10.09.2024, 12:30Lektura na 3 minuty

Apple i Google zapłacą zaległe grzywny nałożone przez Komisję Europejską

Google doczekało się grzywny w wysokości 2,42 miliarda euro, Apple zaś zmuszono do zapłaty 13 miliardów euro zaległych podatków w Irlandii.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Kary nałożone na obie amerykańskie korporacje są pokłosiem spraw toczących się od dobrych kilku lat. Google zostało oskarżone w 2017 r. przez Komisję Europejską o korzystanie z własnej usługi porównywania cen do uzyskania nieuczciwej przewagi nad mniejszymi rywalami pochodzącymi z Europy. Oczywiście nie obyło się bez apelacji ze strony giganta z Mountain View, aczkolwiek ta została wreszcie oddalona przez ulokowany w Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a przedsiębiorstwo musi uiścić grzywnę w wysokości 2,42 miliarda euro.


W świetle charakterystyki rynku i szczególnych okoliczności sprawy, zachowanie Google było dyskryminujące i nie wchodziło w zakres konkurencji merytorycznej.


Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE

Nietrudno się domyślić, że Google nie jest zadowolone z tej decyzji, aczkolwiek obecnie pozostaje się mu jedynie do niej zastosować i opłacić nałożoną karę finansową, jako że sposobności do kolejnej apelacji już nie ma.


Wyrok ten dotyczy bardzo konkretnego zestawu faktów. W 2017 r. wprowadziliśmy zmiany, aby dostosować się do decyzji Komisji Europejskiej


Oświadczenie Google

Warto przy tym zaznaczyć, że ostatnimi czasy Google zdaje się całkiem skore do zbierania grzywien nakładanych przez Komisję Europejską, a ich łączna kwota na stan obecny wynosi około 8,25 miliarda euro. Zresztą nie tylko europejskie organy regulacyjne przyglądają się bacznie poczynaniom korporacji, jako że niedawno znalazła się ona na celowniku brytyjskiego Competition and Markets Authority.

Po tyłku dostanie również Apple, któremu jeszcze w 2016 roku nakazano zapłacić 13 miliardów euro zaległych podatków w Irlandii. Decyzję tę argumentowano tym, że firma pod wodzą Tima Cooka na przestrzeni dwóch dekad korzystała z irlandzkich orzeczeń podatkowych, które sztucznie (i skutecznie, przynajmniej do czasu) zmniejszały obciążenie podatkowe Apple do zaledwie 0,005%.


Trybunał Sprawiedliwości wydał ostateczny wyrok w tej sprawie i potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku: Irlandia udzieliła Apple bezprawnej pomocy, którą Irlandia jest zobowiązana odzyskać.


Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE

Oznacza to tyle, że rzeczone państwo ma obowiązek odzyskać od przedsiębiorstwa zaległe podatki w wysokości niemałej kwoty 13 miliardów euro. Oczywiste jest, że ta decyzja spotkała się z krytyką ze strony Apple, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że gigant z Cupertino zapłacić musi, jako że i on stracił możliwość złożenia apelacji.


Komisja Europejska próbuje zmienić zasady z mocą wsteczną i ignoruje fakt, że zgodnie z wymogami międzynarodowego prawa podatkowego, nasz dochód podlegał już opodatkowaniu w USA.


Oświadczenie Apple

Dociągnięcie do finału zalegających od bitych kilku lat spraw Margrethe Vestager – Europejski Komisarz ds. Konkurencji, określiła mianem „wielkiego zwycięstwa dla obywateli Europy i sprawiedliwości podatkowej”.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1139

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze