26
13.02.2014, 14:06Lektura na 3 minuty

Candy Crush Saga plagiatem CandySwipe z 2010 roku? Tak twierdzi twórca gry

Nowy rozdział w niekończącej się epopei w sprawie firmy King. Kolejny – po twórcy Scamperghost – niezależny developer oskarża spółkę o nieczyste praktyki, twierdząc, że jej sztandarowa gra Candy Crush Saga jest tak naprawdę klonem jego CandySwipe.


Piotrek66

CandySwipe to wydana na iOS i Androida produkcja, której zasady rozgrywki są bardzo podobne do Candy Crush Saga – w obu zadaniem graczy jest układanie kolorowych cukierków w jednym rzędzie. W liście otwartym skierowanym do firmy King twórca pierwszej z gier, Albert Ransom, twierdzi, że jej tytuł zarejestrował w urzędzie patentowym w 2010 roku, a więc na dwa lata przed premierą Candy Crush Saga.

Kiedy więc King próbowało opatentować słówko „candy”, próbował temu przeszkodzić, wiedząc, że może to oznaczać „prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd” konsumentów. Niestety, nie udało mu się. Co więcej, sugeruje, że Candy Crush Saga może być plagiatem jego dzieła. Jak pisze:


Dwa lata po tym, jak wydałem CandySwipe, wypuściliście Candy Crush Saga na platformach mobilnych. Ikona aplikacji, cukierki, a nawet nagroda w postaci komunikatu „Sweet!” są prawie identyczne [jak w mojej grze]. Na tyle, że miałem setki przykładów, gdzie użytkownicy myśleli, że CandySwipe to Candy Crush Saga lub CandySwipe jest po prostu podróbką Candy Crush Saga.


Jak dodaje:


Po trwającej rok cichej walce, starając się przeszkodzić w rejestracji znaku handlowego, dowiedziałem się, że teraz chcecie anulować moją nazwę CandySwipe, dzięki czemu nie będę miał prawa korzystać z tytułu swojej własnej gry. Jesteście w stanie to zrobić, bo w ubiegłym miesiącu kupiliście prawa do produkcji Candy Crusher (która nie ma nic wspólnego z CandySwipe czy nawet Candy Crush Saga). Świetnie, wygraliście. Mam nadzieję, że cieszycie się, że udało wam się odjąć jedzenie od ust mojej rodziny, podczas gdy CandySwipe istniało na długo przed Candy Crush Saga.


Ransom twierdzi, że nad swoją produkcją pracował przez trzy lata i stworzył ją w hołdzie dla swojej zmarłej matki, która lubiła tego typu gry. Jak pisze:


CandySwipe było moją pierwszą i najpopularniejszą grą, stanowiła moje źródło utrzymania, a teraz zabieracie ja ode mnie. Odebraliście szansę, by CandySwipe przekształciło się w coś większego. Byłem cicho, nie chciałem wykorzystywać sytuacji mając nadzieję, że obie strony mogą dojść do porozumienia w pokojowy sposób. Ale wasze kupno znaku towarowego tylko po to, by uciec od oskarżeń o naruszenie prawa własności CandySwipe po prostu mnie mierzi.


Na razie King nie odpowiedziało na zarzuty Ransoma. Wszystko zaczęło się po tym, jak twórcy Candy Crush Saga zarejestrowali w urzędzie patentowym słowo „candy”, czyli po polsku „cukierek”, a później pozwali autorów The Banner Saga, twierdząc, że bezprawnie wykorzystali w tytule swojej gry słowo „saga”. Później pewien niezależny developer oskarżył firmę o plagiat jego produkcji Scamperghost – choć spółka zaprzeczyła oskarżeniom, usunęła nieszczęsną, będącą ponoć kopią, pozycję ze swojej oferty.

TUTAJ znajdziecie plik PDF, w którym Ransom porównuje CandySwipe z Candy Crush Saga. Rzeczywiście – widać spore podobieństwa.

Redaktor
Piotrek66
Wpisów17556

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze