Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITGry wideo znikają z telewizji, a ich dema i reklamy ze sklepów po weekendowych strzelaninach w USA

Witold piątek, 9 sierpnia 2019, 10:36 News

Czyżby Walmart i ESP również upatrywały w grach wideo przyczyn przemocy?

W miniony weekend w Minneapolis rozegrano EXP Invitational at Xgames, w którym 20 drużyn z całego świata walczyło o pulę nagród 150 tysięcy dolarów. Zawody wygrał ostatecznie Team SoloMid, zgarniając 30 tysięcy dolarów. Niestety, radosną atmosferę popsuły późniejsze doniesienia na temat strzelanin w teksańskim El Paso oraz Dayton w Ohio, za które część komentujących (w tym również prezydent Donald Trump) obwiniła gry wideo.

Okazało się jednak, że dla wspomnianych rozgrywek tragiczne wydarzenia miały również bardziej wymierne konsekwencje. W najbliższą niedzielę stacje ESPN oraz ABC miały wyemitować dłuższe podsumowanie turnieju – sprawa o tyle istotna, że byłoby to pierwsze poważniejsze pojawienie się tytułu Respawn Entertainment w telewizji. Jednak, jak poinformował dziennikarz e-sportowy Rod Breslau, ostatnie dni wywołały zmianę decyzji. Jak możemy przeczytać w załączonej przez niego wiadomości od ABC:

Drodzy partnerzy ABC,
Z powodu szacunku dla ofiar i wszystkich, na których wpłynęły niedawne strzelaniny, ABC nie wyemituje EXP Invitational Apex Legends at X Games w niedzielę, 11 sierpnia. Zamiast tego w tym czasie wyemitowany zostanie E:60 – Forever Broncos [dokument o hokeju – red.].

Źródła Bloomberga donoszą zaś, że podsumowanie turnieju zostanie wyemitowane w październiku (rozbite na 3 dni). Dodajmy, że na kanale Youtube ESPN-u możemy obejrzeć całość wspomnianych zawodów.

W tym samym czasie pracownicy Walmartów w całej Ameryce dostali również nowe instrukcje dotyczące prezentowania produktów epatujących brutalnością. Należy zaznaczyć, że strzelanina w El Paso miała miejsce w jednej z placówek sieci, a kilka dni wcześniej, 30 lipca, na terenie Walmartu w Southaven w Mississippi jeden z zatrudnionych w sklepie zastrzelił dwóch swoich współpracowników i ranił interweniującego policjanta.

Natychmiastowe podjęcie akcji: usunięcie znaków i ekspozycji ukazujących przemoc
Przeszukaj swój sklep w poszukiwaniu jakichkolwiek znaków i ekspozycji zawierających obrazy przemocy czy agresywnego zachowania. Usuńcie ze sprzedażowej przestrzeni lub wyłączcie te rzeczy natychmiast. […]
Co muszę zrobić:
Wyłącz lub odłącz wszelkie wyświetlacze konsol gier wideo, które pokazują demo brutalnych gier – konkretnie PlayStation i Xboksów. […]
Odwołaj wszelkie wydarzenia promujące gry walki lub strzelanki trzecioosobowe, którą mogą być zarezerwowane w dziale elektroniki […]
Sprawdź wszystkie znaki w sklepie i usuń wszelkie odniesienia do gier walki lub trzecioosobowych strzelanek.

W instrukcji polecono także wyłączyć wideo reklamujące polowania w dziale sportowym.

