mniej niż sześć godzin tygodniowo.

Jak czytamy w artykule, dr Natalia Kowalczyk następująco skomentowała wnioski, do jakich doszli naukowcy:


Najważniejszym odkryciem było zaobserwowanie, że grupa graczy w porównaniu do osób rzadziej sięgających po gry miała większą liczbę włókien nerwowych łączących obszary ciemieniowe i potyliczne mózgu. Regiony te są zaangażowane miedzy innymi w przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych. Ponadto nasze badania pokazały związek między czasem poświęcanym na gry strategiczne czasu rzeczywistego a natężeniem obserwowanych zmian.



Krótko mówiąc, z badania wynika, że im więcej gramy w RTS-y, tym lepiej radzimy sobie z utrzymywaniem uwagi i planowaniem czynności, a także przełączaniem się między nimi. To jednak nie wszystko. Doktor Kowalczyk zwróciła również uwagę, że tego typu obserwacje mogą w przyszłości pozwolić lepiej wykorzystywać gry w rehabilitacji i przyczynić się do odbudowy funkcji poznawczych np. po uszkodzeniu mózgu, a nawet opóźnić proces starzenia. Może się okazać, że gdy zarwiecie noc przy jakiejś strategii, poświęcony jej czas może zostać na nowo doliczony do waszej młodości.


Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów2012

Obserwujących10

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze