12
23.01.2020, 12:27Lektura na 2 minuty

Riot Games: Firma może być zmuszona zapłacić 400 milionów dolarów za dyskryminację kobiet

Dwie agencje rządowe zgłosiły swoje zastrzeżenia do warunków niedawno podpisanej ugody.


Witold Tłuchowski

Jeszcze niedawno wydawało się, że kwestia dyskryminacji i przypadków molestowania kobiet w studiu twórców League of Legends jest definitywnie zamknięta. Firma zgodziła się wypłacić ostatecznie 10 milionów dolarów oraz obiecała przeprowadzenie szeregu reform, ale i wspomniana suma może okazać się niewystarczająca.

Jak donosi Los Angeles Times, sprawa jednak może powrócić niedługo na wokandę. Rządowa agencja – California Department of Fair Employment and Housing – złożyła w sądzie pismo, w którym twierdzi iż zatrudnionym w Riocie kobietom może należeć się ponad 400 milionów dolarów. Wszystko z powodu nierówności w wysokości wynagrodzenia pracowników różnych płci, których dopatrzyła się agencja. Skrytykowała ona również przebieg procesu i prawników powódek, którzy „nie zaangażowali się w odkrycie sprawiedliwej kwoty, jaka należała się ich klientkom”. Dodatkowo wskazuje również na błędy popełnione podczas niego.


Zarówno Riot, jak i firma reprezentująca wspomniane kobiety zaprzeczyli zarzutom i zapowiedzieli złożenie dłuższych wyjaśnień jeszcze w tym tygodniu. Rzecznik studia skomentował działania agencji: Ciężko pracowaliśmy, aby wynegocjować z prawnikiem reprezentującym stronę i osiągnąć porozumienie, które naszym zdaniem jest sprawiedliwe dla strony. Teraz DFEH próbuje zniszczyć to porozumienie w dokumencie pełnym nieścisłości i fałszywych zarzutów. Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni faktem, że przy składaniu tego wniosku zlekceważono i zignorowano wysiłki, jakie poczyniliśmy w kwestiach różnorodności, inkluzywności i kultury pracy w ciągu ostatnich 18 miesięcy.


Nieprawidłowości w przebiegu procesu dopatrzyła się również Division of Labor Standards Enforcement. Agencja twierdzi, że prawnicy kobiet zawiedli w kwestii ustalania warunków ugody; dodatkowo pozwoliły one uniknąć Riotowi ewentualnych prawnych zarzutów o złamanie prawa pracy wykraczających poza wstępne ustalenia podczas procesu. Riot i wspomniana firma adwokacka nie zgadzają się z tymi oskarżeniami.

Sąd podejmie decyzje w kwestii zarzutów DLSE 31 stycznia. Chwilę później, 3 lutego, zajmie się wnioskiem DFEH; wtedy też zostanie podjęta decyzja o zaakceptowaniu ugody lub jej odrzuceniu.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze