2
11.06.2024, 15:00Lektura na 2 minuty

Chińczycy pracują nad humanoidalnymi robotami z realistyczną mimiką

Firmą, którą za cel obrała sobie stworzenie robotów będących w stanie wiernie odzwierciedlić ludzką mimikę i emocje, jest chińskie Ex-Robots.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Ex-Robots to powstałe w 2009 roku chińskie przedsiębiorstwo, które, wbrew pozorom, nie skupiało się na robotach od samego początku swojego istnienia. Zainteresowało się nimi dopiero w 2016 roku, z kolei już pięć lat później ujawniono pierwsze w Chinach muzeum robotów EX Future Science and Technology Museum ulokowane w prowincji Liaoning.


Ex-Robots

Oczkiem w głowie Ex-Robots szybko stały się humanoidalne roboty. W przeciwieństwie jednak do już produkujących je firm, takich jak Tesla lub Boston Dynamics, Chińczycy postanowili pójść o krok dalej i nie ograniczać owej „humanoidalności” jedynie do sylwetki. Przedsiębiorstwo z Państwa Środka stara się opracować maszynę, która będzie wyposażona w realistyczną twarz zdolną do ukazywania ludzkich emocji. Jak przekazał w rozmowie z Reuters Li Boyang, dyrektor generalny Ex-Robots:


Posiadamy własne zespoły ds. oprogramowania i algorytmów. Istnieje wiele podstawowych modeli i algorytmów, które są powszechnie dostępne jako open source i z których wszyscy korzystają. Koncentrujemy się jednak bardziej na tym, jak umożliwić sztucznej inteligencji rozpoznawanie oraz wyrażanie ekspresji i emocji. Pracujemy również nad modelem fundamentalnym. Model, który tworzymy, jest multimodalny i zdolny do ekspresji emocjonalnej. Może postrzegać otaczające środowisko i generować odpowiednie informacje zwrotne na twarzy.


Li Boyang – dyrektor generalny Ex-Robots

Tworzenie takich robotów nie jest jednak zadaniem ani tanim, ani szybkim w realizacji. Wedle słów przedstawicieli Ex-Robots, stworzenie jednego egzemplarza zajmuje od dwóch tygodni do miesiąca, a jego koszt może sięgnąć nawet 2 milionów juanów (ok. 1 116 400 zł).

Źródło: https://www.exrobots.net/

Mimo tego, że obecnie Ex-Robots opracowuje nowe roboty z myślą o umieszczeniu ich w swoim muzeum, Boyang wierzy, że w najbliższej przyszłości mogą one odegrać istotną rolę w sektorach takich jak opieka zdrowotna lub edukacja.


Doradztwo psychologiczne i zdrowie to z pewnością przyszłe scenariusze zastosowań. Obecnie prowadzimy powiązane badania, takie jak leczenie wspomagające i wstępne badania przesiewowe pod kątem zaburzeń emocjonalnych i psychologicznych. Co więcej, uważam, że interakcja emocjonalna ma szersze zastosowanie w obszarach usług, takich jak te skierowane do dzieci.


Li Boyang – dyrektor generalny Ex-Robots

Jeśli interesuje was, jak wygląda twórczość chińskiego przedsiębiorstwa w akcji, z robotami opracowanymi przez Ex-Robots możecie zapoznać się na poniższym materiale wideo:


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów965

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze