Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITEpic Games Store: Twórcy Darq przekażą zyski na dobroczynność, jeżeli Epic nie będzie żądał od nich wyłączności

Witold wtorek, 27 sierpnia 2019, 16:09 News

Dla Tima Sweeneya jest to z pewnością niewygodna sytuacja.

Powiedzcie: jak tu nie być wdzięcznym Epicowi? O co w końcu kłócilibyśmy się przy metaforycznym rodzinnym stole graczy, jeżeli nie o to? Ledwie zyskaliśmy w sklepie twórców Fortnite'a pierwszego reprezentanta rodzimego biznesu, a już możemy zacząć dyskusję w komentarzach na temat następnej sytuacji, która powiązana jest z Epic Games Store.

Trudno nie odnieść wrażenia, że firma miałaby dużo mniej problemów (a my tematów do pisania), gdyby zabronić jej prezesowi korzystania z Twittera. Tim Sweeney ochoczo rzuca się w wir dyskusji, by tłumaczyć graczom, dlaczego np. polityka tytułów na wyłączność jest właściwa. Podczas wymian zdań padają czasem różne deklaracje, które trudno traktować bez dystansu (ot, hasła na temat misji dziejowej sklepu, który ma złamać podział zysków w branży według proporcji 70:30), a on sam staje się celem dla wszelkiej maści krytyków i złośliwców.

Tak też było w tym przypadku, gdy jeden z użytkowników zapytał (z nieukrywaną satysfakcją), jak Sweeney czuje się z tym, że Darq, którego twórcy niedawno odrzucili (głośno) ofertę wyłączności dla Epica, trafił na listę 100 najlepiej sprzedających się gier na Steamie. Dodał też, że duża w tym zasługa przeciwników firmy Tima, którzy wspierają w ten sposób Unfold Games. Sweeney odpowiedział krótko i elegancko:

Cieszymy się, widząc powodzenie Darq, ponieważ to świetna gra i zasługuje na sukces. Dlatego właśnie skontaktowaliśmy się z nimi w sprawie wyłączności ;P

W ten sposób prezes wpadł jednak w pułapkę, ponieważ na jego wpis zareagowali developerzy z Unfold Games:

Tim, cieszę się, że to słyszę. Jeśli zmienisz zdanie w sprawie zaakceptowania Darq w swoim sklepie bez wyłączności, przekażę 100% przychodów z EGS na działalność charytatywną. Jeśli się zgodzisz, konkretna organizacja zostanie wybrana przez grową społeczność w późniejszym czasie.

Chciałoby się zakrzyknąć: szach mat. Rzecz jasna Sweeney może spokojnie zignorować powyższą propozycję, ale z punktu widzenia wizerunku firmy to ryzykowny krok. Z drugiej strony wyrażenie zgody na taką opcję nie wydaje się się prawdopodobne – byłby to w końcu precedens. Nikt się nie zdziwi, jeżeli sprawa zakończy się po prostu przekazaniem jakiejś sumy na cele charytatywne przez twórców Fortnite'a. Bądź też nie, Epic nie musi przecież czuć się w obowiazku reagować na każdą zaczepkę. Pytanie tylko, czy jego prezes to wytrzyma.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Epic Games Store,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 28 sierpnia 2019, 14:07   rethray
"Z drugiej strony wyrażenie zgody na taką opcję nie wydaje się się prawdopodobne" - Wkradło się dwa się :).
środa, 28 sierpnia 2019, 11:47   Shaddon
@EastClintwood
To jest akurat o tyle zabawne, że Epic zastosował bardzo podobną zagrywkę względem Valce. "Jak dacie producentom więcej zarobić, to wtedy my zrezygnujemy z kupowania wyłączności na gry". Kto mieczem wojuje...
Inna sprawa, że gość nie ma żadnych roszczeń, po prostu mści się na Sweeneyu, bo ten zachował się jak zwykły dupek odmawiając mu prawa do dystrybucji Darq za pośrednictwem EGS, chyba, że złamie słowo dane fundatorom i podpisze umowę na wyłączność. IMO sprawiedliwość jest po jego stronie.
środa, 28 sierpnia 2019, 9:46   EastClintwood
Typowy szantaż na charytatywność. Albo zrobisz to co chcę albo będzie czarny PR. Jak Epica nie popieram to takie zagrywki też trzeba tępić bo tworzą precedens dla różnych roszczeniowych idiotów.
środa, 28 sierpnia 2019, 9:17   pedroza
Nie rozumiem, czym tu się zachwycać. Bo zasugerował, że da pieniądze na charytatywność? I dlaczego Epica miałoby to obchodzić? Jaka w tym korzyść dla Epica? Żadna? Myślicie, że kogoś obchodzić to będzie? Oczywiście, że nie. Jak Unfold chce wyjść na altruistę to niech da już teraz. Ta wojenka jest żałosna.
środa, 28 sierpnia 2019, 9:12   Shaddon
@Rybsonk
Tam też, choć to nie o G2A pisałem. Rozumiem jednak, że miałeś nadzieję zasugerować wątpliwą legalność przecenionych kluczy. Nic z tych rzeczy. Wolny rynek oznacza rywalizację (faktyczną, a nie czysto teoretyczną jak w przypadku EGS), ta zaś wiąże się z niższymi cenami. Tak po prostu. Zdaję sobie sprawę, że zwolennikom platformy Sweeneya jest to nie na rękę, ale to już ich problem, nie mój.
środa, 28 sierpnia 2019, 8:58   taz159357
@JerichoHorn Za to mamy tutaj wielkiego ekonomistę, który przytaczane przezemnie wydarzenia przespał pod kamieniem i stara się obrazić rozmówców swoim brakiem wiedzy. Dla pana ignoranta tutaj link z opisem tego o czym mówię natemat.pl/113465,jedz-jablka-na-zlosc-putinowi-to-dziala-wzroslo-zainteresowanie-owocami-i-cydrem
środa, 28 sierpnia 2019, 2:51   Rybsonk
Gdzie możesz kupić Planetfall za połowę ceny niby? Czyżby na g2a?
środa, 28 sierpnia 2019, 2:31   Acererak
Idealne, mam nadzieję, że to pojawi się w Szpilach :D Może przyjdzie taki dzień, że konsumenci zrozumieją (przynajmniej część), że warto głosować portfelem także za polityką wydawcy. Bo zwłaszcza najwięksi rozumieją niestety tylko ten argument. Recenzje mogą być najgorsze, ale jeśli strumień zielonych płynie to nie ma najmniejszego problemu. Gracze narzekają na gry pocięte na DLC i na mikrotransakcje? Gdyby tak dużo osób za nie nie płaciło to by teraz tego nie było. Zwyczajnie by się nie opłacało tak robić.
wtorek, 27 sierpnia 2019, 23:12   Shaddon
@sadpanda
Dobrym przykładem jest tu Control. W tej chwili mamy do wyboru dwie opcje: drogą (EGS) oraz absurdalnie drogą (MS Store). Trzeciej opcji nie ma, bo o to przecież chodzi Epikowi i dokładnie tyle "dobrego" przyniosła nam ta rzekoma "konkurencja" dla Steama. Tymczasem np. zachwalany przez redakcję AoW: Planetfall mogę kupić legalnie w dowolnym serwisie, nawet za połowę ceny (!), bo tak działa cholerny wolny rynek. A zadymki niech dalej wojują w imię monopolu Sweeneya.
wtorek, 27 sierpnia 2019, 22:57   Shaddon
@JerichoHorn
Może i nie ma, ale przynajmniej nie jest w tym osamotniony - połowa Polaków jest święcie przekonana, że rząd bierze pieniądze z powietrza, a ty się jakichś jabłek czepiasz. Z drugiej strony, jak pokazuje życie, kreatywna księgowość załatwi wszystko. Nawet dziurę budżetową. Po co komu ekonomia?

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
3

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z