10.06.2024, 15:30Lektura na 2 minuty

Były pracownik Amazonu twierdzi, że korporacja sprzedała Rosji technologię rozpoznawania twarzy

Działanie takie stanowiłoby naruszenie ustanowionych przez rząd Wielkiej Brytanii sankcji na Federację Rosyjską.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak podaje The Financial Times, jeden z byłych już pracowników Amazonu, Charles Forrest, oskarżył swojego dawnego pracodawcę o sprzedaż Rosjanom technologii umożliwiającej rozpoznawanie twarzy. Mężczyzna utrzymuje, że został niesprawiedliwie zwolniony w ubiegłym roku po tym, jak wielokrotnie oskarżył korporację o niewłaściwe postępowanie w okresie od listopada 2022 roku do maja 2023 roku. Swoje zarzuty przedstawił w ramach przesłuchania w londyńskim trybunale pracy.


Business is booming

Technologia rozpoznawania twarzy, która podobno trafiła w ręce rosyjskiej firmy VisionLabs, to opracowany przez Amazon system Rekognition. Oczywiście transakcja nie odbyła się bezpośrednio między wspomnianymi przedsiębiorstwami, a uczestniczyła w niej spółka-słup ulokowana w Holandii – przynajmniej na to wskazują zeznania Forresta. Ponadto mężczyzna oskarżył swojego byłego pracodawcę o nieprzestrzeganie ustanowionych samemu sobie po śmierci George'a Floyda zasad co do nieudostępniania technologii profilowania policji i jej pokrewnym służbom.

Oczywiste jest, że Amazon zbywa te oskarżenia, a przedstawiciele korporacji przekazali, że są w stanie udowodnić bezpodstawność zarzutów na sali rozpraw. Firma Jeffa Bezosa zaprzecza temu, że udostępniła swoją technologię rozpoznawania twarzy policji, aczkolwiek zaznaczyła, że nawet jeśli miało to miejsce, to złamanie własnych zasad nie jest równoznaczne z naruszeniem prawa.

Amazon ogłosił także, że nie sprzedał Rekognition Rosjanom z VisionLabs, aczkolwiek odmówiono potwierdzenia tego, że firma ta nie zaopatrzyła się w rzeczony system przez pośredników, takich jak wspomniana przez Charlesa Forresta spółka z Holandii. Co do samego sygnalisty – amerykańskie przedsiębiorstwo utrzymuje, że zwolniono go za to, za co często zwalnia się pracowników, czyli nieprzestrzeganie godzin pracy, nieodpowiadanie na emaile i brak uczestnictwa w spotkaniach.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1009

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze