Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Metacritic walczy z review bombingiem. Powodem najpewniej The Last of Us Part II

Witold piątek, 10 lipca 2020, 11:40 News

Użytkownicy nie mogą już publikować recenzji od razu po premierze gry.

Opinie innych użytkowników są dla nas nierzadko ważną wskazówką przy zakupie jakichkolwiek produktów, w tym oczywiście także gier. Oceny wystawiać możemy właściwie wszędzie: czy to w różnych sklepach, czy na zbierających takie noty portalach. Od długiego czasu możliwość ta wykorzystywana jest również w innym celu: do karania twórców za działania niekoniecznie związane z konkretnym tytułem – np. czasową wyłączność innej produkcji dla EGS. Tzw. review bombing, czyli bombardowanie gier negatywnymi recenzjami, stał się w zeszłym roku na tyle palącym problemem, że Steam zmienił swój system oceniania gier przez użytkowników.

Podobne działania podjął Metacritic, najprawdopodobniej w konsekwencji niedawnych wydarzeń związanych z The Last of Us Part II. Tytuł Naughty Dog zebrał tysiące wyjątkowo negatywnych not już kilka godzin po premierze. Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, by wpaść na to, iż część z recenzujących wcale z produkcją nie spędziła za dużo czasu – lub wręcz nawet jej nie kupiła, ponieważ Metacritic w żaden sposób nie weryfikuje, czy posiadamy ocenianą grę.

Gracze zauważyli teraz, iż portal wprowadził po cichu istotną zmianę do swojego systemu recenzji. Widać to chociażby na przykładzie wydanego wczoraj na PS4 Crosscode:

Jak widzicie, użytkownicy nie mogą recenzować gry do 11 lipca. Ma to umożliwić wystawienie oceny natychmiast po premierze.

Czy rozwiązuje to problem review bombingu? Niekoniecznie, ponieważ Metacritic ciągle nie jest w stanie zweryfikować, czy faktycznie daną produkcję posiadamy – stąd bombardowanie jest jedynie odłożone w czasie. Nie wszystkie tytuły potrzebują też kilkudziesięciu godzin, by wyrobić sobie o nich opinię. Zmiana nie jest więc idealna, ale być może jest to krok we właściwą stronę. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 18 lipca 2020, 9:33   fidelxxx
Po twitterze krąży arkusz kalkulacyjny z kilkudziesięcioma tysiącami recenzji użytkowników wyciągniętych z karty TLOU2. Kilka tysięcy najwyższych ocen zawierają w opisie to samo zdanie.
czwartek, 16 lipca 2020, 6:09   Fallschirmjager
Jeszcze co do TLOU2, ta gra była przede wszystkim źle oceniana za np. fałszywe reklamowanie, jest trailer z Joelem, a w grze ta sama scena jest już z kim innym. Rozwój (a raczej jego brak) postaci, naiwna fabuła, brak klimatu jedynki, kwestia Joela, nudne misje, monotonia - to są elementy gry, do których się przyczepili gracze, przynajmniej znaczna większość. Nie do LGBT czy feminizmu. Abby zresztą tylko z twarzy jest kobietą, poza tym jest nieinteresująca, wszyscy mają dość już tzw. podważania oczekiwań.
czwartek, 16 lipca 2020, 5:54   Fallschirmjager
Jestem ciekaw opinii, czy osoba która "ograła" grę na YT, czyli oglądała playthrough, może ją oceniać, czy nie wolno jej? Skąd ta wydumana zasada, że jeśli ktoś gry nie posiada, to jej nie wolno, może grał? Czy nie powinno się raczej oceniać recenzji na podstawie tego, czy jest ona napisana merytorycznie itd? Bo np. ja piłkarzem nie jestem, ale mimo to wszyscy oceniamy ich grę na podstawie tego jak się spisali. Zawsze uwielbiałem osoby broniące słabej gry Polaków tym, że sami byśmy nie zagrali lepiej.
czwartek, 16 lipca 2020, 5:35   Fallschirmjager
Jak ktoś ładnie powiedział, można pooglądać kilka gameplayów, recenzje ulubionych youtuberów (albo swojego ulubionego recenzenta), porównać to z tym, co samemu się lubi, by w końcu wywnioskować, czy dana gra jest dla ciebie. Idiotyczne jest ciągłe blokowanie komentarzy/recenzji, tym bardziej nastawia to ludzi negatywnie, nie mówiąc już o samych 10tkach tzw. "profesjonalistów". 10tki dla Black Panther były czysto polityczne, te dla TLOU2 w większości też, jeden Upskill dał mniej i dostał ochrzan - za co?
czwartek, 16 lipca 2020, 5:22   Fallschirmjager
Zresztą jeśli koleś się czepia, że nie ma kolorowych w grze, to też nie ocenia samej gry tylko kieruje się dzisiejszymi trendami w polityce. Co ich to obchodzi, mają mi powiedzieć, czy fabuła jest fajna, czy mechanika nie jest zepsuta, czy postacie są wiarygodne, czy zabugowana, jak zbudowane są levele, świat, jaka muzyka, udźwiękowienie, ewentualnie jeszcze grafika. Oczywiście wolę grać białym hetero, bo łatwiej mi się przywiązać do takiej postaci, co nie zmienia faktu, że geje czy kolorowi są mi obojętni.
czwartek, 16 lipca 2020, 5:11   Fallschirmjager
Review bombing jest mamy ten negatywny jak i pozytywny. Druckmann sam powiedział, że są jak najbardziej woke. Jego zachowanie, obrona tej gry itd. zniechęciła mnie do kupna. Nie wierzę nikomu, patrzę raczej ogólnie na odbiór graczy. Na prawdę, łatwo jest oddzielić trolli od prawdziwych recenzji użytkowników. Natomiast tzw. profesjonalistom ufam tak samo jak review bombingom. Sami zresztą go stosują, dając same 10tki. Black Panther był bardzo średni, a też ma same 10tki - won z tą polityką.
poniedziałek, 13 lipca 2020, 16:32   tupolew519
nie dziwię się.
sobota, 11 lipca 2020, 21:32   Saczuan
@tr3mm0r dlatego, że niektórzy już grają od dobrego tygodnia, np. ekipa z serwisu Arhn.eu
sobota, 11 lipca 2020, 18:45   geek
@tr3mm0r - nie boj nic, 10 mozna dac przed premiera ale 0 juz nie. wolnosc slowa itd
sobota, 11 lipca 2020, 18:42   geek
a artykul o tym ze 47% pozytywnych opinii/recenzji/ocen to fake kiedy? czy wy tez skulicie ogon jak wszyscy i co zlego i niezgodnego z prawem sie odjaniepawla nie komentujecie?

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wiecie doskonale, który tytuł mam na myśli, prawda?

Komentarzy:
1

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« sierpień 2020
PWŚCPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31