Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Xbox odfiltruje nasze wiadomości z „toksyczności” – w stopniu, jaki sami sobie wybierzemy [WIDEO]

Witold wtorek, 15 października 2019, 11:50 News

Czyżby czekał nas koniec thrash talku?

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie próby cenzurowania wiadomości przy okazji gier, spotykają się z mieszaną reakcją. Z jednej strony wielu z nas nie obraziłoby się, gdyby przejawy tzw. toksyczności były duszone w zarodku – ot, chociażby tak, jak ma to miejsce w Overwatchu (wszelkie „nooby” etc. automatycznie zamieniane są na dużo przyjaźniejsze wypowiedzi – chociaż system i tak łatwo obejść). Z drugiej – zawsze istnieje ryzyko, że algorytm z jakiegoś powodu uzna normalną wypowiedź za obraźliwą (chociażby z braku kontekstu). Do tego nie każdemu przeszkadzają przekleństwa etc., więc niejeden tytuł pozwala sobie takie filtry wyłączać.

Microsoft postanowił jednak pójść o krok dalej – co prawda tylko jeśli chodzi o wiadomości Xboksowe (jak na razie w samych grach się nic nie zmieni). Pozwoli nam bowiem dopasować stopień przyjazności otrzymywanych tekstów, dając do dyspozycji 4 poziomy... wrażliwości? Do dyspozycji dostaniemy ustawienia „Unfiltered”, „Mature”, „Medium” oraz „Friendly”. Co najważniejsze, dopasujemy także jak „ciężkie” wiadomości mamy dostawać od znajomych, a jakie od obcych, a do tego wprowadzono podział na sam tekst, media oraz linki do stron.

Przechodząc do samych poziomów: „Unfiltered” tłumaczyć chyba nie trzeba. „Friendly” postara się zablokować jak najwięcej obraźliwych sformułowań etc., jednocześnie bez wpływania na rozmowę, którą „większość uznałoby za normalną” (mało precyzyjne, ale że sami również będziemy mogli dorzucać lub likwidować takie rzeczy z listy). „Medium” zezwoli na np. „friendly trash talk”, czyli radosne obrażanie się kumpli (wszyscy znamy to dobrze; jak system odróżni prawdziwą złość od przyjacielskich zaczepek – nie mam pojęcia). „Mature” odsieje tylko te rzeczy, które zostały uznane przez twórców za „zawsze szkodliwe” czy przykre. Kto wie, ile przyjaźni w ten sposób ocalą?

Niewątpliwie dawanie graczom możliwości personalizacji takich rzeczy to świetna sprawa. Jak na razie trwają prace tylko nad wiadomościami w obrębie aplikacji xboksowej (dostępnej również na pecetach), ale docelowo działać ma we wszystkich usługach Xbox Live. Premiera tej opcji ma mieć miejsce już niedługo, ale najpierw wypróbują ją użytkownicy programu Xbox Insider. Na starcie wspierane ma być 21 języków – jest więc szansa, że znajdzie się wśród nich także polski. 

Jak wygląda to w akcji, możecie zobaczyć na poniższym wideo.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Xbox One,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 15 października 2019, 21:40   DarZ
Dobrze, że Steam tego nie robi. Tylko tego mi brakuje, żebym nie mógł się cisnąć z kumplami :P
wtorek, 15 października 2019, 19:11   scorbiot
Stuprocentowo skuteczna obrona przed trash talkiem już istnieje: wyłączenie czatu całkowicie.
wtorek, 15 października 2019, 17:23   alkair4
"Trump loves tequilla" = toxic/hate speak
wtorek, 15 października 2019, 13:00   Dantes
Niby w USA nie ma cenzury tak jak Rosji a jednak jest w takiej lub innej postaci już widzę kasowanie negatywnych wpisów na temat konsoli Xbox czy krytykowanie gier wszystkie będzie wyglądać dobrze jak powinno :P

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Oraz szukanie organów w piaskownicy.

Komentarzy:
0

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z