Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITFive Nights at Freddy’s: Scott Cawthon porzuca serię. W tle decyzji polityka

Witold czwartek, 17 czerwca 2021, 9:56 News

Developer wsparł datkami szereg kandydatów, co niekoniecznie spodobałoby się niektórym fanom gry.

Można za FNAF-ami nie przepadać, można krytykować je za prymitywne jump scare'y i można zupełnie nie rozumieć ich fenomenu. Nikt jednak nie zaprzeczy, że seria horrorów Scotta Cawthona znajduje się wśród najpopularniejszych produkcji naszego medium, a informacje o kolejnych odsłonach pojawiały się nawet na prezentacjach największych wydawców branży (ot, wrześniowy pokaz Sony).

Cykl stracił jednak właśnie swojego ojca. Cawthon ogłosił dziś, że przekaże Five Nights at Freddy’s w ręce innego developera, a sam zostawia ten etap życia za sobą:

Miałem szczęśliwą, satysfakcjonującą i bogatą karierę. Okazano mi wielką życzliwość i staram się w zamian również okazywać wielką życzliwość. Próbowałem zrobić kilka dobrych gier (o tym możemy dyskutować) i byłem świadkiem twórczości możliwie najbardziej kreatywnych i utalentowanych fanów na świecie.

Ale dziś, w siódmą rocznicę zwiastuna pierwszej gry, zdaję sobie sprawę, że kiedy tworzyłem serię, miałem trzydzieści kilka lat, a teraz mam czterdzieści kilka. Zdaję sobie sprawę, że tęsknię za wieloma rzeczami, na których się skupiałem, zanim FNAF odniósł taki sukces. Tęsknię za tworzeniem gier dla moich dzieci, tęsknię za robieniem tego tylko dla zabawy i tęsknię za tworzeniem erpegów, mimo że jestem w tym beznadziejny.

Mówię to wszystko, by przekazać, że odchodzę. W zeszłym tygodniu okazano mi ogrom dowodów miłości i wsparcia, z których wiele pochodziło od społeczności LGBTQ. Okazana mi życzliwość była wręcz surrealistyczna.

Czy to koniec FNAF? Nie. To po prostu oznacza, że nareszcie ktoś inny będzie kierował przedsięwzięciem; ktoś, kogo wybiorę, i ktoś, komu ufam. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak to wszystko się potoczy, ale w pewnym momencie możecie się spodziewać konkretnych ogłoszeń.

Choć sam Cawthon wspomniał o tym jedynie pośrednio, powodem jego decyzji są wydarzenia z zeszłego tygodnia. Wtedy to zauważono, że developer wsparł łączną sumą kilkudziesięciu tysięcy dolarów szereg polityków (przede wszystkim republikanów, m.in. Donalda Trumpa, choć znalazła się też wśród nich demokratka Tulsi Gabbard). Ponieważ większa część obdarowanych jest znana ze swoich konserwatywnych poglądów, nie wszyscy fani FNAF-a byli zadowoleni.

Niedługo później twórca zareagował na te doniesienia na Reddicie:

Powiedzieć, że ostatnie dni były surrealistyczne, byłoby niedopowiedzeniem. Dużo dyskutowałem, jak najlepiej rozwiązać ten problem – w tym również, by nie zajmować się nim w ogóle – ale przy tak wielu ludziach ze społeczności LGBT należących do fanów serii, których kocham, nie jest to żadne wyjście. Chciałbym myśleć, że ostatnie siedem lat mojej działalności sprawiłoby, że inni zastanowią się, jak staram się traktować innych ludzi, ale teraz trafiłem do twitterowych trendów jako homofob, moje prywatne dane są ujawniane w sieci, a niektórzy grożą, że przyjdą do mojego domu.

Moja żona jest w szóstym tygodniu ciąży i spędziła ostatnią noc w strachu z powodu tego, pisano w internecie. Już wcześniej miała problemy z ciążą, więc widok jej tak przestraszonej naprawdę mnie przeraził. A wszystko dlatego, że skorzystałem ze swojego prawa i obowiązku jako obywatel USA, by głosować i wspierać kandydatów, którzy moim zdaniem mogliby najlepiej rządzić krajem dla wszystkich – za to nie będę przepraszał.

Dalej Cawthon wymieniał powody, dla których wsparł część konkretnych polityków z listy. Stwierdził też:

Jeśli ludzie uważają, że wyrządzam teraz więcej szkody niż pożytku, to może lepiej, bym został wykluczony [cancel] i po prostu odszedł. Zaakceptowałbym to.

Jak wiemy, decyzja została już podjęta. Przyszłość Five Nights at Freddy’s, w tym powstającej ekranizacji, pozostaje więc tajemnicą.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 19 czerwca 2021, 18:45   Demilisz
https:www.reddit.com/r/fivenightsatfreddys/comments/f27xbq/how_much_money_has_scott_donated_to_charity/
sobota, 19 czerwca 2021, 18:45   Demilisz
@Quetz https:www.reddit.com/r/fivenightsatfreddys/comments/f27xbq/how_much_money_has_scott_donated_to_charity/ możesz wskaząc któa zt ych organziacji "aktywnie krzywdzi ludzi"?
sobota, 19 czerwca 2021, 18:36   Demilisz
@MrAdam - musi być fajnie żyć w bańce i widzieć tylko to, co chce się widzieć.
sobota, 19 czerwca 2021, 15:04   Demilisz
@Shaddon - zdajesz sobie sprawę, ze te klatki są tam dalej mimo faktu, że zbawc Biden rządzi juz prawie pół roku, prawda?
piątek, 18 czerwca 2021, 8:15   dateusz
MOJA RACJA JEST RACJA NAJMOJSZA
piątek, 18 czerwca 2021, 2:32   MrAdam
@Dethkarz Prawica - Atakuje rządowe budynki, zabija ludzi na bliskim wschodzie, robi kampanie polityczne na nienawiści wobec innych. Lewica - krytykuje developera serii odgrzewanych kotletów XD
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:12   Kordianbolszewik
@DETHKARZ No ta twoja prawica z lekką pedofilią nieszkodliwą społecznie czyni świat lepszym <3 Zwłaszcza jak z AR szturmowali Kapitol XD
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:11   Kordianbolszewik
XD "amerykańskie julki i oskark" XD Jakby wsparł Berniego Sandersa to cała inceloza srała by po gaciach, że wspiera terroryzm, komunizm i zamach stanów, a potem darli by ryja, że bojkotują FNAFa, w którego pewnie i tak nigdy nie grali, bo to gówno gierka dla streamerów.
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:17   p4v
@DETHKARZ
Nie lewica jako tako, tylko amerykańskie julki i oskarki klepiące na twitterze i ogólnie social media
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:54   Quetz
@DETHKARZ Dobrze tak dowcipnie dyskusję zakończyć, rozładować emocje.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…polega na zabraniu mnie do kasyna i czytaniu razem okultystycznych książek. To ty nie wiesz?! 

Komentarzy:
7

A i tak najwięcej emocji wywołał we mnie Saper.

Komentarzy:
2

Gamingowe laptopy mają to do siebie, że ich budowa jest dość przewidywalna. Oto bowiem mocnej karcie graficznej towarzyszy dobry procesor, całość zaś jest zamknięta w dość dużej, przewiewnej obudowie. Gigabyte Aero 15 OLED YD nieco się z tego schematu wyłamuje. A przy tym zachwyca ekranem.

Komentarzy:
7

Rodzice o tym nie wiedzą, ale do jednego z domów w mojej szkole magii przyjmuję osoby głupie, ale bogate. Win-win!

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z