6
23.11.2022, 13:30Lektura na 2 minuty

Błąd cenowy Forzy Horizon 4 i 5. Microsoft zwraca pieniądze graczom

Microsoft anuluje transakcje graczom, którzy załapali się na błąd cenowy Forzy Horizon 4 i 5.


Jakub „rajmund” Gańko

Forza Horizon to jedna z flagowych serii Microsoftu, której raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. W zeszłym tygodniu w szwedzkim sklepie giganta z Redmond pojawił się niezwykle atrakcyjny błąd cenowy: Forzę Horizon 4 i 5 można było kupić w pakiecie uzupełnionym wszystkimi dodatkami za jedyne 7,59 korony szwedzkiej, czyli jakieś 3,23 zł. Na dodatek transakcji można było dokonać np. za pomocą PayPala. Nic więc dziwnego, że wielu graczy skorzystało z tej nieplanowanej okazji.

Błąd cenowy w szwedzkim Microsoft Storze
Błąd cenowy w szwedzkim Microsoft Storze

Choć błąd naprawiono dość szybko, transakcje zostały zaakceptowane, a gracze otrzymali ich potwierdzenia. Jeśli jednak ktoś się łudził, że Microsoft pozwoli mu zachować zakupione w ten sposób produkcje, to dziś rano czekała na niego przykra niespodzianka. Gry zostały usunięte z bibliotek graczy, a pieniądze zwrócone na ich konta.

Informacja o zwrocie pieniędzy ze szwedzkiego Microsoft Store'u
Informacja o zwrocie pieniędzy ze szwedzkiego Microsoft Store'u

Wielu graczy poczuło się tym działaniem rozczarowanych, a nawet zapowiedziało podjęcie kroków na drodze prawnej. W końcu z podobnym problemem mierzyło się niedawno np. EA, sprzedając Fifę 23 za 28 groszy i ostatecznie zdecydowano się uhonorować takie zakupy. Sklepy na ogół zabezpieczają się przed takimi sytuacjami odpowiednimi zapisami w regulaminach.

W polskim prawie zastosowanie ma także art. 84 Kodeksu cywilnego:


§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).


Cóż, łowcom nietypowych okazji tym razem się nie udało, ale nie oszukujmy się: wśród klientów, którzy załapali się na ten błąd cenowy, z pewnością nie brakowało także cwaniaków, którzy mogli już odsprzedawać kupione za grosze Forze za znacznie większe kwoty. A takich chyba nikomu nie żal.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1145

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane