00s Corner, Kasia Babis, popularyzacja nauki i Lochy & Smoki. Kolejne panele CD-Action Expo
CD-Action Expo 2024 odbędzie się 1-2 czerwca w Atlas Arenie w Łodzi. Oto kolejni goście, którzy wezmą udział w naszych panelach.
Poprzednim razem informowaliśmy o Michale Walkiewiczu (Kanał Zero), nowej nadziei na „Gwiezdne wojny” i silver gamingu. Oto kolejna porcja gości, którzy uświetnią CD-Action Expo 2024 w łódzkiej Atlas Arenie. Zapraszamy w dniach 1-2 czerwca!
Wiśniewski, Cross i Dziecko Neo, czyli 00s Corner
W GTA IV Niko porzucał Jugosławię na rzecz amerykańskiego Liberty City, do kin waliliśmy na „Władcę Pierścieni” i „Harry'ego Pottera”, a w słuchawkach królowały Linkin Park oraz Green Day (do czego nie wszyscy jednak dziś się przyznają). Co nam pozostawiły lata dwutysięczne, którzy ich ambasadorzy trafili z czasem na popkulturowe rubieże, a kto został z nami na dłużej – podsumują Michał R. Wiśniewski („Polityka”), Aleksander „Cross” Borszowski (Dwutygodnik, niegdyś „CD-Action”) oraz Jacek Paśnik (strona Dzieci Neo, podcast „DZIŚ”).
Michał R. Wiśniewski – pisarz, publicysta. Specjalizuje się w kulturze popularnej i cyfrowej. Współpracował m.in. z „Kawaii”, „Nową Fantastyką” i „Pixelem”, obecnie pisze do „Polityki”, „Dwutygodnika” i „Mint Magazine”. Autor powieści „Jetlag” (nominowanej do Nagrody Conrada), „God Hates Poland” i „Hello World” oraz non-fiction „Jeśli zginiesz w grze, zginiesz naprawdę”, „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę” i „Zabójcze aplikacje. Jak smartfony zmieniły nasz świat”.
Aleksander „Cross” Borszowski – w godzinach pracy projektant gier wideo (Wampir: Maskarada, Cyberpunk 2077). Po godzinach pracy krytyk filmowy i growy.
Jacek Paśnik – ur. 1997 w Łodzi pisarz i publicysta, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Opowiadania i eseje publikował m. in. w „Stonerze Polskim”, „Wizjach” oraz „Popmodernie”. Od 2016 autor strony „Dzieci Neo” (facebook.com/dziecineostrady), w 2022 roku zadebiutował powieścią „Dzieci”, a w 2023 został felietonistą „Notatnika Literackiego” oraz współautorem podcastu „DZIŚ” (wraz z Olgą Drendą).
Babis o dziadach fantastyki
Czy bohaterowie fantasy muszą być silni i milczący, a bohaterki powinny godzić się z rolą damy w opałach? Jak „Nowa Fantastyka” prezentuje się w tęczowym wydaniu, co zmieniło na jej łamach pedofilne opowiadanie Komudy? Czemu Piekara fantazjuje o homoerotyce, Grzędowicz seksualizuje kobiety a postaci Pilipiuka wojują z ekologami? Odpowiedzi udzieli rysowniczka i youtuberka Kasia Babis.
Kasia Babis – rysowniczka, autorka komiksów, a po godzinach youtuberka i streamerka znana z komentowania popkultury, polityki i życia społecznego. Jej krótkie formy komiksowe ukazywały się na portalu The Nib oraz w amerykańskiej prasie (The New Yorker, In These Times). Na YouTubie największą popularność zyskała jej seria „Dziady Polskiej Fantastyki”, w której wyśmiewa seksistowskie motywy w polskich powieściach fantasy.
2 mln graczy nawadnia średniowieczny Grudziądz
Dr Wacław Kulczykowski potrafi zainteresować miliony ludzi wykopaliskami na elbląskim cmentarzu albo dawnym systemem wodociągów Grudziądza. Związany z Uniwersytetem Gdańskim naukowiec podpowie, jak za pomocą naszego medium popularyzować naukę. Wyjawi też, co zamierza osiągnąć na zainicjowanym przez siebie kierunku „Projektowanie gier historycznych”.
Dr Wacław Kulczykowski – doktor archeologii zatrudniony w Zakładzie Edukacji Historycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Koordynator i współtwórca kierunku „Projektowanie gier historycznych" oraz specjalności „Historia w przestrzeni medialnej”, na której od kilku lat prowadzi autorskie zajęcia „Historia w grach”. Popularyzator nauki, twórca projektu "Archeologia Live & Online", dwukrotny finalista konkursu Popularyzator Roku 2020 i 2022 oraz współtwórca naukowych gier komputerowych "Excavate!" oraz "Waterworks!" opartych na jego badaniach naukowych, w które zagrało ponad 2 miliony osób na całym świecie. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za „wybitne osiągnięcia w zakresie prowadzenia prac archeologicznych, rewitalizacyjnych i dokumentacyjnych oraz wkład w nowatorskie badanie i ratowanie zabytków kultury na Pomorzu”. W 2024 r. otrzymał Nagrodę im. prof. Tadeusza Dmochowskiego dla nauczyciela akademickiego oraz Wyróżnienie "Nauczyciel Roku" im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Lochy & Smoki (& Wampiry & Cthulhu)
Papierowe RPG-i przybliżą na EXPO Paweł Kicman („Kill Your Necromancer”, autor m.in. „Nowej Fantastyki”), Paweł Galewicz (twórca Vampire The Masquerade: Redemption Reawakened) oraz Maria-Borys Piątkowska (tłumaczka „Zewu Cthulhu”, pomysłodawczyni rolpleja z Majką Jeżowską). Wspólnie zastanowimy się, skąd wziął się mistrz gry, jaką drogę wytyczył „Pathfinder”, i czemu to „Dungeons & Dragons” stało się synonimem TTRPG?
Paweł Kicman – za dnia twórca gier TTTPG (m.in. CORP BORG, Kill Your Necromancer) oraz założyciel wydawnictwa Heltung Storytelling. Nocami dziennikarz, stały współpracownik „CD-Action”. Publikował ponadto na Dwutygodniku, w „Piśmie”, „Nowej Fantastyce” czy „Gazecie Wyborczej”. Ex-scenarzysta komiksowy (m.in. „Pogańskie żądze”, „Ostatnie drzewo”, „Eustachy”). Uwielbia koszykówkę, mleko waniliowe i zwierzęta. Szczęśliwy mąż i ojciec.
Paweł Galewicz – absolwent filologii angielskiej UAM Poznań, obecnie pracownik branży telekomunikacyjnej. Artysta, modder i narrator, autor komiksu „Powrót Kaina”, twórca wielu modów do Fallouta 4, główny koordynator i developer Vampire The Masquerade: Redemption Reawakened. W wolnym czasie poświęca się pasjom: Iluminowanym manuskryptom, rusunkom satyrycznym, cosplayowi i craftom. Język wykorzystuje jako narrator i tłumacz projektu „Dinozaury i Sztuka: Polska” oraz jako voice actor do swoich projektów modderskich.
Maria Borys-Piątkowska – doktorantka na wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, z zawodu lead narrative designerka w studiu Flying Wild Hog (“Shadow Warrior 3”). Pracowała nad polską edycją RPG “Zew Cthulhu”, prowadziła w Radiostacji poświęconą muzyce w grach audycję “Groteka”. Aktywna prelegentka i wykładowczyni na konferencjach branżowych; współpracowała z Warszawską Szkołą Filmową, Akademią Game Creators oraz Digital Dragons Academy. Współautorka książki "Wokół Narracji Interaktywnej". Kocha Wikingów, horrory, niemiecką piłkę nożną i Mortal Kombat.
CD-ACTION EXPO 2024 - BILETY
W 2024 przenosimy się z Wrocławia do Łodzi i olbrzymiej Atlas Areny. W tym roku nasze wydarzenie jest biletowane, ale kupując wejściówkę na CD-Action Expo zyskujesz wstęp na oba dni imprezy, czyli 1 i 2 czerwca 2024. Cena?
- zwykły bilet wstępu - 30 złotych (dzieci do 10. roku życia wchodzą za darmo)
- bilet premium - 199 złotych
- bilet VIP - 299 zł
Sprawdźcie, co konkretnie zawierają droższe pakiety. Bilety dostaniecie też na miejscu w Atlas Arenie oraz za pośrednictwem aplikacji Łódź.pl na smartfonach (a posiadacze Karty Łodzianina nabędą je ze zniżką).