9
7.05.2019, 12:35Lektura na 2 minuty

Naukowcy sugerują związki loot boksów z uzależnieniem od hazardu

Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszych badań.


Witold Tłuchowski

Temat loot boksów rozgrzewał nasze dusze szczególnie w 2018, kiedy to apogeum osiągnęła burza zapoczątkowana przez premierę Battlefronta 2 i jego nieudolny system rozwoju, oparty na kartach wypadających z losowych skrzynek. Takowe były już wtedy w grach czymś powszechnym, ale produkcja DICE okazała się być kroplą, która przelała czarę goryczy – w jej wyniku loot boksy zostały zakwalifikowane jako hazard m.in. w Holandii czy Belgii, a niezgadzające się z taką interpretacją EA musiało na początku tego roku przynajmniej czasowo wycofać się z walki w tym drugim kraju. Biorąc pod uwagę emocje wokół sprawy i ogólnoświatową dyskusję na ten temat, nic dziwnego, że ową kwestią zainteresowali się w końcu naukowcy. Z wynikami tego dociekania możemy zapoznać się w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Addictive Behaviors”.

Gabriel A. Brooks oraz Luke Clarke z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przyjrzeli się bliżej problematyce skrzynek w swoim artykule „Powiązania między używaniem loot boksów, trudnymi grami i hazardem oraz procesami poznawczymi związanymi z hazardem”. W badaniu udział wzięło 144 dorosłych graczy oraz 113 grających studentów. Naukowcy zapytali najpierw, ilu z uczestników uważa loot boksy za formę hazardu – okazuje się, że w tej pierwszej grupie sądzi tak 68,1% , a w drugiej aż 86,2%. Ok. 90% respondentów przyznało także, że otworzyło w życiu co najmniej jedną skrzynkę, a ponad połowa wydała kiedyś na nie pieniądze. Badanie polegało także na wypełnieniu ankiety, wykorzystywanej na co dzień przez naukowców zajmujących się tematyką hazardu, a także kwestionariusza specjalnie zaprojektowanego do badania problematyki gier wideo. Wynika z nich, że m.in. istnieje „umiarkowana” korelacja między uzależnieniem od hazardu i loot boksami.

Naukowcy zastrzegają przy tym, że chociaż badanie udowodniło powiązania między skrzynkami i hazardem, nie wskazuje na to, czy jedno powoduje drugie – nie stwierdzono więc jeszcze, czy to osoby podatne na hazard są łatwym celem dla loot boksów, czy może to one wywołują u graczy ryzykowne hazardowe zachowania. Jak mówi Brooks, praca jego zespołu jest dopiero pierwszym krokiem w temacie:


Nasze dane dotyczyły dorosłych graczy. Istnieją poważne obawy dotyczące wpływu loot boksów na młodzież. Badanie narażenia młodych ludzi na ich mechanizmy byłoby logicznym następnym krokiem.


Chociaż to dopiero początek zajmowania się przez naukowców tym problem, wyniki już teraz pokazują nam, że kwestia ta może być poważna. Z pewnością nie pomogą one wydawcom w walce z zakazującymi loot boksów rządami, ale przede wszystkim powinny być ostrzeżeniem dla co poniektórych graczy.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze