13
12.09.2019, 14:05Lektura na 3 minuty

Wielka Brytania: „Gry z loot boksami nie powinny być sprzedawane dzieciom”

Electronic Arts odpowiada.


Witold Tłuchowski

Temat loot boksów nieustannie od kilku lat zajmuje czołowo miejsce w dyskusji o stanie naszej branży. Gracze raczej za nimi nie przepadają (chociaż z drugiej strony kupują je na potęgę), jednak wydawcom przynoszą krocie – nic dziwnego, że ci ostatni niekoniecznie chcą się z nimi pożegnać. Z drugiej strony pod wpływem różnych nacisków największe firmy uzgodniły w końcu, że od 2020 zasady działania skrzynek z łupem zostaną upublicznione.

Równolegle w sądach i komisjach państw całego świata trwa dyskusja, czy loot boksy można zaklasyfikować jako hazard. Niedawno Brytyjska Komisja Hazardowa uznała, że tak nie jest, co nie oznacza, że ten model biznesowy nie jest w Zjednoczonym Królestwie zagrożony. Komitet ds. technologii cyfrowej, kultury, mediów i sportu (DCMS) opublikował bowiem raport zatytułowany „Wciągające i uzależniające technologie”. Obecni w nim politycy pochylili się m.in. nad problemem uzależnienia od gier, gnębienia w internecie, zakładania się o skórki z gier (tzw. skin betting) czy właśnie loot boksów. W raporcie możemy przeczytać zalecenia, jakie komitet daje brytyjskiemu rządowi w tej kwestii.


Zalecamy, aby loot boksy zawierające element losowy nie były sprzedawane dzieciom grającym w gry, a zamiast tego waluta w grze powinna być zdobywane poprzez samo granie. Wobec braku badań, które dowodzą, że narażenie dzieci na hazard poprzez zakup skrzynek z łupami nie jest szkodliwe, uważamy, że powinna obowiązywać zasada ostrożności i nie powinny być one dozwolone w grach dla dzieci, dopóki dowody nie wykażą czegoś innego.


Dalej możemy również przeczytać:


Mechanika loot boksów jest nieodłącznym elementem przychodów głównych firm z branży gier, a poważną dla niej troską powinny być dowody na to, że ułatwiają zarabianie na problemach hazardzistów. Zalecamy, żeby rząd Zjednoczonego Królestwa doradził PEGI poprzez współpracę z jej radą, a także wszystkie inne odpowiednia kanały, aby organizacja zastosowała istniejące oznaczenia treści „hazard” i odpowiadające mu ograniczenia wiekowe także do gier zawierających loot boksy, które można zakupić za prawdziwe pieniądze i których zawartość nie jest znana przed zakupem.


Do zaleceń komitetu odniosło się Electronic Arts.


Przyjrzeliśmy się i rozważyliśmy dokładnie wnioski płynące z raportu komitetu DCMS. Chociaż nie zgadzamy się ze wszystkimi wnioskami i zaleceniami w nim zawartymi, bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności wobec graczy w każdym wieku. Cały czas dbamy o bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie graczy, zarówno gdy grają w nasze gry, jak i kiedy angażują się w życie naszej społeczności. Będziemy nadal badac, w jaki sposób możemy przyczynić się do produktywnych badań i szukania rozwiązań w zakresie tematów poruszonych w tym raporcie, a także oczekujemy kontynuacji naszego trwającego dialogu z rządem Wielkiej Brytanii.


Zobaczymy teraz, jak na powyższy raport zareaguje brytyjski rząd. Chociaż wydaje mi się, że jeszcze przez jakiś czas będzie miał co innego na głowie.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze