Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ulgi dla producentów „gier kulturowych” wejdą w życie w przyszłym roku

Witold poniedziałek, 8 lipca 2019, 13:25 News

Aby ją uzyskać, twórcy będą musieli przejść jednak specjalny test.

Blisko rok minął od momentu, gdy rząd zapowiedział uruchomienie specjalnego programu ulg podatkowych dla rodzimych developerów. Wstępne projekty zakładały udostępnienie twórcom możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania 100% kosztów kwalifikowanych (dokładniej określonych w przygotowywanej ustawie) oraz późniejsze odzyskanie 19% odliczonej kwoty. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zastrzegło jednak, że nie każda firma będzie mogła liczyć na przyznanie takiej ulgi – warunkiem ma być przejście tzw. testu kulturowego. Mimo że szczegółów jego samego nie podano, rozwiązania z Wielkiej Brytanii czy Francji (na których to resort ma się wzorować) sugerują, że mogłoby chodzić m.in. o zatrudnianie polskich pracowników, umiejscowienie akcji w Polsce, narodowość głównych bohaterów czy ogólnie, jak potwierdził minister Piotr Gliński, „udowodnienie, że dana produkcja jest związana w jakikolwiek sposób z [naszym] krajem”. Pomysł ten wzbudził nieco wątpliwości, i to nie tylko wśród graczy lub producentów, ale także w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwie Finansów. W konsekwencji licznych uwag przedstawienie ustawy Radzie Ministrów odroczono i odesłano ją do dalszych prac. Po tak długim czasie wydawać się mogło, że już o niej nigdy więcej nie usłyszymy.

Jak donosi jednak Puls Biznesu, MKiDN nie składa broni i w przyszłym roku zamierza uruchomić swój program ulg. Anna Bocian, rzeczniczka resortu, tak odniosła się do sprawy:

Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r.

Powodem tego sporego opóźnienia miało być wg ustaleń dziennika odejście z pracy wicedyrektora departamentu własności intelektualnej i mediów, Macieja Dydo, który był merytorycznym opiekunem projektu. Developerom pozostaje jak na razie czekać, aż treść ustawy zostanie udostępniona publicznie – wtedy też poznamy szczegółowe wymogi stawiane przed chcącymi uzyskać ulgę twórcami gier. Pozostaje mieć nadzieję, że będą one rozsądne.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 8 lipca 2019, 16:34   arturdzie
@Sejman Mowa o ulgach a nie o dotacjach. Czytałeś news?
poniedziałek, 8 lipca 2019, 15:56   Sejman
To samo miałem na myśli. Będzie najprawdopodobniej tak: studia będą wypuszczać normalnie swoje gry,a na boku będą produkować tylko dla kasy z dotacji jakiś patriotyczny szrot najtańszym kosztem (gra mobilna na przykład). Dopóki nie będzie normalnych testów jakości przy produkcji tego typu gier to będzie tak wyglądać. A potem będą kwiatki typu: gra rodem z PS2, z krótkim gameplayem, na dodatek techniczny gniot, wykonana przez pojedynczego pracownika dostanie dotacje, bo w grze znajdzie się np. powstaniec AK.
poniedziałek, 8 lipca 2019, 14:13   mapokl
Efekt będzie taki jak za granicą, czyli deweloperzy oprócz normalnych gier będą wypuszczać na prędze zrobiony patriotyczny balon w ramach optymalizacji podatkowej.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Tym razem polecamy wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z graniem. A może wy podrzucicie coś dla nas?

Komentarzy:
5

Kwiecień to miesiąc urodzinowy CD-Action, postanowiliśmy sięgnąć więc do początków magazynu i ze szczególną uwagą przyjrzeć się zamieszczanym w nim reklamom. Na pierwszy ogień idą roczniki 1996 i 1997 – przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które przypominają dawne, prostsze czasy. 

Komentarzy:
20

Myśl na dziś: Jeśli twoje życie staje się trudniejsze, może to być znak, że właśnie awansowałeś na kolejny poziom.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z