Zawartość CD-Action 10/2020
Wybierając grafikę okładkową, byliśmy zgodni, że trudno o stosowniejszą ilustrację do pierwszego wydania magazynu odradzającego się pod opieką nowego wydawcy. Numer 10/2020 (w kioskach i wersji cyfrowej od 25 sierpnia) to dla CDA symboliczny nowy początek.
Zanim przejdziemy do szczegółów tego historycznego wydania, kilka zdań wstępu. Planujemy przywrócić CD-Action dawny blask, ale nie da się tego zrobić szybko i za jednym zamachem. Będziemy podnosić szeroko pojętą jakość magazynu krok po kroku, dlatego prosimy Was o cierpliwość, kredyt zaufania i wyrozumiałość – również dla nieco wyższej ceny (12,99 zł) i braku pełnej wersji. W czasach Humble Bundle, atrakcyjnych wyprzedaży i rozdawania wartościowych darmówek temat „pełniaków” jest bardzo trudny i musimy ugryźć go sensownie. Jedną z możliwości, jakie rozważamy, jest zaoferowanie pełnych wersji gier w prenumeracie.
Choć CDA 10/2020 to pierwszy z numerów przejściowych, widać w nim już zmiany na lepsze. Pracowaliśmy ciężko na etapie korekty i redakcji tekstów, by zbliżyć ich standard do tego, który starsi Czytelnicy pamiętają sprzed lat. Testujemy też trochę inny papier, by uporać się z problemem kiepskiej jakości druku – i przez kilka najbliższych wydań zapewne będziemy eksperymentować w tym zakresie, szukając najlepszego rozwiązania.
Najważniejszą wiadomością będzie jednak dla wielu to, że w misji podźwignięcia CDA postanowili wesprzeć nas autorzy, których pseudonimów od jakiegoś czasu w piśmie nie widywaliście – gem, Berlin, MQc (vel Qn’ik). Powrotów będzie zresztą w najbliższej przyszłości więcej. Czytajcie uważnie CDA 10/2020, a dowiecie się, kogo się spodziewać.
Ufff, możemy teraz zająć się zawartością nowego numeru. Rozpoczynamy go przygotowanym przez gema czterostronicowym przeglądem tytułów, które przewinęły się przez Xbox Games Showcase – prezentację Microsoftu skupioną na Xboksach i PC. Osobną stronę w dziale zapowiedzi przeznaczyliśmy na tekst o Halo Infinite – również autorstwa gema. Przyjrzeliśmy się też oczywiście kilku innym nadchodzącym tytułom, z których trzeba wymienić Shadow Warriora 3 (Krigore), Fifę 21 (Ninho) i Hellish Quart, czyli polski symulator walki XVII-wieczną bronią białą (DaeL). Wśród produkcji, które mieliśmy okazję ograć przedpremierowo, warto wyróżnić Humankind (ambitna wariacja na temat Sid Meier’s Civilization; Otton), Grounded (nowa gra Obsidian Entertainment; Ninho), Hello Neighbor 2 (Otton) i dwa polskie tytuły w klimacie horroru – Succubus oraz Lust From Beyond (obie sprawdził Eugeniusz Siekiera).
Z recenzji polecamy przede wszystkim dwie głośne gry z PlayStation 4, które trafiły ostatnio na PC – Death Stranding (Ninho) i Horizon Zero Dawn: Complete Edition (Krigore). Sprawdźcie też jednak koniecznie hardkorową taktyczną Othercide (Mac Abra), remake Destroy All Humans! (Eugeniusz Siekiera), polski niezależny przebój Carrion (9kier), niespodziewany sieciowy hicior Fall Guys: Ultimate Knockout (Eugeniusz Siekiera), zdrowo porąbane 5D Chess With Multiverse Time Travel (Berlin), Beyond a Steel Sky (Mac Abra), Paper Mario: The Origami King (spikain) czy Creaks (Cerebrum). Na kaszankę pewnie nie trzeba was namawiać – w tym numerze to Fast & Furious: Crossroads (Eugeniusz Siekiera). Na zaostrzenie apetytu dodam, że pod mizerną adaptacją „Szybkich i wściekłych” podpisało się studio znane z... Project CARS i Need for Speed Shift! Łącznie zrecenzowaliśmy 29 gier, a ich pełną listę znajdziecie w SPISIE TREŚCI.
W dziale publicystyki DaeL przekonuje, że Alan Wake po dekadzie wciąż jest wielki, i przybliża nowe standardy, jakie BAFTA przymierza do swoich nagród dla gier. Joanna Pamięta-Borkowska zajmuje się dialogami w grach, Bartłomiej Kluska opowiada o Segwayu, a Arkadiusz „Cascad” Ogończyk wzywa, byśmy zaczęli wymagać od developerów więcej i przestali wybaczać rażące uproszczenia i absurdy w ich dziełach. Znalazło się też miejsce na dwa felietony (MQc, Berlin) oraz Magazyn Kulturalny, czyli recenzje filmów, seriali, książek i komiksów.
W dziale sprzętowym oprócz informacji ze świata technologii znajdziecie pięć testów. Krigore przyjrzał się opasce fitness Mi Smart Band 5, smartfonowi Poco F2 Pro, słuchawkom Creative SXFI Gamer, myszce XPG Primer i zewnętrznemu dyskowi twardemu PNY Pro Elite 500 GB.
Rzecz jasna, nie zabrakło też w CDA 10/2020 stałych działów: GameWalkera, Na Luzie, Action Redaction i Szpil.
Miłej lektury!
WERSJA CYFROWA
Przypominamy, że CD-Action dostępne jest też w wersji cyfrowej, którą kupić można w serwisach e-kiosk.pl, egazety.pl i nexto.pl. Cena edycji cyfrowej jest taka sama jak wydania drukowanego.
Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.