Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAlbicla: „Polska odpowiedź na Facebooka”. Według deklaracji założycieli bez cenzury i blokowania kont

Witold czwartek, 21 stycznia 2021, 11:53 News

W planach są też wersje angielska i węgierska.

Blokada kont byłego już prezydenta USA Donalda Trumpa w największych mediach społecznościowych wywołała ożywioną dyskusję na temat roli Facebooka, Twitter i innych gigantów w życiu publicznym. Nie da się ukryć, że jest to sprawa delikatnej materii – z jednej strony mówimy przecież o prywatnych firmach mających prawo (przynajmniej zdaniem niektórych) decydować, kto i jak korzysta z ich usług. Z drugiej – nie cichną głosy krytyki, oskarżające wspomniane spółki o cenzurę i niesymetryczne traktowanie obu stron podziału politycznego. Inni z kolei podkreślają fakt, iż wielkie korporacje w ten sposób wchodzą niejako w kompetencje państw, zagrażając ich zdaniem wolności słowa.

Głos w dyskusji zabrał poniekąd Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej, zakładając wraz ze Strefą Wolnego Słowa portal Albicla (od „Let All Be Clear”). Ambicje są zdecydowanie niemałe, ponieważ Sakiewicz zamierza przy okazji pouczyć konkurencję:

Liczymy na to, że wielu ludzi o konserwatywnych poglądach z Polski i świata założy sobie konta. Ale chcemy też ułatwiać debatę tym, którzy mają konta na innych mediach społecznościowych. Nie robimy tego po to, aby zabierać komuś cokolwiek, tylko wręcz przeciwnie – wesprzeć te inne media społecznościowe; pokazać im wysokie standardy wolności słowa.

Z kolei Ryszard Kapuściński, prezes klubów Gazety Polskiej, snuje optymistyczne plany:

Na pewno będzie angielska wersja serwisu. Teraz pojawił się też pomysł na wersję węgierską. Sukcesywnie będziemy rozwijali naszą inicjatywę.

Założyciele chwalą się, że na ich portalu nie będzie cenzury i blokowania kont... choć w regulaminie takie działania są już dopuszczalne (w przypadku „niewłaściwego korzystania z Albicla lub szkodliwego działania w stosunku do innych osób”).

Choć otwarcie serwisu ogłoszono wielkim sukcesem (jako jeden z pierwszych swoje konto założył tam minister Piotr Gliński), dość szybko okazało się to przedwczesne. Z racji braku wymogu podawania swoich danych czy jakiejkolwiek weryfikacji użytkowników Albiclę szybko zalały tłumy trolli, rzecz niezaskakująca dla kogokolwiek, kto spędził w internecie chociaż kilka godzin.

To jednak dopiero początek kłopotów, ponieważ szybko wyszło na jaw, że portal... skopiował fragmenty regulaminu z Facebooka. I to mało subtelnie, ponieważ przykładowo w punkcie 36. pozostawiono link do znaków towarowych giganta (sam regulamin znajdziecie TUTAJ).

Dodatkowo liczne zastrzeżenia budzi poziom zabezpieczeń. Pal licho niskie wymogi dotyczące haseł (początkowo wystarczył nawet jeden znak), ale Zaufana Trzecia Strona szybko znalazła istotną lukę w działaniu serwisu. Na szczęście już naprawioną, ale wątpliwości co do jakości całości portalu pozostają.

Mając w pamięci niedawne włamania na profile polityków PiS, aż dziw bierze, że akurat to środowisko (związane przecież z partią rządzącą) tak zaniedbało temat zabezpieczeń. 