Reakcja Walmartu nie powinna nikogo dziwić, jest to w końcu jedna z największych sieci w USA, która przede wszystkim dba o swój wizerunek. Być może za jakiś czas, gdy emocje opadną, powyższe rzeczy powrócą na tereny sklepów. Z pewnością jednak gry wideo pokazujące przemoc nie mają teraz w Stanach łatwego życia – zresztą kto wie, czy zakończy się tylko na tym. W końcu politycy z prezydentem na czele wzywają do regulacji całego przemysłu, a trudno stwierdzić, do czego skłoni się wstrząśnięta opinia publiczna.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 11 sierpnia 2019, 11:00   Madmartigan
Oczywiście sam pomysł że to gry mają decydujący wpływa na psychikę potencjalnego świra jest mocno naciągany.Jednak USA to kraj wysoce schizofreniczny.Chcę mieć dostęp do broni,przynajmniej duża część obywateli i jednocześnie czuć się bezpiecznie nie przyjmując do wiadomości ile milionów sztuk broni jest w USA.Sm rachunek prawdopodobieństwa oznacza że znajdzie chory osobnik który z łatwo dostępnej broni kogoś niewinnego zabije.A w USA mają świra na tle statystyk.To nie jest normalny kraj.
niedziela, 11 sierpnia 2019, 10:54   Madmartigan
W USA głównym targetem dla niezbyt wyszukanych produkcji filmowych jest widz 16 letni kiepsko lub wręcz nie wykształcony.Jakoś trudno mi uwierzyć że z grami jest podobnie.U mnie osobiście gra nie powoduje chęci by sobie pobiegać z bronią automatyczną po szkole(inna sprawa że w Polsce było by to trudne) ale w takim USA kurt z dostępem do broni problemu nie ma.To wam wydaje się że ograniczenie reklam brutalnych gier wydaje się poroniony.To może dać jakieś pozytywne skutki....
niedziela, 11 sierpnia 2019, 9:00   CamCygi
@Abdul4715521: "Problem masowego odbierania bezbronnym osobą życia" Problem masowego odbierania życia bezbronnym osobom.
sobota, 10 sierpnia 2019, 22:15   Abdul4715521
Problem masowego odbierania bezbronnym osobą życia jest dużo głębsze, ludzie lubią uproszczenia, ale rzadko kiedy coś sprowadza się do jednej przyczyny. Niewątpliwie ograniczenie dostępu do broni ograniczył by przestępstwa z jej użyciem, ale trzeba też zauważyć, że uderzyło by to w praworządnych obywateli, którzy używają broni do obrony nie tylko przed ludźmi, ale też przed zwierzętami, np. przed grzechotnikami.
sobota, 10 sierpnia 2019, 21:55   CzlowiekKukurydza
@Scorpix Czyli marzy im się powrót Dzikiego Zachodu i noszenie broni przy pasie.
sobota, 10 sierpnia 2019, 16:58   Scorpix
@CzlowiekKukurydza
Mnie się wydaję, że to działa tam w ten sposób. Po strzelaninie NRA dzwoni do swoich głównych polityków, aby coś wymyślili, bo ludzie się przyczepią znowu do sprzedaży broni, więc owi politycy używają utartych schematów, które się przyjęły i powtarzają wszystko jak katarynka, stwierdzając przy tym (nierzadko), że jakby prawo do broni było bardziej liberalne, to ktoś z ludzi mógłby unieszkodliwić owego psychopatę. Strach jeździć do USA teraz.
sobota, 10 sierpnia 2019, 16:25   CzlowiekKukurydza
@Scorpix Myślę, że spokojnie możemy tutaj rzucić: 'ale głupi ci Amerykanie'. Ale głupi ci Amerykanie.
sobota, 10 sierpnia 2019, 16:24   CzlowiekKukurydza
@Scorpix Zauważ, że Ci politycy to głównie stare dziady które nie rozumieją o co chodzi w grach i, że nie gra się 'dla krwi' tylko dla zabawy czy rywalizacji i, że są gry w których nie ma przemocy. U nas też były 'Rozmowy w toku' (czy coś takiego, prowadziła Drzyzga) i zawsze jak pojawiał się temat gier i przemocy to 'ekspertem' był jakaś starsza pani psycholog z klapkami na oczach (i mózgu) która z pianą na pysku darła się, że gry to tylko przemoc, berserk i pasza do chowu psychopatów. Totalna niewiedza.
sobota, 10 sierpnia 2019, 14:14   pawel0482
No proszę "Wielka Ameryka" taka wolnościowa i demokratyczna a niedługo nie będzie można kupić gry wideo w USA haha xd
sobota, 10 sierpnia 2019, 12:42   Madjack
Na całym świecie ludzie grają w gry, a tylko w biednym USA ludzie przez te właśnie gry strzelają do siebie. No ale największy dystrybutor broni na świecie nie może być w błędzie.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Tym razem słowo klucz to „tajemnica”.

Komentarzy:
3

…a dorywczo także pracowniczką cyrku i gladiatorką, kierowczynią ciężarówki i grafficiarą.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z