6
2.12.2024, 13:00Lektura na 2 minuty

Blokada strony internetowej bez wyroku sądu? Polskie służby z nowymi przywilejami

Jutrzejsza nowelizacja ustawy o działaniach antyterrorystycznych sprawi, że w naszym kraju zaczną obowiązywać unijne przepisy mające zwalczyć rozpowszechnianie w sieci materiałów noszących znamiona terroryzmu lub go propagujących.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak już zostało wspomniane we wstępie, jutro, czyli 3 grudnia, w życie wchodzi nowelizacja ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Na mocy zaktualizowanych przepisów służby bezpieczeństwa pokroju Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymają szereg nowych możliwości związanych z aktywnością w Internecie, tym możliwość blokowania wybranych witryn bez potrzeby uprzedniego składania wniosku do sądu i czekania na jego orzeczenie.


Nowe przepisy

W nowelizacji ustawy zaznaczono, że przepis odnosi się wyłącznie do stron internetowych propagujących terroryzm lub zawierających treści o charakterze terrorystycznym. Oczywiście do tej pory również znikały one z sieci za sprawą interwencji służb, jednakże decyzja o nałożeniu blokady nie należała do nich a do sądu. Od jutra stanie się on jednak w tym procesie zbędny, a Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie mogła podejmować decyzje samodzielnie i niemal natychmiastowo przystępować do realizacji postanowień.

Jeśli zastanawiacie się, czy nowy przywilej ABW nie będzie nadużywany, warto podkreślić, że wspomniane treści o charakterze terrorystycznym zostały dość dokładnie zdefiniowane i w teorii nie ma zbyt wielkiego pola do nadinterpretacji lub naciągania pojęcia (zwrot „w teorii” jest w tym przypadku dość istotny).

Skasowane mogą zostać witryny zawierające materiały zachęcające do popełniania przestępstw, dołączania do grup terrorystycznych, współpracowania z nimi lub takie, które przedstawiają instrukcje produkcji broni lub materiałów wybuchowych w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego. We wspomniane ramy nie łapią się wszelkiej maści treści edukacyjne, badawcze, artystyczne lub dziennikarskie wypociny na tematy związane z terroryzmem.

To jednak nie wszystko, jako że oprócz możliwości wysyłania do firm hostingowych pism z nakazem skasowania lub zablokowania wybranych materiałów, pracownicy ABW będą mogli również zajrzeć do biur takich przedsiębiorstw, a nawet rzucić okiem na prowadzoną przez nich dokumentację. Na prześwietlenia ze strony państwowych funkcjonariuszy mogą liczyć również firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, jako że możliwość prowadzenia w nich dogłębnych audytów została przepchnięta w ramach rodzimej ustawy o AI.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1382

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze