Tencent: Znamy udziały chińskiej korporacji w zachodnich firmach związanych z grami
Często nie są to małe liczby.
Zajmujące się badaniem chińskiego oraz południowo-wschodnich rynków Azji Niko Partners (znane nam głównie dzięki naszemu ulubionemu analitykowi odpowiedzialnemu za liczne wycieki, Danielowi Ahmadowi) szczególnie interesuje się Tencentem. Nic dziwnego, skoro jest to jeden z największych chińskich konglomeratów zajmujących się technologią i rozrywką. Z powodu ogromnego zainteresowania poczynaniami korporacji Niko Partners postanowiło udostępnić za darmo raport jej poświęcony.
W „Tencent Games Strategy 2019” możemy m.in. przeczytać o tym, że przychody Tencentu w pierwszym kwartale roku finansowego 2019 wyniosły 12,69 miliarda dolarów (wzrost o 16% względem analogicznego okresu w 2018). Jednocześnie przychody z gałęzi growej zmniejszyły się o 2,2% – do 5,2 miliardów. Spadki zanotowały zarówno tytuły mobilne (o 2,3%), jak i pecetowe (o 2,1%) – w tej ostatniej dziedzinie wciąż króluje League of Legends..
Niko Partners wyszczególniło również zagraniczne firmy, w których Tencent posiada udziały. Raport zauważa również, że chińska korporacja jest w większości wypadków pierwszym wyborem dla największych spółek przy tłumaczeniu gier na tamtejszy rynek. Możemy także przeczytać, iż dzięki posiadaniu League of Legends i częściowo Fortnite'a Tencent jest największym wydawcą tytułów pecetowych, a zakup większości akcji Supercell (m.in. Clash of Clans) sprawił, że stał się również największym developerem mobilnym.
Poniżej możecie zobaczyć tabelkę zagranicznych firm, w których udziały posiada Tencent (z podziałem na mniejszościowe i większościowe).
Jak widzicie, jest tego całkiem sporo. Obrazuje to w dobry sposób rosnący wpływ chińskich firm w naszej branży. A że potrafią być one niewygodne, wiemy chyba wszyscy – vide niedawna sprawa Blizzarda.
Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.