Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPlaydate to konsola na korbkę z czarno-białym ekranem [WIDEO]

rajmund czwartek, 23 maja 2019, 17:59 News

Czy ktoś mi może przypomnieć, który mamy rok?

4K, 8K, ray tracing, SSD... Wspominam tylko kilka modnych haseł, które padały ostatnimi czasy przede wszystkim w zapowiedziach PlayStation 5. Może jednak wcale nie tego oczekują gracze. Może wszystkie nasze wyścigi technologiczne są kompletnie nieuzasadnione, a gracze tak naprawdę tęsknią za Game Boyem, kamieniem łupanym i czasami, kiedy to słońce było bogiem. Jeśli Playdate odniesie sukces, to będzie to tylko stanowiło potwierdzenie tej tezy.

Nowa kieszonsolka powstała w głowach studia Panic, wydawcy Firewatcha. Ma czarno-biały ekran o przekątnej 2,7 cala i korbkę, zgadza się, ale nie brakuje w niej też tak współczesnych elementów jak wsparcie Wi-Fi i Bluetootha oraz porty USB-C i minijack (choć jak pokazują trendy na rynku smartfonów, ten ostatni chyba już wychodzi z mody). Raczej nie ma tutaj czego tłumaczyć, więc przejdźmy od razu do tej korbki. Do czego ma służyć? Twórcy wyjaśnili to na przykładzie gry Crankin’s Time Travel Adventure przygotowanej na potrzeby ich urządzenia przez twórcę Katamari Damacy, Keitę Takahashiego.

Ten tytuł wykorzystuje korbkę wyłącznie do sterowania czasem: do przodu i w tył. Nasz cel? Sprawić, by Crankin' dotarł na randkę z Crankette, unikając przy tym coraz większej liczby szalonych przeszkód. Przeszkód, na które nie wpływa sterowanie czasem.

Spokojnie, konsola będzie miała także standardowego krzyżaka oraz dwa przyciski funkcyjne. Całość ma zasilać autorski system Playdate OS, a w komplecie ze sprzętem dostaniemy swoistą przepustkę sezonową, która uprawni nas do odbioru nowej gry co tydzień przez 12 tygodni. Każda produkcja będzie trzymana w sekrecie aż do swojej premiery, ale wiemy, że w pierwszym sezonie przygotują je m.in. Zach Gage (SpellTower) czy Shaun Inman (Retro Game Crunch).

Premierę przewidziano na początek 2020 roku. Cena: 149 dolarów (w tym, pamiętajmy, 12 gier). Można się dalej śmiać z korbki, ale nie zdziwi mnie, jeśli Playdate znajdzie swoją niszę wśród miłośników indyków i okaże się całkiem sympatycznym sprzętem. Niepokoić może jedynie brak jakiegokolwiek podświetlenia ekranu. Posiadacze pierwszego modelu Game Boya Advance być może jeszcze pamiętają, jak niewygodne dla oczu było to rozwiązanie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 26 maja 2019, 0:07   lordshaitis
@ kondiq91, no to właśnie tak do końca nie jest prawda, fakt energia atomowa jeżeli chodzi o środowisko jest stosunkowo najbezpieczniejsza i produkuje mało odpadów, ale awarie gdzie wydostaje się w przestrzeń w wyniku wybuchu chmura radioaktywnego pyłu/gazu + przyciąganie ziemskie... to gwarantuje nam że na pewno wszystko do nas wróci.
piątek, 24 maja 2019, 16:00   kondiq91
@paintball_X Bo kombinowanie z tego typu technologią zawsze źle kojarzyło się opinii publicznej. Choćby dlatego nie myśli się o wykorzystaniu jej do zasilania statków kosmicznych, mimo że ewentualne awarie w kosmosie byłyby nieszkodliwe w próżni.
piątek, 24 maja 2019, 12:26   DarZ
Kolejny drogi bajer, który sprzeda się tylko prawdziwym zapaleńcom i projekt szybko upadnie. Brawo.
piątek, 24 maja 2019, 12:11   Skelldon
Podejrzewam, że nie skończy się to jakimś wielkim sukcesem, bo z ceną "lekko" przedobrzyli. Fajny bajer, ale tylko bajer, bo wątpię, że ta korbka zrewolucjonizuje cokolwiek, a za ~$150 to można wyłowić Nintendo 3DSa lub PSVitę.
piątek, 24 maja 2019, 11:47   frencha12
Ale po co to przekłamanie w tytule? To nie jest konsola NA korbkę, tylko konsola Z korbką, która jest tylko dodatkowym kontrolerem... to tak, jakby powiedzieć, że PlayStation jest na gałki analogowe :/
piątek, 24 maja 2019, 10:04   PanMac
Andrzej, to jebnie. @Sawpel tylko że bajer z kartonami jest bardziej uniwersalny sam w sobie, no i bardziej responsywny od kinecta/move. Możesz sobie z tego też zrobić bootleg zestaw kierowniczy czy prowizoryczne VR a tu w tej konsolce jest to tylko dodatkowy input (po szczerości, niewiele dodający względem konkurencji)
piątek, 24 maja 2019, 8:11   Sawpel
Na Nintendo Labo tak samo na początku reagowano, a potem okazało się, że zabawa kartonami jest lepsza niż Kinect czy Move.
czwartek, 23 maja 2019, 22:39   taz159357
Myślałem że ta korbka jest do ładowania akumulatora a tu taki zawód
czwartek, 23 maja 2019, 22:03   Hvergelmir
@qrczak333
gracze zweryfikują portfelami, a twoje przekonania oparte na jednym newsie nie mają na to wpływu ziomek. Wygląda słodko. Czy będzie na tym fajnie grać? Może
czwartek, 23 maja 2019, 19:12   paintball_X
Dlaczego nie możemy mieć kieszonkowej konsolki napędzanej miniaturowym reaktorem atomowym?

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Kwiecień to miesiąc urodzinowy CD-Action, postanowiliśmy sięgnąć więc do początków magazynu i ze szczególną uwagą przyjrzeć się zamieszczanym w nim reklamom. Na pierwszy ogień idą roczniki 1996 i 1997 – przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które przypominają dawne, prostsze czasy. 

Komentarzy:
11

Myśl na dziś: Jeśli twoje życie staje się trudniejsze, może to być znak, że właśnie awansowałeś na kolejny poziom.

Komentarzy:
1

Mamy kilka ciekawych propozycji, czekamy też na wasze!

Komentarzy:
17

Przeglądając redakcyjne archiwa odnaleźliśmy sporządzoną w kwietniu 1996 roku recenzję pierwszego numeru naszego pisma. Prezentujemy ją poniżej, wraz z oryginalnymi komentarzami, jakie do niej nadesłano.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z