Przypadek „prawicowego Facebooka” (jak niektórzy już nazywają portal) pokazuje doskonale, że założenie własnego serwisu społecznościowego nie jest tak łatwe, jak niektórym mogło się wydawać. Cała ta sytuacja przypomina też, iż niektóre rozwiązania pojawiły się na największych stronach nie bez przyczyny.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:00   Kordianbolszewik
jebnił w stół, a norzyce się odezwą. Odezwał się @Fallschirmjager wielki wyznawcy wszystkiego co dostaje upvoty na reddicie i 4chanie. Od kanibalskich spisków elit hollywood po płaską Ziemię. Zrób nam wszystkim przysługę i wracaj do nory zwanej inaczej /pol/, gdzie możesz z innym redpillami planować szturm na Capitol v2. A zaraz ustaliliście w końcu, że to atak patriotów walczących o swój kraj czy inwazja Antify przebrana za akapów? XD
sobota, 23 stycznia 2021, 18:59   Fallschirmjager
@Kordianbolszewik ujadaj dalej coś tam o redpilach, słowach którego znaczenia nawet nie znasz, jeśli kojarzysz to z jakimś QAnon. A teraz leć oglądać Cuties na Netflix :D
piątek, 22 stycznia 2021, 22:13   SerwusX
Ludzie, ile emocji może wywołać jakiś śmieszny serwis, z którego nikt poważny nie będzie miał zamiaru skorzystać, a który jest ewidentnie sposobem na pranie brudnych pieniędzy. :D
piątek, 22 stycznia 2021, 19:25   naxster
Przecież ten serwis to porażka, zalały go tłumy papieży, treści pedofilskich, trolli. Ktoś za hasło wpisał całą tresć pana tadeusza, można było pisać na czyjejś tablicy robiąc hiper proste podmiany w inspektorze. Na koniec baze danych wywaliło w cholere, bo ktos jako nazwe usera podał DROP TABLE. Jaja a nie serwis, nawet nie iwem po co o tym wspominać
piątek, 22 stycznia 2021, 18:51   Grimuald
Jest różnica między słowem, wypowiadaniem słowa, a zwykłym szczekaniem.
piątek, 22 stycznia 2021, 17:11   Kordianbolszewik
Ban za "szkalowanie" od jaśnie oświeconej, prawicowej, patriotycznej administracji za 3...2...1... Boom i wywaliło wolność słowa.
piątek, 22 stycznia 2021, 17:09   Kordianbolszewik
W ogóle bando szurów na co wam jakieś alternatywy do FB? Tutaj i forum CDA możecie sobie wrzucać naukowe badania o lewackim spisku tabletek zmien płeć podawanym w sproszkowanym mleku firmy Jewstle w publicznych przedszkolach. Jestem pewien, że administracja sama wierzy w QAnon, bo w innym wypadku to takie redpilly jak Fallschirmjager dawno by stąd wyleciały.
piątek, 22 stycznia 2021, 17:01   Kordianbolszewik
@Drogba Lepsze kontrowersyjne wynik badań naukowców prowadzone przez prestiżowe uczelnie niż twój wujek przykładający poziomnice do podłogi samolotu pasażerskie, aby potwierdzić teorie o płaskiej Ziemii i tajnej armii masonów, która ma "likwidować" śmiałków zbliżających się do krawędzi "talerza" XD
piątek, 22 stycznia 2021, 9:32   KlaudiuszDruzus
Nowa strona - może i dobra, ale jej regulamin ewidentnie wymaga dopracowania. Tyle w temacie.
PS. @lastmanstanding Mam do ciebie małą prośbę - przypomnij swoje wypowiedzi z tematów o molestowaniu. Nie ma to nic wspólnego z tym tematem? Tak, ale pozwala ocenić dyskutanta.
piątek, 22 stycznia 2021, 8:33   lukesawicki
@lastmanstanding - Temat Norwegii źródła tych rewelacji poproszę. Ale nie risercz juzka z jutuba tylko instytucji naukowych. Przypominam ze kwestia wirusa czy szczepionek to nie kwestia wiary, w temacie wiary zapraszam do świątyń dowolnej religii. To jest kwestia zaufania lub jego brsku do naukowców(i tylko do nich, pan xyz z partii 3lambds nic do tego nie ma)

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Cykliczne wydarzenie Valve trwało od 3 do 9 lutego, a że kapnęłam się w ostatniej chwili, nie ograłam nawet połowy tego, co miałam w planach.

Komentarzy:
12

Chodź, pójdziemy razem na spacer.

Komentarzy:
7

Wyczerpującą odpowiedź znajdziesz w ostatnim podlinkowanym klipie. (Ale i tak warto było!).

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z